Gerçek Hayat Filmleri – Yaşanmış Hikayeli Filmler

Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.

Biyografiden uyarlanmış, bir hikayeden esinlenilmiş, gerçek olaylardan yola çıkılmış filmleri sizler için bu yazımızda biraraya getirdik.

İyi Seyirler!

SAVING PRIVATE RYAN (1998)

IMDB Puanı: 8.6 Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore

Gerçek hikayesi Niland kardeşlerin yaşadıklarından esinlenilen bu yapımda, 2.Dünya Savaşı’nda 3 oğlunu kaybeden bir kadını 4. oğluna kavuşturmak için gerçekleştirilen bir görev konu ediliyor. Görevlendirilen 8 kişilik bir birlik Er Ryan’a ulaşmak için yola çıkıyor. 2. Dünya Savaşı’nın kaderini etkileyen Normandiya Çıkarması ve en kanlı çatışmaların yaşandığı Omaha Sahili tüm gerçekliğiyle Spielberg’ün kamerasından izleyiciye ulaşıyor.

Er Ryan'ı Kurtarmak - 1998 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998

GREEN BOOK (2018)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Farrelly

Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

1962 yılında İtalyan-Amerikan asıllı gece klübü fedaisi Tony işsiz kalır ve en iyi ödeme alabileceği iş teklifi şoförü olması için, Afro-Amerikan bir klasik piyano virtüözü Don Shirley’den gelir. Tony işi kabul eder ve eline siyahilerin konaklayıp yemek yiyebileceği yerleri gösteren bir rehber tutuşturulur, Amerika’da eyalet eyalet konser vermek için yola çıkarlar. Temponun ne çok yükseldiği ne de çok düştüğü, naif, sıcak, sürükleyici bir yapıt.

Green Book - 2018 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Green Book – 2018

VALKYRIE (2008)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Dram, Tarih, Gerilim

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Tom Cruise, Bill Nighy, Carice van Houten

2. Dünya Savaşı esnasında bir grup Alman subayı aralarında anlaşır ve Adolf Hitler’e suikast planlarlar. Valkyrie adı verilen bir operasyonla da Nazi iktidarına bir isyan başlatılmak istenir. Tarihte de önemli bir yeri olan Albay Stauffenberg Tom Cruise tarafından canlandırılıyor.

Valkyrie - 2008
Valkyrie – 2008

NOBODY’S CHILD (1986)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Dram

Yönetmen: Lee Grant

Oyuncular: Marlo Thomas, Ray Baker, Caroline Kava

Marie Balter’ın, akıl hastanesinden Harvard Üniversitesi’ne ve yıllar sonra da tedavi gördüğü hastanenin yönetimine atanmasına kadar olan hayatının hikâyesi. 1930 yılında yoksul bir annenin evlilik dışı çocuğu olarak doğan Patricia, annesi bakamayınca yetiştirme yurduna verilir ve daha sonra İtalyan göçmeni bir çift tarafından 5 yaşında evlat edinilip, Marie adı verilir. Evlat edinen çift her ne kadar dışarıdan normal ve saygın görünse de sadist çıkar ve Marie’ye işkence ederler.

Marie 17 yaşında depresyondan felç geçirir ve doktorlar ona şizofreni teşhisi de koyar. Hayatının 17 yılını akıl hastanesinde geçiren Marie oradan çıkacak, evlenecek, üniversiteye gidecek ve 58 yaşında bir zamanlar tedavi olduğu hastaneye yönetici olarak dönecektir. Affetmeye, azme, zorluklara dair çarpıcı bir film.

Nobody's Child - 1986
Nobody’s Child – 1986

INTO THE WILD (2007)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Sean Penn

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Emory Üniversitesi’nden mezuniyetinden sonra üst düzey atlet ve iyi bir öğrenci olan Christopher tüm yükleri ve sorunlulukları geride bırakıp Alaska’da doğa ile iç içe yaşamak için yola çıkıyor. Doğanın içine yolculuğun ve cesaretin hikâyesi. Bu yolculukta karşısına hayatını şekillendirecek karakterler çıkacaktır.

