Gerçek Hayat Filmleri – Yaşanmış Hikayeli Filmler

Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.

Biyografiden uyarlanmış, bir hikayeden esinlenilmiş, gerçek olaylardan yola çıkılmış filmleri sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

İyi Seyirler!

SAVING PRIVATE RYAN (1998)

IMDB Puanı: 8.6 Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore

Gerçek hikayesi Niland kardeşlerin yaşadıklarından esinlenilen bu yapımda, 2.Dünya Savaşı’nda 3 oğlunu kaybeden bir kadını 4. oğluna kavuşturmak için gerçekleştirilen bir görev konu ediliyor. Görevlendirilen 8 kişilik bir birlik Er Ryan’a ulaşmak için yola çıkıyor. 2. Dünya Savaşı’nın kaderini etkileyen Normandiya Çıkarması ve en kanlı çatışmaların yaşandığı Omaha Sahili tüm gerçekliğiyle Spielberg’ün kamerasından izleyiciye ulaşıyor.

Er Ryan'ı Kurtarmak - 1998 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998

GREEN BOOK (2018)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Yönetmen: Peter Farrelly

Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

1962 yılında İtalyan-Amerikan asıllı gece klübü fedaisi Tony işsiz kalır ve en iyi ödeme alabileceği iş teklifi şoförü olması için, Afro-Amerikan bir klasik piyano virtüözü Don Shirley’den gelir. Tony işi kabul eder ve eline siyahilerin konaklayıp yemek yiyebileceği yerleri gösteren bir rehber tutuşturulur, Amerika’da eyalet eyalet konser vermek için yola çıkarlar. Temponun ne çok yükseldiği ne de çok düştüğü, naif, sıcak, sürükleyici bir yapıt.

Green Book - 2018 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Green Book – 2018

VALKYRIE (2008)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Dram, Tarih, Gerilim

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Tom Cruise, Bill Nighy, Carice van Houten

2. Dünya Savaşı esnasında bir grup Alman subayı aralarında anlaşır ve Adolf Hitler’e suikast planlarlar. Valkyrie adı verilen bir operasyonla da Nazi iktidarına bir isyan başlatılmak istenir. Tarihte de önemli bir yeri olan Albay Stauffenberg Tom Cruise tarafından canlandırılıyor.

Valkyrie - 2008
Valkyrie – 2008

NOBODY’S CHILD (1986)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Dram

Yönetmen: Lee Grant

Oyuncular: Marlo Thomas, Ray Baker, Caroline Kava

Marie Balter’ın, akıl hastanesinden Harvard Üniversitesi’ne ve yıllar sonra da tedavi gördüğü hastanenin yönetimine atanmasına kadar olan hayatının hikâyesi. 1930 yılında yoksul bir annenin evlilik dışı çocuğu olarak doğan Patricia, annesi bakamayınca yetiştirme yurduna verilir ve daha sonra İtalyan göçmeni bir çift tarafından 5 yaşında evlat edinilip, Marie adı verilir. Evlat edinen çift her ne kadar dışarıdan normal ve saygın görünse de sadist çıkar ve Marie’ye işkence ederler.

Marie 17 yaşında depresyondan felç geçirir ve doktorlar ona şizofreni teşhisi de koyar. Hayatının 17 yılını akıl hastanesinde geçiren Marie oradan çıkacak, evlenecek, üniversiteye gidecek ve 58 yaşında bir zamanlar tedavi olduğu hastaneye yönetici olarak dönecektir. Affetmeye, azme, zorluklara dair çarpıcı bir film.

Nobody's Child - 1986
Nobody’s Child – 1986

INTO THE WILD (2007)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Sean Penn

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Emory Üniversitesi’nden mezuniyetinden sonra üst düzey atlet ve iyi bir öğrenci olan Christopher tüm yükleri ve sorunlulukları geride bırakıp Alaska’da doğa ile iç içe yaşamak için yola çıkıyor. Doğanın içine yolculuğun ve cesaretin hikâyesi. Bu yolculukta karşısına hayatını şekillendirecek karakterler çıkacaktır.

