Hollywood’dan Sıkılanlara Dünya Sinemasından Seçmeler 2

Film önerileri, film tavsiyeleri, film listesi, dünya sineması filmleri, dünya sinemasından seçmeler, yabancı filmler, yabancı film önerileri, aksiyon, dram, biyografik, komedi, romantik, İtalyan sineması, Fransız filmleri, İran sineması, Hint filmleri

Birincisini yazdığımız dünya sinemasından seçmeler serisinin ikincisi sizlerle. Hollywood’dan sıkılanlara, Amerikan Sineması’ndan uzaklaşmak ve Hollywood harici, farklı dünya ülkelerinin farklı sinema eserleriyle buluşmak isteyenler için hazırladığımız listede dünya sineması filmleri sizlerle.

Keyifli Seyirler!

THE INTOUCHABLES (INTOUCHABLES) (2011)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Biyografi, Komedi, Dram Ülke: Fransa

Yönetmen: Olivier Nakache, Eric Toledano           

Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

Zengin, aristokrat iş adamı Philippe yamaç paraşütü sırasında yaşanan bir kaza ile felç olur. Driss ise hapisten yeni çıkmış ve işsizdir, Philippe 7/24 kendi bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı bakıcı olarak alır. Dram-mizah çizgisinde ilerleyen filmde ikili hayatın tadını beraber çıkarmaya başlar.

The Intouchables - 2011 
Film önerileri, film tavsiyeleri, film listesi, dünya sineması filmleri, dünya sinemasından seçmeler, yabancı filmler, yabancı film önerileri, aksiyon, dram, biyografik, komedi, romantik, İtalyan sineması, Fransız filmleri, İran sineması, Hint filmleri
The Intouchables – 2011

PAN’S LABYRINTH (EL LABERINTO del FAUNO) (2006)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Dram, Fantezi, Savaş Ülke: Meksika/İspanya

Yönetmen: Guillermo del Toro        

Oyuncular: Ivana Baquero, Ariadna Gil, Sergi Lopez

1944 faşist İspanya’sında sadist bir subayın genç ve kitapsever üvey kızı ürkütücü ancak büyüleyici bir fantezi dünyasına kaçıyor. Gerçekler sizi sardığında, tek sığınağınız hayal gücünüzdür.

Pan's Labyrinth - 2006
Pan’s Labyrinth – 2006

OLDBOY (OLDEUBOI) (2003)

IMDB Puanı: 8.4 Tür: Aksiyon, Dram, Gizem Ülke: Güney Kore

Yönetmen: Chan-wook Park

Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang

Bir gün kaçırılıp 15 yıl hapiste tutulan, hiçbir açıklama yapılmayan ve eline telefon, para ve kıyafetler verilerek bir gün yine serbest bırakılan Dae-Soo intikam arayışındadır. Kendisini kaçıranların intikamı peşinde olan Dae-Soo onların daha büyük bir planı olduğunu fark eder.

Oldboy - 2003
Oldboy – 2003

DAS BOOT (DAS BOOT) (1981)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Macera, Dram, Gerilim Ülke: Batı Almanya

Yönetmen: Wolfgang Petersen       

Oyuncular: Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann

2.Dünya Savaşı Alman denizaltısının klostrofobik ortamı, can sıkıntısı, pislik. Alman U-Botları İngiliz gemilerini taciz edip yok etme göreviyle Atlantik’te dolaşmakta, film ise bu denizaltıların nasıl işletildiği, mürettebatın durumları, aldıkları imkânsız görevleri başarmaya çalışmaları hakkında.

Das Boot - 1981 
Film önerileri, film tavsiyeleri, film listesi, dünya sineması filmleri, dünya sinemasından seçmeler, yabancı filmler, yabancı film önerileri, aksiyon, dram, biyografik, komedi, romantik, İtalyan sineması, Fransız filmleri, İran sineması, Hint filmleri, film öneri, film tavsiye, film liste
Das Boot – 1981

THE SEVENTH SEAL (DET SJUNDE INSEGLET) (1957)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Dram, Fantezi Ülke: İsveç

Yönetmen: Ingmar Bergman           

Oyuncular: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot

Kara Veba sırasında bir adam ölüm meleği ile satranç oynarken yaşam, ölüm ve tanrının varlığına dair cevaplar arar. Ağır ilerleyen, seyirciyi sürekli düşünmeye zorlayan, orijinal fikirler barındıran sağlam bir yapıt. İnanç ve inançsızlık konularının incelikle işlendiği, sembolik anlatımın öne çıkan örneklerinden birisi.

