Gerilim Filmleri – Gerilim Filmi Önerileri – 3

Gerilim filmleri, gerilim filmi önerileri, film tavsiyeleri, gerilim filmleri öneri, korku gizem gerilim film listeleri, film listesi, film öneri ve tavsiyeleri

1. Liste ve 2. Liste gerilim filmleri listelerimizden sonra 3. listeyle de karşınızdayız. Farklı dünya sinemalarından gerilim filmlerini, korku, gizem, dram, psikoloji, bilim-kurgu, aksiyon temalı filmleri bir araya getirdik.

Keyifli seyirler..

Gerilim Filmi Tavsiyeleri – 3

THE OTHERS (2001)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Alejandro Amenabar

Oyuncular: Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan

Grace isimli bir kadın, 2. Dünya Savaşı sonlarına doğru Jersey’de yer alan bir malikânede kocasının savaştan dönmesini beklemektedir. Çocuklarının ise güneş ışığından zarar gördükleri bir hastalığı olduğundan karanlıkta yaşamaktadırlar. Üçü birlikte garip ve baskıcı kurallarla yaşamaktadır, ta ki tuttukları bir grup hizmetçinin gelişiyle birlikte yanlışlıkla ve beklenmedik sonuçlarla kuralların çiğnenmesine dek.

The Others - 2001 diğerleri 
Gerilim filmleri, gerilim filmi önerileri, film tavsiyeleri, gerilim filmleri öneri, korku gizem gerilim film listeleri, film listesi, film öneri ve tavsiyeleri
The Others – 2001

ROSEMARY’S BABY (1968)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Dram, Korku

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

Ira Levin’in romanından uyarlanan bu sinema filminde, ünlü bir aktör olmaya çabalayan zor durumdaki Guy ve güzel karısı Rosemary yeni hayatlarına başlayacakları New York’taki nahoş hikâyelerle dolu bir binaya taşınırlar. Rosemary yeni hayatlarında kendilerine ‘fazlaca’ yardımcı olan komşuları yaşlı Castavet çiftinden şüphelenir ama Guy olanların farkında değildir. Rüyasında şeytani bir varlıkça tecavüze uğrayan Rosemary gerçek hayatta da hamile kalınca, komşularının gizemi daha da artacaktır.

Rosemary's Baby - 1968 
Gerilim Filmleri – Gerilim Filmi Önerileri – 3
Rosemary’s Baby – 1968

SUSPIRIA (1977)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Korku

Yönetmen: Dario Argento

Oyuncular: Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci

Suzy bale eğitimi almak için Almanya’ya Tanz dans akademisine gider. Başka bir kadının okuldan kaçtığını görür ancak okulda kendisine kapıyı bile açan olmaz. Ertesi sabah geri döner ve bu sefer içeri alınır. Kaçarken gördüğü Pat ise ölü bulunmuştur. Yakın zamanda garip şeyler ortaya çıkmaya başlar; Suzy hastalanır, okulu kurtçuklar basar, piyanist Daniel kendi köpeği tarafından öldürülür. Suzy yaptığı araştırmayla okulun 1900’lerin başında bir cadı tarafından açıldığını öğrenir.

Suspiria - 1977 
Gerilim filmleri, gerilim filmi önerileri, film tavsiyeleri, gerilim filmleri öneri, korku gizem gerilim film listeleri, film listesi, film öneri ve tavsiyeleri
Suspiria – 1977

THE HILLS HAVE EYES (2006)

IMDB Puanı: 6.4 Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: Alexandre Aja

Oyuncular: Ted Levine, Kathleen Quinlan, Dan Byrd

1977 yapımı Wes Craven imzalı filmin bu yeni versiyonunda, 30. evlilik yıldönümünü kutlamak isteyen bir çift kızları, oğlu, damadı ve torunuyla Kaliforniya’ya doğru yola çıkar. Bir benzincide kestirme yol tarifi alırlar ancak kendilerini çölün ortasında, bir zamanlar yasadışı nükleer araştırma yapılan ve mutantlara ev sahipliği yapan bir arazide bulurlar.

