Yeşil Çay Mı ? Siyah Çay Mı ? – Yeşil ve Siyah Çay Farkı

Yeşil çay nedir? Yeşil çayın faydaları, yeşil çayın çeşitleri, siyah çayın faydaları, siyah çayın zararları, siyah çay nedir? Siyah çayla yeşil çay farkı, Antioksidan

Yeşil çay mı ? Siyah çay mı ? Sorusu özellikle sağlığına özen gösteren insanlar tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır. Türkiye’de günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan çay, dünyanın geri kalanında da oldukça sevilen ve popüler bir içecektir.

Yeşil ve Siyah Çay Farkları
Yeşil ve Siyah Çay Farkları

Ancak son yıllarda siyah çayın fazla tüketiminin demir eksikliği ve çarpıntıya neden olduğunun anlaşılması birçok çay tiryakisine acaba yeşil çay mı içsem? Dedirtmiştir. Peki, gerçek ne? Yeşil çay mı ? Siyah çay mı daha faydalı ?

Çayın Üretimi

Çayın geçmişine bakıldığında, hem siyah hem de yeşil çayın Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından elde edildiği görülmektedir. İki çay arasındaki en temel fark ise siyah çayın fermente edilmiş, yeşil çayın ise fermente edilmemiş olmasıdır.

Siyah çay üretebilmek için, öncelikle çayın yaprakları yuvarlanır ve sonrasında da fermantasyon sürecini tetiklemek için havaya maruz bırakılır. Bu tepkimeyle çayın yaprakları siyah renge döner, tadı ve yoğunluğu artar.

Çay Üretimi
Çay Üretimi

Yeşil çayda ise bu süreç olmadığı gibi fermantasyonu da önlemek için çay yaprakları tavada kızartılır. Bunun sonucu olarak, rengi siyah çaya göre çok daha açık bir renge bürünür. Kökleri aynı olsa bile farklı işlenme sürecinden geçen bu iki çayın faydaları da neredeyse aynıdır.

Yeşil Ve Siyah Çayın Ortak Faydaları

Her iki çay da polifenol adı verilen koruyucu bir antioksidan grubu açısından oldukça zengindir. Hatta yine iki çay da polifenollerin bir alt grubu olan flavanoidler açısından da zengindir. Ancak buradaki fark, bu flavanoidlerin tipleri ve miktarlarının siyah ve yeşil çayda farklı olmasıdır.

Her iki çayda da bulunan bu flavanoidlerin kalbi koruduğu düşünülmektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılmış bazı araştırmalarda da her iki çayda da olan flavanoidlerin kötü kolesterol de denen LDL kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Fazla içmemek kaydıyla her iki çay da tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

Sadece yeşil çayla ilgili yapılan başka bir araştırmada ise günde 1-3 bardak arası yeşil çay içenlerin, bir bardaktan az içenlere göre kalp krizi ve felç riskini %19-36 arasında azalttığı keşfedilmiştir. Günde en az 3 fincan siyah çay içenler için kalp krizi riskini azaltma oranıysa %11 olarak açıklanmıştır.

Yeşil çay siyah çaya göre çok daha az kafein içerir. Kafein, kısıtlayıcı nöromtransmiter adenozini bloke ederek sinir sistemini uyarır. Ayrıca dopamin ve serotonin gibi ruh halini düzeltici nörotransmiterlerin salgılanmasına da yardımcı olur. 

Bunlara ek olarak, hem siyah hem de yeşil çay, kahvede olmayan L-Theanin amino asidini içerirler. Bu amino asit, yeşil çayda biraz daha fazla miktarda bulunur.  L-Theanin’in, kan-beyin bariyerini geçip, beyindeki GABA’yı uyararak rahatlama ve uyanıklık hissi verdiği düşünülmektedir.

Peki, tüm bu bilgilerin ardından yeniden şu soruyu soracak olursak: Yeşil çay mı ? Siyah çay mı içmeliyiz ?

Yeşil Çay Mı ? Siyah Çay Mı ?

Yukarıda da aslında her iki çayın bileşenleri ve faydalarının birbirine çok yakın olduğu ifade ettik. Her ne kadar iki çaydaki polifenollerin bileşen oranları farklı olsa da kan damarlarının fonksiyonları üzerindeki etkileri neredeyse aynıdır.

Bu soruyu yanıtlamak için yapılmış birçok bilimsel araştırmada yeşil çayın antioksidan özelliğinin siyah çaya göre daha güçlü olduğu ifade edilse de, bazı çalışmalar her iki çayın antioksidan kapasitesinin eşit seviyelerde olduğunu göstermektedir.

Siyah çay yeşil çaya göre daha fazla kafein içerdiği için, kafeine karşı hassasiyeti olanların yeşil çayı tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Kahvedeki kadar güçlü kafein almak isteyenler içinse, siyah çay tüketimi çok daha uygundur.

Son olarak, her iki çayda da demir emilimini azaltan tanin olduğundan dolayı, yemeklerden en az 1 saat sonra ya da öğün aralarında çay içmek en iyi tercih olacaktır.

Afiyet Olsun!

Kış Aylarında İçilebilecek Bitkisel Çaylar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yazın