Into The Wild - 2007
Into The Wild – 2007

SNOWDEN (2016)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Biyografi, Drama, Gerilim

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo

NSA ajanı Edward Snowden’ın bilgi sızdırmasını konu edinen bir film. ABD Hükümeti’nin “güvenlik” gerekçesiyle kişilerin e-postaları, sms mesajları, kredi kartı ekstreleri, sosyal medya hesapları gibi bilgilerine erişebildiğini öğrenen Snowden bunu 2013 yılında tüm dünyaya duyurur.

Snowden - 2016
Snowden – 2016

127 HOURS (2010)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara

Maceracı dağcı Aron kimseye haber vermeden Utah’ın Moab bölgesinde çıktığı kanyon yürüyüşünde bir kaya parçasına sıkışır. 5 gün boyunca mücadele eden genç dağcıyı kurtaracak olan yine kendisidir.

127 Hours - 2010
127 Hours – 2010

RUSH (2013)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Daniel Bruhl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde

70’li yıllardaki iki Formula 1 yarışçısı Niki Lauda ve James Hunt arasındaki efsane rekabeti anlatan bir yapım. Alman Grand Prix yarışında Niki kaza sonrası yarış dışı kalır ve rakibi James yarışı zaferle bitirir. 6 hafta gibi bir sürede hırsıyla pistlere geri dönen Niki ile James mücadeleye devam eder.

Rush - 2013
Rush – 2013

DIARIOS DE MOTOCICLETA (2004)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Macera, Biyografi, Drama

Yönetmen: Walter Salles

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De la Serna, Mia Maestro

Otobiyografi ve yol filminin harmanlandığı bir yapıt. 1952 yılında, Ernesto Che Guevara’nın tıp eğitimi aldığı zamanlarda arkadaşı Alberto ile birlikte, motorsiklet üzerinde 8 aylık ve 14 bin kilometrelik Güney Amerika turunu, ülkeden ülkeye gezişlerini, insanların hikâyelerine dokunuşlarını anlatan bir film. Fimin özeti belki de “Çok fazla haksızlık var” cümlesi.

Diarios de Motocicleta -2004
Diarios de Motocicleta -2004

DER UNTERGANG (2004)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Diğer ismi Downfall olan ve Türkçe’ye Çöküş olarak çevrilen film, 2.Dünya Savaşı sonlarında diktatör Adolf Hitler’in işgal altındaki Berlin’deki son günlerini anlatıyor.

Der Untergang - 2004
Der Untergang – 2004

THE WORLD’S FASTEST INDIAN (2005)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular: Anthony Hopkins, Diane Ladd, Iain Rea

Yıllarını 1920 model Indian marka motosikleti geliştirmekle harcayan Yeni Zelandalı Burt Munro’nun 1967 senesinde Utah’taki tuz çöllerinde yarışta kırdığı rekorun hikâyesi.

The World's Fastest Indian - 2005
The World’s Fastest Indian – 2005

LETTERS FROM IWO JIMA (2006)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Drama, Tarih, Savaş

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara

2. Dünya Savaşı sırasında Iwo Jima adasında Japonya ve ABD arasında yaşanan savaşın Japon cephesinden çarpıcı hikâyesi. Yıllar sonra adada bulunan mektuplarla ortaya çıkan olaylar Clint Eastwood yönetmenliğinde seyirciyle buluşuyor.

Letters From Iwo Jima - 2006 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Letters From Iwo Jima – 2006

PEARL HARBOUR (2001)

IMDB Puanı: 6.1 Tür: Aksiyon, Drama, Tarih

Yönetmen: Michael Bay

Oyuncular: Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett

Savaş ve romantizmin tarihle harmanlandığı bir yapım. 2.Dünya Savaşı’nda Japonların ABD’nin Hawaii Adası’na pazar günü sabahı yaptığı ani baskın ve gelişen olaylar filmde çarpıcı efektlerle seyircisiyle buluşuyor.

Pearl Harbour- 2001
Pearl Harbour- 2001

BOYHOOD (2014)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Dram

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke

Çekimleri 12 sene boyunca süren filmde, 6 yaşında bir çocuğun anne babasının ayrılışı ile başlayan evre, geçen yıllarda yaşadıkları ve üniversiteye başlangıcına kadar uzanan hayat hikâyesi.

