Tek Mekan Filmleri – Bir Mekanda Geçen Filmler 3

Tek mekan filmleri, bir mekanda geçen filmler, tek mekanda çekilmiş filmler, konusu tek mekanda geçen filmler, film listeleri, film öneri, film tavsiyeleri

Tek Mekan Filmleri 3

THE PLATFORM (2019)

IMDB Puanı: 7.0 Tür: Korku, Bilim-Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia

Oyuncular:  Ivan Massague, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

Orijinal adı El Hoyo (Delik) olarak geçen filmde, dikey biçimde olan bir hapishanede, her hücresinde iki mahkûmun bulunduğu bir sistemde, yemek günde bir kere üst katlardan aşağıya doğru gönderilmektedir. Barındırdığı sosyolojik ve psikolojik öğelerle, sınıf farklılıkları, insanın aç gözlülüğü, hırs gibi pek çok konu işleniyor.

The Platform - 2019 
Tek Mekan Filmleri. Bir Mekanda Çekilmiş Filmler. Konusu Tek Mekanda Geçen Filmler. Film Listeleri. Film Tavsiyesi. Film Önerileri.
The Platform – 2019

DOG DAY AFTERNOON (1975)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular:  Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen

70’li yılların başında Brooklyn’de bir bankanın, karısının cinsiyet değiştirme ameliyatı için gereken kadar parayı çalmak için bir soyguncu tarafından kuşatılmasının gerçek hayattan uyarlanan hikâyesi konu ediliyor. İşler üç amatör soyguncunun planladığı gibi gitmiyor ve olaylar farklı bir yöne gidiyor. 12 Angry Men başyapıtının da yönetmeni olan Sidney Lumet’in bu filmi, Empire dergisince tüm zamanların en iyi banka soygunu filmi olarak seçilmiştir, Al Pacino ise oyunculuğuyla göz dolduruyor.

Dog Day Afternoon - 1975
Dog Day Afternoon – 1975

SO CLOSE TO LIFE (Nara Livet) (1958)

IMDB Puanı: 7.5 Tür: Dram

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular:  Eva Dahlbeck, Ingrid Thulin, Bibi Andersson

Brink of Life – Yaşamın Eşiğinde isimleriyle de bilinen, Cannes film festivalinden ödüllerle dönen 1958 yılı İsveç yapımı bu filmde, doğumevi koğuşunda bulunan 3 kadının bebeklerini tutma veya evlat edindirme teklifleriyle karşı karşıya kalması ve birbirlerinin hayatlarına, hikâyelerine olan samimi dokunuşları ön plana çıkıyor.

Nara Livet - 1958
Nara Livet – 1958

THE INVITATION (2015)

IMDB Puanı: 6.6 Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Karyn Kusama

Oyuncular:  Logan Marshall-Green, Emayatzy Corinealdi, Michiel Huisman

Çocuklarını kaybeden bir çift (Will ve Eden) ayrılır ve Eden 2 yıl ortadan kaybolur. Daha sonra yeni bir kişilikle ve yeni bir eşle dönerek eskilerle bağ kurmak ister. Bir akşam yemeğine Will ve sevgilisini de davet eder. Her şey normal başlasa da Will, Eden’de gariplikler fark eder.

The Invitation - 2015
The Invitation – 2015

ALL IS LOST (2013)

IMDB Puanı: 6.9 Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Yönetmen: J.C. Chandor

Oyuncular:  Robert Redford

Maharetli bir denizci, yatına çarpan bir yük gemisi konteynırı sonrası bilincini kaybeder, uyandığında yavaş yavaş kazayı hatırlamaya başlar,  tüm çabalarına rağmen ölümle yüzleşir. Tek kişiyle, oldukça az sayıda replikle çekilmiş güzel bir yapım.

All Is Lost - 2013 
bir oyunculu filmler, bir oyuncuyla çekilmiş filmler, tek mekanda geçen filmler, film önerileri, film tavsiyeleri, film listesi
All Is Lost – 2013

EXAM (2009)

IMDB Puanı: 6.8 Tür: Gizem, Gerilim

Yönetmen: Stuart Hazeldine

Oyuncular:  Adar Beck, Gemma Chan, Nathalie Cox

Sekiz yetenekli adayın gizemli bir şirkete girebilmek için son aşama olan sınavı geçmesi istenir, içlerinden en iyisi işe başlayacaktır. Penceresiz bir odaya alınan adaylara bir sınav kâğıdı ve seksen dakika süre verilir ancak bir sorun vardır, ortada cevaplanacak hiçbir soru yoktur.

Exam - 2009
Exam – 2009

THE HATEFUL EIGHT (2015)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Suç, Dram, Gizem

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh

Tarantino’nun bu 8. filminde iç savaştan birkaç yıl sonra, Wyoming kışında nostaljik konseptler üzerinden güncelin ve görselliğin ayrıntıları yansıtılmakla birlikte diyaloglarıyla da oldukça öne çıkan bir yapım. Bir grup yabancının dağda sığındıkları barakada gizli bağlılıklarının hayatta kalmalarına tehdit oluşturması konu ediniliyor.

The Hateful Eight - 2015
The Hateful Eight – 2015

FREE FIRE (2016)

IMDB Puanı: 6.4 Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Yönetmen: Ben Wheatley

Oyuncular: Sharlto Copley, Brie Larson, Armie Hammer

1978 yılında Boston’da terk edilen bir depoda silah alışverişi için buluşan iki çetenin üyeleri, bir taraftan hayatta kalmaya uğraşırken bir taraftan da etrafındakilerin aslında hangi tarafta olduğunu bulmaya uğraşır.

Free Fire - 2016
Free Fire – 2016

CLERKS (1994)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Komedi

Yönetmen: Kevin Smith

Oyuncular: Brian O’Hallran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti

27.500$ gibi düşük bir bütçeye sahip, 16mm’lik tek bir kamerayla çekilen bu filmde filmin müziklerine ödenen telif ise filmin bütçesinden daha fazladır. Filmde birisi market birisi de video kiralama dükkânının kasiyeri ikili arasındaki geyik muhabbetlere tanıklık ediliyor. Eğlenceli, sıradan ve samimi bir yapım.

Clerks - 1994 
Tek Mekan Filmleri. Bir Mekanda Çekilmiş Filmler. Konusu Tek Mekanda Geçen Filmler. Film Listeleri. Film Tavsiyesi. Film Önerileri.
Clerks – 1994

diğer film listelerimize de göz atabilirsiniz!!

Umut Veren Filmler

Gerçek Hikâyeli Filmler

Gerilim Filmleri 4

Dünya Sineması Seçmeleri 5

Yol Filmleri

 

Yorum Yazın