Yol Filmleri – Yol Hikayesi Konulu Filmler

Yol filmleri, yol macera filmleri, uzun yolculuk filmleri, yolda olma konulu filmler, film listesi, film önerileri, film tavsiyesi.

Yol temalı filmleri sizler için bir araya getirdik. Özgürlük, kendiyle yüzleşme, macera, dram, kaçış. Yolda olma temalı filmleri, yol hikayesi filmlerini, yolculuk filmlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

İYİ SEYİRLER!!


Green Book (2018)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Farrelly

Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

1962 yılında İtalyan-Amerikan asıllı gece klübü fedaisi Tony işsiz kalır ve en iyi ödeme alabileceği iş teklifi şoförü olması için, Afro-Amerikan bir klasik piyano virtüözü Don Shirley’den gelir. Tony işi kabul eder ve eline siyahilerin konaklayıp yemek yiyebileceği yerleri gösteren bir rehber tutuşturulur, Amerika’da eyalet eyalet konser vermek için yola çıkarlar. Temponun ne çok yükseldiği ne de çok düştüğü, naif, sıcak, sürükleyici bir yapıt.

Green Book - 2018 
yol filmleri
Green Book – 2018

Thelma & Lousıe (1991)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Macera, Suç, Dram

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel, Brad Pitt

Erkekler tarafından bastırılmış iki kadının, basit bir yolculuk şeklinde başlayıp cinayet, hırsızlık ve intiharla devam eden hikâyesi. Thelma evlidir ve kocası tarafından hor görülen, sessiz kalması istenen bir kadındır. Lousie ise bir lokantada garson olarak çalışmaktadır ve müzisyen erkek arkadaşı ile sorunlar yaşamaktadır. Normal hayatlarına ara verip bir dağ evine tatile gitmek için arabaya atlayıp yola çıkmaya karar verirler ve olaylar gelişir. İçinde abartı olmayan, hayatın içinden gelen etkileyici bir film.

Thelma Lousie - 1991 
Yol filmleri, yol macera filmleri, uzun yolculuk filmleri, yolda olma konulu filmler, film listesi, film önerileri, film tavsiyesi
Thelma&Lousie – 1991

Easy Rıder (1969)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Macera, Dram

Yönetmen: Dennis Hopper

Oyuncular: Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson

Yol, özgürlük ve müziğin güzel birleşimi. Uyuşturucudan kazandıkları paraları harcamak için Los Angeles’tan çıkıp New Orleans’a doğru uzanan iki motorcunun hikâyesi. Dönemin ruhunu bizzat gösteren, özgürlük arayışında, Amerikan rüyasına bir başkaldırı niteliğinde.

Easy Rider - 1969
Easy Rider – 1969

Lıttle Mıss Sunshıne (2006)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris

Oyuncular: Steve Carell, Toni Collette, Greg Kinnear

Ailenin her ferdinin ayrı ayrı hikâyeleriyle renk kattığı, eğlenceli bir yapım, keyifli ve içten. Bir ailenin kendine olan güvenini kazanması hakkında. Genç kızlarını bir güzellik yarışmasına sokmaya karar veren aile araçlarına atlar ve ülke boyunca bir seyahate çıkarlar. En iyi orijinal senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarına sahip bir film.

Little Miss Sunshine - 2006 
Yol Filmleri - Yol Hikayesi Konulu Filmler
Little Miss Sunshine – 2006

Dıarıos de Motocıcleta (2004)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Macera, Biyografi, Drama

Yönetmen: Walter Salles

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De la Serna, Mia Maestro

Otobiyografi ve yol filminin harmanlandığı bir yapıt. 1952 yılında, Ernesto Che Guevara’nın tıp eğitimi aldığı zamanlarda arkadaşı Alberto ile birlikte, motorsiklet üzerinde 8 aylık ve 14 bin kilometrelik Güney Amerika turunu, ülkeden ülkeye gezişlerini, insanların hikâyelerine dokunuşlarını anlatan bir film. Fimin özeti belki de “Çok fazla haksızlık var” cümlesi.

Diarios de Motocicleta - 2004
motorsiklet günlükleri
Diarios de Motocicleta – 2004

Sarı Mercedes – Fikrimin İnce Gülü (1993)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Aksiyon, Komedi, Dram

Yönetmen: Tunç Okan

Oyuncular: İlyas Salman, Valerie Lemoine, Micky Sebastian

Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü kitabından uyarlanan bu filmde, bir fırsat yakalayıp Almanya’ya göç eden Bayram’ın yıllarca hayalini kurduğu Mercedes marka arabayı alıp köyüne yaptığı uzun yolculuk hikâyesi aktarılır. İlyas Salman’ın oyunculuğuyla göz doldurduğu film pek çok ödülün de sahibidir.