Boyhood - 2014 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Boyhood – 2014

HACKSAW RIDGE (2016)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey

2. Dünya Savaşı’nda orduya gönüllü olarak katılan ancak eline silah alıp kimseyi öldürmek istemeyen vicdani retçi Desmond T. Doss komutanları ve arkadaşlarından tepki görür, sonrasında sağlıkçı olarak başladığı görevde savaş alanında yaptıklarıyla Amerikan başkanı Truman’dan onur madalyası alacaktır.

Hacksaw Ridge - 2016
Hacksaw Ridge – 2016

AMADEUS (1984)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge

Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatı, başarıları ve problemleri üzerine bir film.

Amadeus - 1984 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Amadeus – 1984

HOTEL RWANDA (2004)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Terry George

Oyuncular: Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix

Ruanda’da halkın ırklara göre ikiye bölünüp Tutsiler ve Hutular olarak kamplara ayrılması hakkında bir yapıt. Kigali’de lüks bir otel işleten Paul’a göre ise ırk insanları kategorize etmek için bir özellik olmamalıdır. Ortalık kan gölüne dönüşürken Paul hem ailesi hem de masum insanlar için bir şeyler yapmalıdır.

Hotel Rwanda - 2004
Hotel Rwanda – 2004

HACHI: A DOG’S TALE (2009)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Dram, Aile

Yönetmen: Lasse Hallstrom

Oyuncular: Richard Gere, Joan Allen, Cary-Hiroyuki Tagawa

Profesör Parker tren istasyonunda Japon Akita cinsi bir köpek bulur. Aileye kendini sevdiren Hachi, profesörü hergün tren istasyonuna kadar takip eder ve döneceği saatte de onu bekler. Japonya’da sahibini beklediği istasyonda bugün Hachi’nin (Haçiko) bir heykeli bulunuyor.

Hachi: A Dog's Tale - 2009
Hachi: A Dog’s Tale – 2009

SCHINDLER’S LIST (1993)

IMDB Puanı: 8.9 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

Alman bir işadamı olan Oskar Schindler’in 2.Dünya Savaşı sırasında Polonya’daki fabrikasında çalıştırdığı 1100 Yahudi işçiyi kurtarmasını konu edinen, 7 dalda Oscar ödülü sahibi bir yapım.

Schindler's List - 1993
Schindler’s List – 1993

DANGAL (2016)

IMDB Puanı: 8.4 Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Yönetmen: Nitesh Tiwari

Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

Güreş sporu tutkunu olan Mahavir, iki kızına güreş öğretmeye ve onları çeşitli müsabakalara sokmaya başlar. Kızlarından birisi, Geeta Phogat, 2010 yılında Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olur.

Dangal - 2016
Dangal – 2016

TITANIC (1997)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane

Titanic isimli dev transatlantiğin ilk yolculuğuna başladıktan 4 gün sonra, 10 Nisan 1912 günü buzdağına çarparak batışını ve gemide tanışan farklı sınıflardan Jack ve Rose’un yakınlaşmasını konu edinen, 11 dalda Oscar ödülü sahibi yapım.

Titanic - 1997 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Titanic – 1997

THE PIANIST (2002)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Biyografi, Dram, Müzik

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın 2. Dünya Savaşı esnasındaki anılarını konu alan yapım, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan piyanistin Varşova’da kenar mahallerde yaşadığı hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

The Pianist - 2002
The Pianist – 2002

THE BOY WHO HARNESSED THE WIND (2019)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Dram

Yönetmen: Chiwetel Ejiofor

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Felix Lemburo

William Kamkwamba maddi olanaksızlar nedeniyle okuluna devam edememiş ama buna rağmen araştırmaktan kendini alamayan 13 yaşında Malavi’de yaşayan bir çocuktur. Edindiği bilgiler ve topladığı hurda parçalarla bir rüzgar gülü yapıp hem ailesini hem de halkı sefaletten kurtaracaktır.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk - 2019
Rüzgarı Dizginleyen Çocuk – 2019

THE IMITATION GAME (2014)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Biyografi, Dram, Gerilim

Yönetmen: Morten Tyldum

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode

Ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing ve ekibinin 2. Dünya Savaşı sırasında, yazışmaları şifreleyen Enigma makinesinin (Enigma Makinesi yazımızı okuyabilirsiniz) Almanların geliştirdiği versiyonunu kırmak için uğraşısını konu edinen bir yapım.

