Tek Mekan Filmleri – Bir Mekanda Geçen Filmler 1

Tek mekan filmleri, bir mekanda geçen filmler, tek mekanda çekilmiş filmler, konusu tek mekanda geçen filmler, film listeleri, film öneri, film tavsiyeleri

Tek Mekan Filmleri

ROPE (1948)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Suç, Dram, Gizem

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: James Stewart, John Dall, Farley Granger

Hikâyesini 1924’te yaşanan gerçek bir olaydan almış tiyatro oyununun filme uyarlanmasıdır. Hitchcock’un bağımsız yönetmen olarak ilk yapımı olan bu filmde James Stewart’la da ilk defa çalışmıştır. Türkçeye “Ölüm Kararı” ismiyle çevrilen bu yapımda, kusursuz cinayeti ve parlak zekâlarını kanıtlamak isteyen iki üniversiteli genç, bir arkadaşlarını öldürerek cesedi bir sandığa koyarlar. Daha sonra öldürülen kişinin ailesinin de aralarında olduğu bir topluluğa sandığın bulunduğu odada bir akşam yemeği verirler. Uzun plan sekanslara sahip ve oyunculuklarla göz dolduran bir film.

Rope - 1948 
Tek mekan filmleri, bir mekanda geçen filmler, tek mekanda çekilmiş filmler, konusu tek mekanda geçen filmler, film listeleri, film öneri, film tavsiyeleri
netflix, ekşi, onedio,tek mekan gerilim komedi korku filmleri
türk filmleri yabancı filmler
Rope – 1948

THE BREAKFAST CLUB (1985)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald

Kahvaltı Kulübü. Amerikan gençlik filmleri klasiklerinden olan bu filmde, birbirinden karakter olarak tamamen farklı 5 lise öğrencisinin, cezalı oldukları bir cumartesi gününü okulda birlikte geçirmelerine tanık oluyoruz. Gençlik filmi olarak kabul görse de bu kült yapımda her yaştan kişi diyalogların sürükleyiciliğiyle kendinden bir şeyler bulacaktır.

The Breakfast Club - 1985 
Tek Mekan Filmleri - Bir Mekanda Geçen Filmler 1
The Breakfast Club – 1985

12 ANGRY MEN (1957)

IMDB Puanı: 9.0 Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

18 yaşında bir gencin babasını öldürmek suçundan yargılanmasında jüri görevinde bulunan birbirinden farklı karakterlerdeki 12 adamın, bir odada tarafsızca karar vermesi gerekmektedir. Karar süresindeki psikolojik savaş, küçücük ön yargıların bile ne kadar önemli olduğu, ekran başındaki izleyiciyi de adeta jüri koltuğuna oturtup ve üyelerin tutumuyla kararının değişmesine sebep olan, senaryonun bir film için ne kadar etkili olduğunu gösteren efsane yapım.

12 Angry Men - 1957
12 Angry Men – 1957

THE MAN FROM EARTH (2007)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Dram, Fantastik, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Richard Schenkman

Oyuncular: David Lee Smith, Tony Told, John Billingsley

Üniversitedeki görevinden ayrılıp başka bir yere taşınma kararı alan John’un arkadaşları veda için evine gelir ve ayrılışının altındaki nedeni öğrenmek isterler. John’un 14000 yıldır yaşayan bir ölümsüz olduğunu ve hiç yaşlanmadığını açıklaması üzerine, şöminede yanan odun çıtırtıları eşliğinde derin bir sohbet gerçekleşir. Düşük bütçesine rağmen oldukça iyi bir iş çıkaran yapım.

The Man From Earth - 2007
The Man From Earth – 2007

LE TROU (1960)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Jacques Becker

Oyuncular: Andre Bervil, Jean Keraudy, Michel Constantin

Türkçeye “Delik” olarak çevrilen bu Fransız yapımı film gerilimi hissetmek isteyenler için. Filmde karısını yaraladığı için birinci derece cinayete teşebbüsten yargılanan Claude Gaspard hapiste başka bir hücreye sevk edilir ve kendisini özenle hazırlanmış bir kaçış planı içerisinde bulur. Bu durum güvensizliği ve belirsizliği de beraberinde getirir. İzleyicisini içine çeken ender filmlerden bir tanesi.

