Gerilim Filmleri – Gerilim Filmi Önerileri – 1

Gerilim filmleri, film tavsiyeleri, gerilim filmleri öneri, korku gizem gerilim film listeleri, film listesi, film öneri ve tavsiyeleri

Gerilim filmi izlemeyi sevenler için hazırladığımız bu ilk listemizde yeni ve eski popüler, farklı dünya sinemalarından gerilim filmlerini, korku, gizem, dram, psikoloji, bilim-kurgu, aksiyon temalı filmleri bir araya getirdik. Keyifli seyirler..

BUSANHAENG (2016)

IMDB Puanı: 7.5 Tür: Aksiyon, Korku, Gerilim

Yönetmen: Sang-ho Yeon

Oyuncular: Yoo Gong, Yu-mi Jung, Dong-seok Ma

Türkçe’ye Zombi Ekspresi ismiyle çevrilen yapım gösterime girdiği 2016’da 10 milyon izleyici ile izleyici rekorunu kıran ilk Kore filmi olmuştur. Yapımın konusu, yıkıcı bir virüsün Güney Kore’yi etkisi altına alması ve bu esnada Seul’den Busan’a gitmekte olan bir trenin yolcularının hayatta kalma mücadelesidir.

Gerilim Filmleri - Gerilim Filmi Önerileri - 1
film tavsiyeleri, film listesi, korku gerilim aksiyon filmleri, sinema film öneriler,
Busanhaeng – 2016

HEREDITARY (2018)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Dram, Korku, Gizem

Yönetmen: Ari Aster

Oyuncular: Toni Collette, Milly Shapiro, Gabriel Byrne

Graham ailesinin en büyüğü Ellen öldüğü zaman, geri kalan aile üyeleri kökleriyle ilgili korkutucu sırlardan haberdar olmaya başlarlar. Daha fazlasını öğrendikçe, kendilerine miras kalan bu kaderden kurtulabilmek için daha da umutsuzca çabalamaya başlarlar. Kendini dış dünyaya fazla açmamış annelerinin sakladıkları sırlar, ölümcül sonuçlar doğuracaktır.

Hereditary – 2018

A QUIET PLACE (2018)

IMDB Puanı: 7.5 Tür: Dram, Korku, Bilim-Kurgu

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds

Post-apokaliptik bir dünyada, oldukça hassas duyma yeteneğine sahip yaratıklardan korunmak için bir aile sessizlik içinde yaşamaktadır. İki ebeveyn, duyabilecekleri her sesi avlayan yaratıklarla dolu bu dünya içerisinde çocuklarını güvende tutmak amacıyla gereken her şeyi yapar. Sessizlik içinde saklanmış aileden bir ses duyulmasa da tek gereken bir gürültü ve her şeyin yanlış gidebilme ihtimalidir.

A Quiet Place – 2018

PHONE BOOTH (2002)

IMDB Puanı: 7.0 Tür: Suç, Gerilim

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Forest Whitaker

Keskin nişancı bir seri katil tarafından, bir telefon kulübesinde rehin tutulan adamın konu edildiği psikolojik-gerilim filmidir. Stu Shepard, bir saniye bile boş vakti olmayan parlak bir reklamcıdır. Sadece çok özel görüşmelerini yaptığı bir telefon kulübesinden yine bir gün her zamanki gibi görüşmesini yapıp kulübeden ayrrılırken telefon çalmaya başlar. Shepard, telefon kulübesine girip ahizeyi kaldırdıktan sonra dışarıdan kulübeyi hedef alan bir seri katil ahizeden Shepard’ı kontrol etmeye başlar bulunduğu yerde kalakalan Shepard telefonu kapatamadığı için kulübeden dışarı çıkamaz.

Phone Booth – 2002

TESIS (1996)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Alejandro Amenabar

Oyuncular: Ana Torrent, Fele Martinez, Eduardo Noriega

İspanya’nın Oscar’ı olarak bilinen Goya’da 7 ödüle layık görülen yapıt, sloganı olan “Benim adım Angela. Beni öldürecekler” sahnesiyle de unutulmazlar arasına girmiştir. Şiddet üzerine tez hazırlamakta olan bir üniversite öğrencisi Angela’nın, tezini hazırlama sürecinde karşılaştığı bir snuff videonun ortaya çıkmasıyla birlikte, o ana dek yüzleşmekten ölesiye korktuğu şiddet güdüsüne adım adım yaklaşması filmin konusu olarak özetlenebilir.