The Imitation Game - 2014
The Imitation Game – 2014

RAGING BULL (1980)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci

Hırslı bir ortasıklet boksörün hayatının konu edildiği bu yapımda, her zaman en iyi olmayı amaçlayan Jake LaMotta agresifliğini sadece ringde değil özel hayatında da gösteriyor. Boksörün kariyerinin ve sosyal hayatının yükseliş ve düşüşünün hikâyesi.

Raging Bull - 2008
Raging Bull – 1980

12 YEARS A SLAVE (2013)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Kenneth Williams, Michael Fassbender

1841 yılı New York’unda yaşayan Solomon müzikle uğraşan, özgür ve mutlu siyahi bir adamdır. Müzik işi için tanıştığı kişilerce kaçırılıp güneyde bir çiftliğe köle olarak satılan Solomon her türlü acıyı, kederi, şiddeti görecektir. Sevdiklerine ve eski hayatına kavuşmak için bir yol bulacaktır.

12 Years A Slave - 2013
12 Years A Slave – 2013

ALIVE (2013)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Frank Marshall

Oyuncular: Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton

1972 senesinde Uruguay ragbi takımını taşıyan uçağın Ant Dağları’na düşmesi ve dağlardan kurtulmak adına sağ kalanların yaşadığı hayatta kalma mücadelesini konu edinen bir yapım.

Alive - 2013
Alive – 2013

THE WAY BACK (2010)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Macera, Dram, Tarih

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell

1940 senesinde Sovyet Rusya’sı Sibirya’sında bir çalışma kampından kaçışın ve bu kaçış ardından başlayan yaklaşık 6000km’lik uzun yolculuğun Hindistan’da sonlanan hikâyesi.

The Way Back - 2010
The Way Back – 2010

THE SOCIAL NETWORK (2010)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake

Sosyal medya sitesi Facebook’un Harvard Üniversitesi’nde kuruluşu, dünyaya yayılması ve kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatıyla harmanlanmış ilginç hikâyesi.

The Social Network - 2010
The Social Network – 2010

A BEAUTIFUL MIND (2001)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jeniffer Connelly

Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash geliştirdiği kuramla matematik dünyasında ünlenir, filmin başlarında başarılı bir matematikçi varken sonlara doğru hayatı başka bir hal almakta. Asosyal hayatı, şizofreni ve gerçek hayat arasında gidip gelen yaşamı filmin konusunu oluşturuyor

A Beautiful Mind - 2001
A Beautiful Mind – 2001

THE KING’S SPEECH (2010)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter

4 Oscar ödüllü bu yapımda, İngiliz Kraliyet Ailesi mensubu VI. George’un kekemeliğe karşı olan mücadelesi konu ediliyor. Babalarının ölümünün ardından abisi yapacağı evlilik nedeniyle tahtı kardeşi George’a devrediyor fakat tahta geçecek yeni kralın hitabet ve kekemelik sorunları vardır.

The King's Speech - 2010
The King’s Speech – 2010

THE AVIATOR (2004)

IMDB Puanı: 7.5 Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale

Milyarder havacı ve yönetmen Howard Hughes’un 1920’lerin sonlarından 1940’ların ortalarına kadar kariyerini konu edinen biyografik yapım.

The Aviator - 2004
The Aviator – 2004

THE INTOUCHABLES (2011)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Yönetmen: Olivier Nakache, Eric Toledano

Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

Zengin, aristokrat iş adamı Philippe yamaç paraşütü sırasında yaşanan bir kaza ile felç olur. Driss ise hapisten yeni çıkmış ve işsizdir, Philippe 7/24 kendi bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı bakıcı olarak alır. Dram-mizah çizgisinde ilerleyen filmde ikili hayatın tadını beraber çıkarmaya başlar.

Intouchables - 2011
Intouchables – 2011

ALEXANDER (2004)

IMDB Puanı: 5.6 Tür: Aksiyon, Macera, Biyografi

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Colin Farrell, Anthony Hopkins, Rosario Dawson

Tarihin en büyük komutanlarından Makedonyalı İskender’in hırsları, aşkları, uzun süren savaşları, dünyanın bir ucuna olan seferlerini konu alan bir yapıt.