Le Trou 1960
Le Trou 1960

MUSARANAS (SHREW’S NEST) (2014)

IMDB Puanı: 6.7 Tür: Dram, Korku, Gerilim

Yönetmen: Juanfer Andres, Esteban Roel

Oyuncular: Macarena Gomez, Nadia de Santiago, Hugo Silva

Psikolojik-gerilim filmlerine ve tek-mekân filmlerine başka bir örnek. 1950’lerin İspanyası. Montse agorafobisi nedeniyle Madrid’deki apartmanından çıkamamaktadır ve onu hayata bağlayan tek şey küçük kız kardeşidir. Montse evde dikiş dikmekte, kardeşi bir mağazada çalışmaktadır. Bir gün üst komşusu Carlos merdiven boşluğundan düşer ve bacağını kırar, Montse de onu evine alır. Carlos’un evlerine sığınmasından sonra hayatları başka bir yöne evrilecektir.

Musaranas - 2014
Musaranas – 2014

PHONE BOOTH (2002)

IMDB Puanı: 7.0 Tür: Suç, Gerilim

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Forest Whitaker

Keskin nişancı bir seri katil tarafından, bir telefon kulübesinde rehin tutulan adamın konu edildiği psikolojik-gerilim filmidir. Stu Shepard, bir saniye bile boş vakti olmayan parlak bir reklamcıdır. Sadece çok özel görüşmelerini yaptığı bir telefon kulübesinden yine bir gün her zamanki gibi görüşmesini yapıp kulübeden ayrrılırken telefon çalmaya başlar. Shepard, telefon kulübesine girip ahizeyi kaldırdıktan sonra dışarıdan kulübeyi hedef alan bir seri katil ahizeden Shepard’ı kontrol etmeye başlar bulunduğu yerde kalakalan Shepard telefonu kapatamadığı için kulübeden dışarı çıkamaz.

Phone Booth - 2002 
Locke - 2013
arabada geçen film, bir odada geçen film tek mekanda çekilmiş filmler,
tek oyunculu film, tek oyunculu filmler,
klostrofobik filmler
Phone Booth – 2002

CLIMAX (2018)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Dram, Korku, Müzik

Yönetmen: Gaspar Noe

Oyuncular: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub

90’ların ortasında prova amacıyla 3 günlüğüne ormandaki yatılı bir okulda bir araya gelen 20 Fransız dansçı. Birbirlerini yeni tanıyan bu ekip provalar dışında da eğlenceli vakit geçirir. Ayrılmadan önceki son partide içkilerin sayısı arttıkça bazıları tuhaf davranışlar göstermeye başlar. Müzik, dans ve cinsellik dolu bu ortamda kontrollerini kaybeden gençler kimisinin cennette kimisinin cehennemde gibi hissettiği bir girdabın içindedirler.

Climax - 2018 
Locke - 2013
arabada geçen film, bir odada geçen film tek mekanda çekilmiş filmler,
tek oyunculu film, tek oyunculu filmler,
klostrofobik filmler
Climax – 2018

LOCKE (2013)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Dram

Yönetmen: Steven Knight

Oyuncular: Tom Hardy, Olivia Colman, Ruth Wilson

Araçta tek başına yol alan bir kişinin hikâyesinin telefon konuşmalarıyla şekillendiği ve seyirciyi de adeta yan koltuğa oturtarak akan bir film. İnşaat şirketinde yönetici olan ve başarılı bir kariyeri olan Locke, ailesiyle sorunsuz bir hayat sürmektedir. Bu durum aldığı bir haberle değişir ve yola çıkar. Yolda bir yandan işiyle ilgili bir krizle uğraşırken, bir yandan da hayatını ve sahip olduklarını sorgulayacaktır.

Locke - 2013
arabada geçen film, bir odada geçen film tek mekanda çekilmiş filmler,
tek oyunculu film, tek oyunculu filmler,
klostrofobik filmler
Locke – 2013

GREEN ROOM (2015)

IMDB Puanı: 7.0 Tür: Korku, Müzik, Gerilim

Yönetmen: Jeremy Saulnier

Oyuncular: Anton Yelchin, Imogen Poots, Alia Shawkat

“Dehşet Odası” olarak Türkçeye çevrilen bu filmde, bir punk-rock grubu barda sahne almak için Oregon’un ormanlık bir bölgesine gider. Konser sonrasında sahne arkasında karşılaştıkları kadın cesedi sebebiyle mekân sahipleri tarafından bir odaya kapatılıp ortadan kaldırılmaya çalışılırlar.

Green Room - 2015
tek mekan filmleri, tek mekanda geçen filmler, film listesi, film listeleri, film önerileri, film tavsiye, netflix, onedio, ekşi, korku, gerilim, dram tek mekan, bir mekanda çekilmiş türk filmleri
Green Room – 2015

diğer film listelerimiz de ilginizi çekebilir!!

Yol Filmleri

Beyin Yakan Filmler

Yaşanmış Hikayeli Filmler

Gerilim Filmleri

Umut Veren Filmler

Yorum Yazın