Into The Wild - 2007
Into The Wild – 2007

SNOWDEN (2016)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Biyografi, Drama, Gerilim

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo

NSA ajanı Edward Snowden’ın bilgi sızdırmasını konu edinen bir film. ABD Hükümeti’nin “güvenlik” gerekçesiyle kişilerin e-postaları, sms mesajları, kredi kartı ekstreleri, sosyal medya hesapları gibi bilgilerine erişebildiğini öğrenen Snowden bunu 2013 yılında tüm dünyaya duyurur.

Snowden - 2016
Snowden – 2016

127 HOURS (2010)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Macera, Biyografi, Dram

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara

Maceracı dağcı Aron kimseye haber vermeden Utah’ın Moab bölgesinde çıktığı kanyon yürüyüşünde bir kaya parçasına sıkışır. 5 gün boyunca mücadele eden genç dağcıyı kurtaracak olan yine kendisidir.

127 Hours - 2010
127 Hours – 2010

RUSH (2013)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Daniel Bruhl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde

70’li yıllardaki iki Formula 1 yarışçısı Niki Lauda ve James Hunt arasındaki efsane rekabeti anlatan bir yapım. Alman Grand Prix yarışında Niki kaza sonrası yarış dışı kalır ve rakibi James yarışı zaferle bitirir. 6 hafta gibi bir sürede hırsıyla pistlere geri dönen Niki ile James mücadeleye devam eder.

Rush - 2013
Rush – 2013

DIARIOS DE MOTOCICLETA (2004)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Macera, Biyografi, Drama

Yönetmen: Walter Salles

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De la Serna, Mia Maestro

Otobiyografi ve yol filminin harmanlandığı bir yapıt. 1952 yılında, Ernesto Che Guevara’nın tıp eğitimi aldığı zamanlarda arkadaşı Alberto ile birlikte, motorsiklet üzerinde 8 aylık ve 14 bin kilometrelik Güney Amerika turunu, ülkeden ülkeye gezişlerini, insanların hikâyelerine dokunuşlarını anlatan bir film. Fimin özeti belki de “Çok fazla haksızlık var” cümlesi.

Diarios de Motocicleta -2004
Diarios de Motocicleta -2004

DER UNTERGANG (2004)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Diğer ismi Downfall olan ve Türkçe’ye Çöküş olarak çevrilen film, 2.Dünya Savaşı sonlarında diktatör Adolf Hitler’in işgal altındaki Berlin’deki son günlerini anlatıyor.

Der Untergang - 2004
Der Untergang – 2004

THE WORLD’S FASTEST INDIAN (2005)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Roger Donaldson

Oyuncular: Anthony Hopkins, Diane Ladd, Iain Rea

Yıllarını 1920 model Indian marka motosikleti geliştirmekle harcayan Yeni Zelandalı Burt Munro’nun 1967 senesinde Utah’taki tuz çöllerinde yarışta kırdığı rekorun hikâyesi.

The World's Fastest Indian - 2005
The World’s Fastest Indian – 2005

LETTERS FROM IWO JIMA (2006)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Drama, Tarih, Savaş

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara

2. Dünya Savaşı sırasında Iwo Jima adasında Japonya ve ABD arasında yaşanan savaşın Japon cephesinden çarpıcı hikâyesi. Yıllar sonra adada bulunan mektuplarla ortaya çıkan olaylar Clint Eastwood yönetmenliğinde seyirciyle buluşuyor.

Letters From Iwo Jima - 2006 
Gerçek hayat filmleri, gerçek yaşam filmleri, hikayesi gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış hikayeli filmler, film önerileri, film tavsiye, film listesi.
Letters From Iwo Jima – 2006

THE TERMINAL (2004)

IMDB Puanı: 7.3 Tür: Komedi, Dram, Romantik

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Chi McBride

Fransa’daki Charles de Gaulle Havalimanı’nda 1988-2006 yılları arasında yaşayan İranlı Mehran Karimi Nasseri’nin hikâyesinden esinlenerek yapılan bu filmde, Krakozhia isimli ülkenin vatandaşı Viktor, New York JFK Havalimanı’nda geçersiz pasaportu sebebiyle ülkeye alınmaz, TV’de ise haberlerde ülkesinde savaş çıktığına tanık olur, olaylar gelişir.

