Gerilim Filmleri – Gerilim Filmi Önerileri – 2

Gerilim filmleri, gerilim filmi önerileri, film tavsiyeleri, gerilim filmleri öneri, korku gizem gerilim film listeleri, film listesi, film öneri ve tavsiyeleri

Birincisini yayınladığımız gerilim filmleri listesi içeriğimizin ikincisi de hazır. Farklı dünya sinemalarından gerilim filmlerini, korku, gizem, dram, psikoloji, bilim-kurgu, aksiyon temalı filmleri bir araya getirdik. Keyifli seyirler..

LE TROU (1960)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Jacques Becker

Oyuncular: Andre Bervil, Jean Keraudy, Michel Constantin

Türkçeye “Delik” olarak çevrilen bu Fransız yapımı film gerilimi hissetmek isteyenler için. Filmde karısını yaraladığı için birinci derece cinayete teşebbüsten yargılanan Claude Gaspard hapiste başka bir hücreye sevk edilir ve kendisini özenle hazırlanmış bir kaçış planı içerisinde bulur. Bu durum güvensizliği ve belirsizliği de beraberinde getirir. İzleyicisini içine çeken ender filmlerden bir tanesi.

Le Trou - 1960
Gerilim Filmleri - Gerilim Filmi Önerileri - 2
film tavsiyeleri, film listesi, korku gerilim aksiyon filmleri, sinema film öneriler,
Le Trou – 1960

UPGRADE (2018)

IMDB Puanı: 7.5 Tür: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Leigh Whannell

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Melanie Vallejo, Steve Danielsen

Yakın-gelecekte teknolojinin hayata iyice egemen olduğu bir zamanda Grey Trace işlerini hala kas gücüyle devam ettirmektedir. Çok sevdiği karısı Asha 4 kişinin saldırısı sonucu öldürülür ve kendisi de omurilik felci geçirir. Günün birinde mucit ziyaretçisinin çipi sayesinde ayağa kalkar ve insanüstü güce sahip olur artık tek amacı karısını öldürenlerden intikam almaktır. Bilim-kurgu sevenlerin kaçırmaması gereken, düşük bütçesine rağmen oldukça iyi iş çıkarmış bir yapım.

Upgrade - 2018
Upgrade – 2018

FUNNY GAMES (1997)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Suç, Dram, Gerilim

Yönetmen: Michael Heneke

Oyuncular: Susanne Lothar, Ulrich Mühe, Arno Frisch

Bir göl evine tatil yapmak için giden bir aile hayatın yorgunluğunu üzerlerinden atmak istemektedir ancak iki genç bu aileye musallat olur. Kendilerini yan komşunun misafirleri olarak tanıtan bu gençler, aileyi kendi evlerinde esir alır ve sadist oyunlarına alet eder. Filmlerinde izleyiciyi rahatsız etmek, huzursuzlaştırmak için elinden geleni yapan Heneke bu filminde de olağan şiddeti rahatsız edici şekilde kullanıyor ve bir yandan da burjuva eleştirisi yapıyor.

Funny Games - 1997
Funny Games – 1997

GET OUT (2017)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Jordan Peele

Oyuncular: Daniel Kaluuya, AllisonWilliams, Bradley Whitford

Genç siyahi adam Chris hafta sonunda beyaz kız arkadaşının (Rose) ailesini tanışmak için ziyaret edeceklerdir. Ancak kasabada gizemli bir şekilde yaşayan siyahiler ortadan kaybolmaktadır. Başta oldukça uyumlu görünen aile üyelerine rağmen hafta sonu ilerledikçe rahatsız eden bir dizi keşif Chris’i hayal edemeyeceği bir gerçeğe götürür. En iyi orijinal senaryo ödülüne layık görülen bu yapımda gerilim film boyunca izleyenleri bırakmıyor.