Tesis – 1996

THE SHINING (1980)

IMDB Puanı: 8.4 Tür: Dram, Korku

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Türkçe’ye “Cinnet” olarak çevrilmiş, Stephan King’in aynı isimli romanından uyarlanan bu filmde uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için ‘steadicam’ kullanılan ilk film olmasının yanısıra, Jack Nicholson’un banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahne 127 kez tekrar çekilerek sinema tarihinin en çok çekim tekrarı yapılan filmidir. Yapıtın konusu ise yazar Jack Torrance’ın, kış döneminde kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenip, ailesiyle birlikte otele taşınmasının ardından gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır.

The Shining – 1980

GISAENGCHUNG (PARASITE) (2019)

IMDB Puanı: 8.6 Tür: Komedi, Dram, Gerilim

Yönetmen: Bong Joon Ho

Oyuncular: Kang-ho Song, Sun kyun Lee, Yeo-jeong Jo

Servet sahibi Park ailesi ve kıvrak sokak zekâsıyla Kim ailesi, şans eseri yolları kesişen bu iki aile bir şekilde bir araya gelir ve Kim ailesi altın fırsatı bulmuştur artık kendilerini Park ailesinin “hizmetine” adarlar ancak bu düzeni bozacak asalak bir misafir ortaya çıkacak Kim ailesinin konforu riske girecek ve aileler arası sistem kırılma noktasına gelecektir.

Gisaengchung – 2019

COHERENCE (2013)

IMDB Puanı: 7.2 Tür: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu

Yönetmen: James Ward Byrkit

Oyuncular: Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon

Coherence sözcüğü bütünleşme/uyum anlamındadır ve paralel evrenlerin birbiri üzerine çöküp birleşmelerii kavramına atıfta bulunur. Türkçede Paralel Evren olarak da bilinen filmin konusuna gelince, bir grup arkadaş akşam yemeği için bir buluşurlar. Yemeğin keyifli olacağı açıktır çünkü o gece bir kuyruklu yıldız dünyanın yakınlarından geçecektir. Bu olağan durum, geceye olağanüstü bir yön katacaktır. Yemek esnasında elektrik kesilmesine rağmen çevrelerine baktıklarında, gizemli bir evde ışıkların hala yandığını fark ederler. Bu fark edişleri tanıklık edecekleri garip olayların da habercisidir.

Coherence – 2013

KOKUHAKU (2010)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Tetsuya Nakashima

Oyuncular: Takako Matsu, Yoshino Kimura, Masaki Okada

Kanae Minato’nun gizemli romanından uyarlanan bu Japon filminde, kızının ölümü sonrası yas tutan öğretmen bir anne, kızının ölümünden sorumlu olan öğrencilere bunun hesabını sormak amacıyla soğukkanlı olarak intikam planı hazırlamaktadır. İnsanın acımasızlığına ve gençler arasında çabucak yayılabilen bulaşıcı delilik türü kapsamında ustaca çekilmiş bir yapım.

Kokuhaku – 2010

SPLIT (2016)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson

Üç kız, 23 farklı kişiliğe sahip bir adam tarafından kaçırılır. 24. korkunç kişiliğin ortaya çıkmasından önce hapsedildikleri bodrumdan kaçmayı başarmalıdırlar.

Split – 2016

CUBE (1997)

IMDB Puanı: 7.2 Tür: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Vincenzo Natali

Oyuncular: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett

Sonsuz bir labirent içine yerleştirilmiş birbirine yabancı, farklı sosyal gruplardan, farklı kişilik özelliklerinde 6 kişi. Ölümcül tuzaklarla ve farklı özellikli odalarıyla bu labirentten kurtulmak için mücadele edecek ve birbirlerini tanımaya çalışacaklardır.

Cube – 1997

Diğer film listelerimiz de hoşunuza gidebilir

Umut Veren Filmler

Gerçek Hayat Filmleri

Yol Filmleri

Hollywood’dan Sıkılanlara Dünya Sineması Filmleri

Yorum Yazın