The Terminal - 2004
The Terminal – 2004

WALK THE LINE (2005)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Biyografi, Dram, Müzik

Yönetmen: James Mangold

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin

Country tarzı müziğin efsanelerinden Johnny Cash’in hayatını ekrana getirmekte.

Walk The Line - 2005
Walk The Line – 2005

8 MILE (2002)

IMDB Puanı: 7.1 Tür: Dram, Müzik

Yönetmen: Curtis Hanson

Oyuncular: Eminem, Brittany Murphy, Kim Basinger

Ünlü rap şarkıcısı Eminem (Marshall Mathers)’in rol aldığı ve onun genç yaşlarındaki hayat hikâyesine benzer bir hikâyeyi konu edinen bir yapım. Detroit’te Jimmy’nin tek bir hedefi vardır o da müzik dünyasına adım atmak.

8 Mile - 2002
8 Mile – 2002

CATCH ME IF YOU CAN (2002)

IMDB Puanı: 8.1 Tür: Biyografi, Suç, Dram

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

Frank Abagnale Jr.’ın hayat hikayesini konu edinen yapımda, bazen doktor, bazen pilot, bazen de savcı mesleklerine bürünüp ülke ülke gezen genç bir adam ve onun peşindeki FBI.

Catch Me If You Can - 2002
Catch Me If You Can – 2002

THE THEORY of EVERYTHING (2014)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Biyografi, Dram, Romantik

Yönetmen: James Marsh

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior

Ünlü fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatı ve eşiyle olan ilişkisini üniversite hayatından itibaren anlatan bir film.

The Theory of Everything - 2014
The Theory of Everything – 2014

DUNKIRK (2017)

IMDB Puanı: 7.9 Tür: Aksiyon, Dram, Tarih

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance

2. Dünya Savaşı’nda önemli bir yere sahip olan Dunkirk Tahliyesi’ni konu edinen yapımda, arkaları deniz olan bir alanda sıkışan İngiliz, Belçikalı ve Fransız müttefik askerlerin Almanlar tarafından sarılması ile olaylar başlar.

Dunkirk - 2017
Dunkirk – 2017

THE ELEPHANT MAN (1980)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft

19.yy sonları Londra’sı, Doktor Treves bir sirkte doğuştan engelli John Merrick’in gösteri amaçlı kullanılmasına tanık olur. Doktor Treves fil görünümlü bu adama yardım etmek isteyecektir.

The Elephant Man - 1980
The Elephant Man – 1980

CINDERELLA MAN (2005)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe, Renee Zellweger, Craig Bierko

İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayatından uyarlanan bu yapım, 1930’ların ekonomik buhran dönemindeki Amerika’sında, limanlarda işçilik yaparak hayatını idame ettirip ailesine bakmak zorunda olan Jim tutkunu olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalmıştır. Rastlantı eseri boks şampiyonu Max ile dövüşecek olması işlerin gidişatını değiştirecektir.  

Cinderella Man - 2005
Cinderella Man – 2005

BRAVEHEART (1995)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan

Mel Gibson’ın ünlü İskoç halk kahramanı olan William Wallece’ı canlandırdığı yapım. Sevdiği kadın, kendisine tecavüz etmeye çalışan bir İngiliz askerine saldırı suçundan idam edildiğinde,William İngiltere kralı Edward’a karşı bir isyan başlatır.

Braveheart - 1995 
gerçek hayat filmleri
Braveheart – 1995

Yol Filmleri ve Beyin Yakan Filmler yazımız da ilginizi çekebilir!

Hollywood’dan Sıkılanlara Dünya Sinemasından Seçmeler

One Response

  1. barakuda_16 Ağustos 21, 2019 Reply

Yorum Yazın