The Seventh Seal - 1957
The Seventh Seal – 1957

UZAK (UZAK) (2002)

IMDB Puanı: 7.6 Tür: Dram Ülke: Türkiye

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan          

Oyuncular: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer

Karısı tarafından terk edilen bir fotoğrafçının varoluşsal krizine ve kuzeninin ziyaretiyle başa çıkmasına dair bir yapım. Durağan tempoya sahip, farklı hayatların ortak paydada birleştiği bir yalnızlık filmi aslında. Fotoğrafçılık kökenli Ceylan’ın, oldukça güzel kareleri sinema izleyicisine sunduğu bir yapıt.

Uzak - 2002
Uzak – 2002

THE GIRL WITH the DRAGON TATTOO (MAN SOM HATAR KVINNOR) (2009)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Suç, Dram, Gizem Ülke: İsveç/Danimarka/Almanya/Norveç

Yönetmen: Niels Arden Oplev         

Oyuncular: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Ewa Fröling

Bir gazeteciye, 40 yıl önce öldürülen bir kadının katilinin araştırılmasında genç bir kadın hacker tarafından yardım edilir. Aynı isimli romandan uyarlanan bu yapım başarılı bir polisiye-gerilim havasında ilerliyor, finalde serinin diğer filmleri için ipuçları ve açık kapılar bırakılıyor, filmin merkezindeki gizem ise yerini koruyor.

The Girl With The Dragon Tattoo - 2009
The Girl With The Dragon Tattoo – 2009

THE MOTORCYCLE DIARIES (DIARIOS de MOTOCICLETA) (2004)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Macera, Biyografi, Dram Ülke: Arjantin/Peru/Şili/Brezilya

Yönetmen: Walter Salles     

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De la Serna, Mia Maestro

Otobiyografi ve yol filminin harmanlandığı bir yapıt. 1952 yılında, Ernesto Che Guevara’nın tıp eğitimi aldığı zamanlarda arkadaşı Alberto ile birlikte, motorsiklet üzerinde 8 aylık ve 14 bin kilometrelik Güney Amerika turunu, ülkeden ülkeye gezişlerini, insanların hikâyelerine dokunuşlarını anlatan bir film. Fimin özeti belki de “Çok fazla haksızlık var” cümlesi.

The Motorcycle Diaries - 2004
The Motorcycle Diaries – 2004

GOOD BYE LENIN! (GOOD BYE LENIN!) (2003)

IMDB Puanı: 7.7 Tür: Komedi, Dram, Romantik Ülke: Almanya

Yönetmen: Wolfgang Becker           

Oyuncular: Daniel Brühl, Katrin Sass, Chulpan Khamatova

Genç bir adam 1989’da rejimi protesto ettiği için tutuklanır, annesi ise kalp krizi geçirir. Bir kaç ay sonra uzun bir komadan çıkan narin annesini ölümcül bir şoktan korumak için annesinin Doğu Almanya’nın artık olmadığını öğrenmesinden alıkoymaya çalışacaktır.

Good Bye Lenin! - 2003 
 
Film önerileri, film tavsiyeleri, film listesi, dünya sineması filmleri, dünya sinemasından seçmeler, yabancı filmler, yabancı film önerileri, aksiyon, dram, biyografik, komedi, romantik, İtalyan sineması, Fransız filmleri, İran sineması, Hint filmleri, film öneri, film tavsiye, film liste
Good Bye Lenin! – 2003

SLUMDOG MILLIONAIRE (SLUMDOG MILLIONAIRE) (2008)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Dram, Romantik Ülke: Hindistan/UK

Yönetmen: Danny Boyle, Loveleen Tandan           

Oyuncular: Dev Patel, Freida Pinto, Saurabh Shukla

Mumbai’li bir genç “Kim Milyoner Olmak İster?” isimli yarışma programının Hint versiyonunda hile yapmakla suçlandıktan sonra hayatından kesitleri paylaşmaya başlıyor. 8 Oscar ödüllü bu film ilginç konusuyla, içerdiği yoğun duygusallıkla dikkat çekiyor. Güzel müzikleri eşliğinde hayatın gerçeklerini önünüze koyacak bir yapım.