The Hills Have Eyes - 2006
The Hills Have Eyes – 2006

JANGHWA, HONGRYEON (2003)

IMDB Puanı: 7.2 Tür: Dram, Korku, Gizem

Yönetmen: Jee-woon Kim

Oyuncular: Kap-su Kim, Jung-ah Yum, Soo-jung Lim

Psikolojik-gerilim tadındaki bu yapımda, annelerinin tuhaf ölümü ve sonrasında hastalanan iki kız kardeş, bir süre hastanede kaldıktan sonra babaları ve üvey annelerinin yanına dönerler. Üvey annelerinin garip tavırları, kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzluğa sebep olur. Babalarının tepkisizliği ve doğaüstü olaylar da ortamdaki gerilimi arttırmaktadır.

Janghwa, Hongryeon - 2003
Janghwa, Hongryeon – 2003

EL CUERPO (2012)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Gizem, Gerilim

Yönetmen: Oriol Paulo

Oyuncular: Jose Coronado, Hugo Silva, Belen Rueda

Türkçeye “Ceset” adıyla çevrilen bu yapımda, iş kadını Mayka’nın ölümünün sır perdesi kalkmamışken bir de cesedi morgdan kaybolur. Eşini kaybetmiş olan dedektif Jamie de davayla ilgilenmesi için görevlendirilir. Olayın sahip olduğu karanlık noktalar çok fazladır ve davaya dâhil olanlar göründükleri gibi değildirler.  Kurgusuyla göz dolduran, gizem ve gerilimin harmanlandığı, İspanyol sinemasından etkileyici bir film.

El Cuerpo - 2012 ceset
El Cuerpo – 2012

MUSARANAS (SHREW’S NEST) (2014)

IMDB Puanı: 6.7 Tür: Dram, Korku, Gerilim

Yönetmen: Juanfer Andres, Esteban Roel

Oyuncular: Macarena Gomez, Nadia de Santiago, Hugo Silva

Psikolojik-gerilim filmlerine ve tek-mekân filmlerine başka bir örnek. 1950’lerin İspanyası. Montse agorafobisi nedeniyle Madrid’deki apartmanından çıkamamaktadır ve onu hayata bağlayan tek şey küçük kız kardeşidir. Montse evde dikiş dikmekte, kardeşi bir mağazada çalışmaktadır. Bir gün üst komşusu Carlos merdiven boşluğundan düşer ve bacağını kırar, Montse de onu evine alır. Carlos’un evlerine sığınmasından sonra hayatları başka bir yöne evrilecektir.

Musaranas - 2014 shrew's nest
Musaranas – 2014

ICH SEH ICH SEH (2014)

IMDB Puanı: 6.7 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: Severin Fiala, Veronika Franz

Oyuncular: Lukas Schwarz, Elias Schwarz, Susanne Wuest

Ormanla mısır tarlası arasındaki yeni evlerine taşınan 9 yaşında ikiz kardeşler ve anneleri. Kozmetik ameliyattan dönen annelerini bekleyen ikizler, bandajların altındaki bu kadının farklı olduğunu hissederler.

Ich Seh Ich Seh - 2014
Ich Seh Ich Seh – 2014

INSIDIOUS (2010)

IMDB Puanı: 6.8 Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Yönetmen: James Wan

Oyuncular: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins

Yaşanan gizemli bir olayın ardından komaya giren oğulları Dalton’un kötü ruhlar tarafından daha ileri bir âlemde hapsedilmesini önlemeye çalışan ailenin sürükleyici hikâyesi. Taşındıkları yeni evde de olayların devam etmesi üzerine Josh, karısının bir medyum çağırmasına izin verir, sonrasında olanlar ise en çok kendisini şaşırtacaktır.

Insidious - 2010 
Gerilim filmleri, gerilim filmi önerileri, film tavsiyeleri, gerilim filmleri öneri, korku gizem gerilim film listeleri, film listesi, film öneri ve tavsiyeleri
Insidious – 2010

diğer film listelerimiz de hoşunuza gidebilir!!

Umut Veren Filmler

Beyin Yakan Filmler

Yol Filmleri

Yaşanmış Hikâyeli Filmler

Dünya Sinemasından Filmler – 2

Yorum Yazın