Get Out - 2017 
Gerilim Filmleri - Gerilim Filmi Önerileri - 2
film tavsiyeleri, film listesi, korku gerilim aksiyon filmleri, sinema film öneriler,
Get Out – 2017

LA CARA OCULTA (2011)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Andres Baiz

Oyuncular: Quim Gutierrez, Martina Garcia,Maria Soledad Rodriguez

“Gizli Oda” adıyla dilimize çevrilen bu filmde, orkestra şefi Adrian sevgilisi Belen’den gelen video mesaj ve ayrılık isteğiyle yıkılır. Belen ise bu mesaj sonrası gizemli bir biçimde ortadan kaybolmuştur. Adrian onu arasa da çabaları boşunadır. Adrian bir süre sonra yokluğuna alışır ve hayatında artık yeni birisi vardır. Belen’in kayboluşunun ardındaki gerçekler. İspanyol-Kolombiya ortak yapımı sıra dışı, sürükleyici bir psikolojik-gerilim filmi.

La Cara Oculta - 2011
La Cara Oculta – 2011

STIR OF ECHOES (1999)

IMDB Puanı: 7.0 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: David Koepp

Oyuncular: Kevin Bacon, Zachary David Cope, Kathryn Erbe

Baldızı tarafından hipnotize edildikten sonra bir adam, bir kızın hayaletinin rahatsız edici görüntülerini görmeye başlar ve etrafını gizem sarmaya başlar. Ortaya çıkan hayalet nasıl öldüğünü bilmek istemektedir, adamın kurtuluşunun tek yolu ise bu ölümün arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmaktır. Attığı her adımda hayalet daha fazla müdahil olmaya ve ailesi daha da tehlikenin içine yaklaşmaya başlayacaktır.

Stir of Echoes – 1999

PSYCHO (1960)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Yavaş fakat sürekli devam eden gerilim havası olan bir 1960 yapımı Hitchcock başyapıtı psikoloji, gerilim, suç filmi. Sekreter Marion Crane, hayatın ona davranış biçiminden bıkmıştır. Öğle tatillerinde parasının çoğunu nafaka olarak verdiği için evlenemedikleri sevgilisi Sam ile buluşmak zorundadır. Bir cuma günü Marion’a, işvereni ile iş yapan bir zengin tarafından kırk bin dolar emanet edlir. Parayı alma ve yeni bir hayata başlama fırsatını gören Marion, şehirden ayrılır ve Sam’in Kaliforniya’daki mağazasına doğru yola çıkar. Uzun yolculuktan sonra yorgun düşer ve fırtınaya yakalanır, ana yoldan çıkar ve Bates Motel’e girer. Motel, annesi tarafından domine edilmiş görünen Norman adında sessiz bir genç adam tarafından yönetilmektedir. Norman’ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı bulunduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Psycho - 1960
Psycho – 1960

DON’T BREATHE (2016)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Suç, Korku, Gerilim

Yönetmen: Fede Alvarez

Oyuncular: Stephen Lang, Jane Levy, Dylan Minnette

Kendisi ve kız kardeşi için daha iyi bir hayata başlamak isteyen genç bir kadın olan Rocky, erkek arkadaşı Money ve arkadaşları Alex ile beraber zengin, kör ve savaş gazisi bir adamın sahip olduğu evi soymak isterler. Ancak kör adamın göründüğünden daha acımasız bir düşman olduğu ortaya çıktığında son kurbanları olmadan önce evden kaçmanın bir yolunu bulmalıdırlar. Evde oluşan sessiz gerilimde izleyenlerin de soluklarını tutarak baştan sonra takip edecekleri bir yapım.

Don't Breathe - 2016
Don’t Breathe – 2016

GRAVITY (2013)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

2 mekan ve sonsuz boşluk. Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önceki son görevinde olan yetenekli, deneyimli astronot Matt Kowalsky yönetimindeki mekikte uzay yolculuklarına çıkarlar. Her şey yolunda giderken ve rutin bir uzay yürüyüşü esnasında mekikleri çarpan cisim sonucu paramparça olur, yeryüzüyle iletişimleri kesilmiş ayrıca oksijenleri tükenmek üzeredir.

Gravity - 2013
film tavsiyeleri, film listesi, korku gerilim aksiyon filmleri, sinema film öneriler,
Gravity – 2013

diğer listelerimize de göz atabilirsiniz!!!

Gerilim Filmleri -1

Umut Veren Filmler

Yol Filmleri

Beyin Yakan Filmler

Yorum Yazın