Sarı Mercedes - 1993
Sarı Mercedes – 1993

Sıdeways (2004)

IMDB Puanı: 7.5 Tür: Komedi, Dram, Romantik

Yönetmen: Alexander Payne

Oyuncular: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen

Orta yaşlarda 30’larının sonunda iki adam Miles ile Jack karakter olarak birbirlerine uzak yapıda arkadaşlardır. Rex Pickett romanından uyarlanan bu yapımda, San Diego’da yaşayan lise öğretmeni Miles ve bir hafta sonra evlenecek olan modası geçmiş bir aktör Jack. Şarap tadımı yapmak ve golf oynamak amacıyla yola çıkıyorlar. Abartıya kaçmayan, izleyiciye nefis Kaliforniya manzaraları sunan, gerçek hayat temelli bir yapıt.

Sideways - 2004 
Yol Filmleri - Yol Hikayesi Konulu Filmler
Sideways – 2004

Parıs, Texas (1984)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Dram

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell

Görüntüleriyle adeta 80’ler Amerika belgeseli tadında bir kaçış filmi. Los Angeles’ta yaşayan Walt ve eşi Anne, 4 yıl önce ortadan kaybolup Texas’ta ortaya çıkan abisi Travis’in oğlu Hunter’a bakmaktadırlar. Walt abisini eve getirmek için uğraşırken Travis’in kayıp eşi Jane’den de hâlâ haber yoktur. Yalnızlığa, kaybetmeye ve kazanmaya, eğlenmeye ve üzülmeye dair muhteşem görüntülere ve ağır ancak sıkıcı olmayan tempoya sahip bir film.

Paris, Texas - 1984
Paris, Texas – 1984

Raın Man (1988)

IMDB Puanı: 8.0 Tür:Dram

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino

Babasının ölümünün ardından servete konma hayalleri kuran ve kendi hayatı içinde savaş halinde olan bencil Charlie, kendisine sadece 49 model bir araba kaldığını ve servetin tamamının babası tarafından daha önce hiç haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a bırakıldığını öğrenir. Charlie kardeşiyle anlaşmak üzere yola çıkar ancak gittiği adresin bir otizm kliniği olduğunu görür. İki kardeş hayatlarını değiştirecek bir araba yolculuğuna çıkar. Güldüren, eğlendiren, hüzünlendiren bir yapıt. 80’ler denince ilk akla gelenlerden.

Rain Man - 1988
Rain Man – 1988

Into the Wıld (2007)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Sean Penn

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Özgürlük temalı yol filmleri arasında. Emory Üniversitesi’nden mezuniyetinden sonra üst düzey atlet ve iyi bir öğrenci olan Christopher tüm yükleri ve sorunlulukları geride bırakıp Alaska’da doğa ile iç içe yaşamak için yola çıkıyor. Doğanın içine yolculuğun ve cesaretin hikâyesi. Bu yolculukta karşısına hayatını şekillendirecek karakterler çıkacaktır.

Into the Wild - 2007
Into the Wild – 2007

Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Ömer Vargı

Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Ceyda Düvenci

Kimileri için Türk sinemasının en iyi yolculuk filmi, samimi bir havası var. Sadece bir komedi filmi değil, parçalanmış bir ailenin ve birbirlerine sevgilerini gösteremeyen birisi üç kağıtçı ve fırlama ötekisi aklı başında ve mülayim iki kardeşin konusu. Altan ve Nuri kardeşlerin başlarına açılan beladan kurtulmak adına Bodrum’a kaçışları ve İstanbul’a geri dönüşlerinin hikayesi.

Her Şey Çok Güzel Olacak - 1998
Her Şey Çok Güzel Olacak – 1998

Im Julı (2000)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Macera, Komedi, Romantik

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtuluş

Basit anlatımları, tesadüfleri, tatlı konusu ile mekânları, görüntüleri, müzikleri güzel bir film. Daniel kimse tarafından ciddiye alınmayan, öğrencileri tarafından alay edilen genç bir öğretmendir. Falına bakan Juli tarafından Daniel’in hayatının aşkını bulacağı söylenmiştir. Daniel Melek’e âşık olur ve onun peşine Almanya’dan İstanbul’a gitmeye karar verir, Juli de Daniel’in peşinden.

Im Juli - 2000 temmuzda fatih akın 
Yol Filmleri - Yol Hikayesi Konulu Filmler
Im Juli – 2000

Interstate 60 (2002)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Macera, Komedi, Dram

Yönetmen: Bob Gale

Oyuncular: James Marsden, Gary Oldman, Kurt Russell

Neal kafası karışık genç bir sanatçıdır. Haritalarda bile gözükmeyen bir otoyol olan I60 üzerinde daha önce adını bile duymadığı yerlere, aklındakilere bir cevap bulmak ve hayalindeki kıza kavuşmak için yolculuğa çıkar. Hissettirdikleri ve seyirciye bıraktığı düşünme payı övgüyü hak ediyor.