Alexander - 2004
Alexander – 2004

THE WOLF of WALL STREET (2013)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie

Amerikan Wall Street borsasında genç ve hırslı bir adamın, Jordan Belfort’un biyografisi. Hızlı yükselişi, lüks ve hızlı yaşamı, ardından gelen çöküşün hikâyesi.

The Wolf of Wall Street - 2013
The Wolf of Wall Street – 2013

THE TERMINAL (2004)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Komedi, Dram, Romantik

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Chi McBride

Fransa’daki Charles de Gaulle Havalimanı’nda 1988-2006 yılları arasında yaşayan İranlı Mehran Karimi Nasseri’nin hikâyesinden esinlenerek yapılan bu filmde, Krakozhia isimli ülkenin vatandaşı Viktor, New York JFK Havalimanı’nda geçersiz pasaportu sebebiyle ülkeye alınmaz, TV’de ise haberlerde ülkesinde savaş çıktığına tanık olur, olaylar gelişir.

The Terminal - 2004
The Terminal – 2004

WALK THE LINE (2005)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Biyografi, Dram, Müzik

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin

Country tarzı müziğin efsanelerinden Johnny Cash’in hayatını ekrana getirmekte.

Walk The Line - 2005
Walk The Line – 2005

8 MILE (2002)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Curtis Hanson

Oyuncular: Eminem, Brittany Murphy, Kim Basinger

Ünlü rap şarkıcısı Eminem (Marshall Mathers)’in rol aldığı ve onun genç yaşlarındaki hayat hikâyesine benzer bir hikâyeyi konu edinen bir yapım. Detroit’te Jimmy’nin tek bir hedefi vardır o da müzik dünyasına adım atmak.

8 Mile - 2002
8 Mile – 2002

CATCH ME IF YOU CAN (2002)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

Frank Abagnale Jr.’ın hayat hikayesini konu edinen yapımda, bazen doktor, bazen pilot, bazen de savcı mesleklerine bürünüp ülke ülke gezen genç bir adam ve onun peşindeki FBI.

Catch Me If You Can - 2002
Catch Me If You Can – 2002

THE THEORY of EVERYTHING (2014)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Biyografi, Dram, Romantik

Yönetmen: James Marsh

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior

Ünlü fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatı ve eşiyle olan ilişkisini üniversite hayatından itibaren anlatan bir film.

The Theory of Everything - 2014
The Theory of Everything – 2014

DUNKIRK (2017)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Aksiyon, Dram, Tarih

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance

2. Dünya Savaşı’nda önemli bir yere sahip olan Dunkirk Tahliyesi’ni konu edinen yapımda, arkaları deniz olan bir alanda sıkışan İngiliz, Belçikalı ve Fransız müttefik askerlerin Almanlar tarafından sarılması ile olaylar başlar.

Dunkirk - 2017
Dunkirk – 2017

THE ELEPHANT MAN (1980)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft

19.yy sonları Londra’sı, Doktor Treves bir sirkte doğuştan engelli John Merrick’in gösteri amaçlı kullanılmasına tanık olur. Doktor Treves fil görünümlü bu adama yardım etmek isteyecektir.

The Elephant Man - 1980
The Elephant Man – 1980

CINDERELLA MAN (2005)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe, Renee Zellweger, Craig Bierko

İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayatından uyarlanan bu yapım, 1930’ların ekonomik buhran dönemindeki Amerika’sında, limanlarda işçilik yaparak hayatını idame ettirip ailesine bakmak zorunda olan Jim tutkunu olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalmıştır. Rastlantı eseri boks şampiyonu Max ile dövüşecek olması işlerin gidişatını değiştirecektir.  

Cinderella Man - 2005
Cinderella Man – 2005

BRAVEHEART (1995)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan

Mel Gibson’ın ünlü İskoç halk kahramanı olan William Wallece’ı canlandırdığı yapım. Sevdiği kadın, kendisine tecavüz etmeye çalışan bir İngiliz askerine saldırı suçundan idam edildiğinde,William İngiltere kralı Edward’a karşı bir isyan başlatır.

Braveheart - 1995 
gerçek hayat filmleri
Braveheart – 1995

Yol Filmleri ve Beyin Yakan Filmler yazımız da ilginizi çekebilir!

Hollywood’dan Sıkılanlara Dünya Sinemasından Seçmeler

One Response

  1. barakuda_16 Ağustos 21, 2019 Reply

Yorum Yazın