Slumdog Millionaire - 2008
Slumdog Millionaire – 2008

THE PIANIST (2002)

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Biyografi, Dram, Müzik Ülke: UK/Fransa/Polonya/Almanya

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın 2. Dünya Savaşı esnasındaki anılarını konu alan yapım, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan piyanistin Varşova’da kenar mahallerde yaşadığı hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

The Pianist - 2002
The Pianist – 2002

A SEPARATION (JODAEIYE NADER az SIMIN) (2011)

IMDB Puanı: 8.3 Tür: Dram Ülke: İran/Fransa

Yönetmen: Asghar Farhadi  

Oyuncular: Payman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat

Evli bir çift Nader ve Simin, tek kız çocuklarının geleceği için İran’dan başka bir ülkeye taşınmak veya Alzheimer hastalığı gittikçe kötüleşen bir ebeveyn ile ilgilenmek için taşınmayıp kalmak kararı ile yüzleşirler. En iyi yabancı dilde film Oscar’ına sahip bir yapım. Hayatın içinden gelen sadeliğin verdiği ihtişamla, zaman zaman sakin ve yalnız zaman zaman kalabalık ve gürültülü bir akışta, hayatın tezatlarını izleyici önüne koyan etkileyici bir film.

A Separation - 2011 
Dünya Sinemasından Seçmeler
A Separation – 2011

LOCK, STOCK and TWO SMOKING BARRELS (LOCK, STOCK and TWO SMOKING BARRELS) (1998)

IMDB Puanı: 8.2 Tür: Komedi, Suç Ülke: UK

Yönetmen: Guy Ritchie        

Oyuncular: Jason Flemyng, Dexter Fletcher, Nick Moran

Karmaşık olay örgüsüyle ilerleyen suç kara mizahı bu filmde olayın baş aktörleri öyle bir işe bulaşıyor ki, ne olup bittiğini anlayamıyorlar. İlerleyen zamanla film eğlenceli ve keyifli bir hal almaya başlıyor. Sting’i de bar sahibi rolünde gördüğümüz hem komik hem gerilim dolu bu filmi izlemeyen varsa kaçırmasın.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels - 1998
Lock, Stock and Two Smoking Barrels – 1998

THE EDGE of HEAVEN (AUF der ANDEREN SEITE) (2007)

IMDB Puanı: 7.8 Tür: Dram Ülke: Almanya/Türkiye/İtalya

Yönetmen: Fatih Akın          

Oyuncular: Baki Davrak, Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz

Bir adam Istanbul’a babasının eski kız arkadaşının kızını bulmaya gelir. Akın’ın kendinden yola çıkıp kendi gördüğünü anlattığı, kültürler arasında gidip gelen, kaybedilenlere dair geleceğe yönelik buruk bir tat bırakan yapımı.

The Edge of Heaven - 2007 
Dünya Sinemasından Seçmeler
The Edge of Heaven – 2007

IRREVERSIBLE (IRREVERSIBLE) (2002)

IMDB Puanı: 7.4 Tür: Suç, Dram, Gizem Ülke: Fransa

Yönetmen: Gaspar Noe        

Oyuncular: Monica Belluci, Vincent Cassel, Albert Dupontel

Güzel Alex zorla tecavüze uğrayıp alt geçitte dövüldükten sonra Paris’teki bu travmatik gecenin olayları ters kronolojik bir sırayla ortaya çıkıyor. İntikam, nefret, aşk, çaresizlik gibi duyguları sonuna kadar yaşatan bir yapım.

Irreversible - 2002 
 
Film önerileri, film tavsiyeleri, film listesi, dünya sineması filmleri, dünya sinemasından seçmeler, yabancı filmler, yabancı film önerileri, aksiyon, dram, biyografik, komedi, romantik, İtalyan sineması, Fransız filmleri, İran sineması, Hint filmleri, film öneri, film tavsiye, film liste
Irreversible – 2002

LA DOLCE VITA (LA DOLCE VITA) (1960)

IMDB Puanı: 8.0 Tür: Komedi, Dram Ülke: İtalya/Fransa

Yönetmen: Federico Fellini  

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimee

Roma’da yaşayan flörtöz bir magazin fotoğrafçısı hayatında geçen bir haftada meydana gelen bir dizi olayların anlatıldığı bir film. 3 saate yakın süresinde yer yer sürükleyiciliğini kaybetse de kaliteli sahne sayısı da oldukça fazla. 60’lar Roma’sına ait görüntüler eşliğinde şehir yaşantısının sosyete çevrelerindeki yozlaşmasını bir gazetecinin gözünden aktaran yapım.

La Dolce Vita - 1960 
Dünya Sinemasından Seçmeler
La Dolce Vita – 1960

Gerçek Hayat Filmleri, Umut Veren Filmler, Yol Filmleri yazılarımız da ilginizi çekebilir!!

Yorum Yazın