Interstate 60 - 2002
Interstate 60 – 2002

Bab’Azız (2005)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Dram

Yönetmen: Nacer Khemir

Oyuncular: Parviz Shahinkhou, Maryam Hamid, Golshifteh Farahani

Oryantalist bakış açısı olmadan, tasavvuf kültürü işlenmiş bir film. Hikâyenin mesajı belki de “dünyadaki insan kadar tanrıya doğru giden yol vardır”. Yüreğindeki aşk ile ilahi aşkı birleştirmenin yolunda çekilen acının güzelliği, ruhun terbiyesi, gerçek aşkın keşfi üzerine.  

Bab'Aziz - 2005
Bab’Aziz – 2005

Y Tu Mama Tambıen (2001)

IMDB Puanı: 7.7 Tür:Dram

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Oyuncular: Maribel Verdu, Gael Garcia Bernal, Daniel Gimenez Cacho

Tenoch ve Julio isimli iki genç erkek ve Luisa isimli kadının çıktıkları yolculuğun hikâyesi. Kocasının kendisini aldattığını öğrenen Luisa, gençlerle beraber bir kumsala doğru yola çıkarlar. Yakın arkadaş olan gençler ise birbirlerine karşı sırlar barındırmaktadır. Kamera geçişlerinin doğallığıyla seyir keyfi yüksek, zaman zaman güldüren ve şaşırtan bir yapım. Yer yer dış sesin anlatımlarıyla olaya gerçekçi bir hava katılmış.

Y Tu Mama Tambien - 2001
ananı da!
Y Tu Mama Tambien – 2001

Wıld (2014)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Jean-Marc Vallee

Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern, Gaby Hoffmann

Bir kadının yaşadığı kişisel trajediden kurtulma yolunda bin yüz millik tek başına yürüyüşün hikâyesi. Cheryl, içsel dünyasını keşfederken yaşadığı çatışma ve karşılaştığı engebeler tekrar ona bu yolculuğa neden çıktığını hatırlatır. Amerika’nın tehlikeli, zorlu ve uzun rotası Pasifik Crest’te geçen bir yolculuk.

Wild - 2014
Wild – 2014

Before Sunrıse (1995)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Delpy, Andrea Eckert

Avrupa’da bir tren yolculuğunda tanışan genç bir erkek ve kadın bir akşamlarını beraber Viyana’da geçirmeye karar veriyorlar ancak ikisi de bu gecenin onların beraber olacağı tek gece olduğunun farkında. Jesse, Celin’e ertesi gün uçağa binecek olduğunu ve parası olmadığından sabaha kadar Viyana sokaklarında dolaşacağını kendisine eşlik etmesini söyler ve ikisini de derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar.

Before Sunrise - 1995
Before Sunrise – 1995

The Beach (2000)

IMDB Puanı: 6.6 Tür: Macera, Dram, Romantik

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Daniel York, Patcharawan Patarakijjanon

Genç bir Amerikalı olan Richard yapay dünyadan bunalır ve gerçek bir şeylerin arayışıyla Tayland’a gider. Ucuz bir otele yerleşir orada Fransız bir çiftle ve kendisine turistler tarafından işgal edilmemiş bir adadan, gizli kalmış bir cennetten bahseden Daffy ile tanışır. Kendi atmosferini yaratan farklı ve güçlü, izlemesi keyifli bir film.

The Beach - 2000
The Beach – 2000

Yol Arkadaşım (2017)

IMDB Puanı: 6.1 Tür: Komedi

Yönetmen: Bedran Güzel

Oyuncular: Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak, Emre Kınay

Hayat hakkında bir komedi filmi. Onur başarısız bir ilaç mümessili, Şeref ise bir telefon uygulamasından tanıştığı tek ortak noktaları varacakları yer olan arkadaşı, arkadaşlığın anlamını bulacakları bir yolculuğa çıkar ve yolda özel birisiyle tanışır. Gülümseten eğlenceli bir yapım.

Yol Arkadaşım - 2017
Yol Arkadaşım – 2017

The Way (2010)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Macera, Komedi, Dram

Yönetmen: Emilio Estevez

Oyuncular: Martin Sheen, Emilio Estevez, Deborah Kara Unger

Değişen karmaşık dünyada, aile, dostlar ve karşılaşılan zorlukları anlatan bir yol filmi. Tom, fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’ya gelen Amerikalı bir doktordur. Tom eve geri dönmeyip oğlunun arzusu olan bu yolculuğu tamamlamaya karar verir. Bu yolculukta yalnız olmayacak dünyanın dört bir tarafından insanlarla tanışır.

The Way - 20010 
Yol Filmleri - Yol Hikayesi Konulu Filmler
The Way – 20010

Gerçek Hayat FilmleriBeyin Yakan Filmler , Dünya Sinemasından Seçmeler 1 yazılarımız da ilginizi çekebilir.

IMDB en yüksek puanlı 15 DİZİ yazımız da ilginizi çekebilir.

IMDB‘nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. Zeynep Eylül 5, 2019 Reply
    • admin Eylül 6, 2019 Reply

Yorum Yazın