Uykusuzluk – Uykusuzluk Sebepleri – Uykusuzluğa Çözümler

Uykusuzluk neden olur? Uykusuzluk nedir? Uykusuzluk nedenleri sebepleri nelerdir? Uyku bozukluğu, uyku bozuklukları, uyku düzeni bozulması, uykusuzluğa çözümler, iyi uyku almanın yolları, iyi uyku nasıl olmalı? Uykunun sağlığımıza etkileri.

Hemen herkesin zaman zaman yaşadığı uykusuzluk sorununu bu yazımızda ele alıyoruz.

Uykusuzluk nedenleri nelerdir ? Uykusuzluk tedavisi var mı ? Uykusuzluğa karşı ne yapmak gerekir ? Rahat bir uyku için gerekenler nelerdir ? Gibi sorulara yanıt arıyoruz.

Uykusuzluk
Uykusuzluk

Uyku ve Uykusuzluk

Uykuyu sadece günlük hayatımızın bir parçası olarak görmememiz gerekiyor. Uykunun sağlığımıza da ciddi etkileri vardır. Uykusuz geçirdiğimiz bir günün sabahında gün bizim için çok da verimli geçmeyebilir.

Okuldaysanız derslere kendinizi veremez, eğer işyerinde iseniz işinize gerektiği gibi odaklanamazsınız ve bunlar da bize kötü sonuçlar doğurabilir.

İş ve okul hayatında yaşayacağımız sorunlardan çok, verimsiz, uykusuz geçen geceler sağlığımız için büyük sorun teşkil etmektedir.

Peki hiç kendimize sorduk mu acaba “Neden uykusuz kalıyorum ?” diye? Birçoğumuz bunu büyük bir sorun olarak görmediği için önemsemiyor bile. Oysa ki uykusuzluk basite alınacak, küçümsenecek bir şey değildir. Uykusuzluk için, küçüklüğünden itibaren insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan uyku ihtiyacımızı önlemesidir diyebiliriz.

Ciddi anlamda sağlıklı olabilmek için düzenli, iyi beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın yanında yeteri kadar uyumamız şart. Normal şartlarda bir insanın uykuya dalması ise 30 dakika kadar sürebilir.

Eğer bir hafta içinde 3 kere, altı saatten az uyuduysanız, bu sizin uykusuzluk yaşadığınızın bir belirtisidir. Hiç uyuyamamak, sık sık uyanmak veya çok kısa süre uyumak da uykusuzluk belirtileri arasındadır.

Bu problemlerden sonra uykusuzluk sorununuzun neden kaynaklandığını araştırmaya başlamalısınız. Gerektiği halde doktora da başvurabilirsiniz. Gelin hep beraber uykusuzluk nedenlerine bir bakalım.

Uykusuzluk Sebepleri

Uyku Hapları

Daha iyi uyumak için kullandığınız uyku hapları sizin beklentinizin aksine uyku problemi yaşamanıza neden olan faktörlerden birisidir. Uyumak için sürekli olarak kullandığınız bu haplara belli bir zamandan sonra bağımlı olma durumunuz olabilir ve bu sizin için başka bir sorunu ortaya çıkarır.

Stres

İş, okul, maddi sıkıntılar veya başka birçok sebep… Uyumadan önce bu tür sorunları kafanıza takıp düşünüyorsanız hem uykuya dalmanız zorlaşacak hem de verimli bir uyku geçirme süreniz azalacaktır.

Depresyon

Uzun süren uykusuzluk durumlarında psikolojik faktörlerin varlığı mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü depresif olan kişiler kendilerini genelde yorgun hisseder ve bu uyku verimini olumsuz yönde etkiler.

Fazla Kafein Tüketimi

Aslında birçoğumuz kafeinin uyarıcı bir madde olduğunu biliriz. Hatta uykulu olduğumuz zaman kendimize gelmek için hemen bir kahve yaparız. Fakat bunun da fazlası iyi değildir. Gün içerisinde çok fazla kafein tüketimi size uykusuzluk olarak döner. Araştırmalara göre kafein insan vücudunda 8 saat kalabiliyormuş. Yani bu da demek oluyor ki, eğer verimli bir uyku geçirmek istiyorsanız akşama doğru kafeinli içeceklerden uzak durmakta fayda var.

Sigara

Tıpkı kahve gibi uyarıcı bir madde olduğu için gece yatmadan önce sigara içmemenizde fayda var. Ne kadar az sigara olursa o kadar verimli uyku diyebiliriz.

Çevresel Faktörler

Uyku kalitesini belirleyen bir diğer unsur da uykunuzun nasıl bir ortamda gerçekleştiğidir. Havasız bir ortam, ışık alan bir oda, yatak veya yastığınızın size uygun olmaması, yanınızda horlayan birinin olması… ve sayamadığımız birçok etken, uykunuzun verimsiz geçmesine sebep olabilir.

Beslenme Şekliniz

Uyumadan önce fazla yemek yemek veya yağlı şeyler yemek, uykuya geçişinizi zorlaştırır. Eğer uyumadan önce bir şey yiyecekseniz hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Yorgunluk

Belki de birçoğumuz yorgunken uyuduğumuz zaman verimli bir uyku geçireceğimizi düşünürüz ama yanılıyoruz. Uzun süre ayakta kalmak, yoğun fiziksel hareketler, fazla çalışma bizi ciddi anlamda yoracaktır ve bu da uykumuzun verimli geçmesine engel olacaktır.

İlaçlar

Reçeteli veya reçetesiz hiç fark etmez. Kullandığımız birçok ilacın yan etkilerini okuduğumuz zaman, bunların içinde uykusuzluğun da olduğunu görürüz. Bir ilacı kullanmadan önce bu konuyla ilgili bir doktora danışmak gerekir.

Sağlık Sorunları

İnsomnia” adı verilen ve beyin fonksiyonlarından kaynaklanan bir rahatsızlığın sonucu uykusuzluk meydana gelebilir. Bunun dışında kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, tiroit, parkinson, alzheimer, eklem ağrıları gibi hastalıklar uykusuzluğa neden olan hastalıklardan bazılarıdır.

Uyksuzuluk Sebepleri 
Uykusuzluk neden olur? Uykusuzluk nedir? Uykusuzluk nedenleri sebepleri nelerdir? Uyku bozukluğu, uyku bozuklukları, uyku düzeni bozulması, uykusuzluğa çözümler, iyi uyku almanın yolları, iyi uyku nasıl olmalı?
Uyksuzuluk Sebepleri

Uykusuzluktan ve bunun sebeplerinden bahsettik. İsterseniz birazda iyi bir uyku için yapmamız gereken şeylerden ve birkaç tavsiyeden bahsedelim.

İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılabilir ?

Doğru yemek seçimi; yatmadan önce yoğurt, muz, papatya çayı, ılık süt, bal, yulaf unu, badem gibi yiyecek ve içecekleri tercih etmek size daha rahat bir uyku sağlayabilir.

Duş; uyumadan önce ılık bir duş almanız, uykuya geçme sürenizi azaltacak ve rahat bir uyku keyfi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Müzik; klasik müziğin insanları dinlendiren ve tedavi eden etkiye sahip olduğu denenmiştir. Siz de uykuya geçiş sürenizi müzik dinleyerek minimuma indirebilirsiniz.

Lavanta kokusu; kalp atışlarınızı yavaşlatıp, kan basıncını düşürerek daha kolay ve rahat bir uyku geçirmenize yardımcı olacaktır.

Loş bir ışık tercih edin.

Odanızı sesten koruyun.

Oda sıcaklığınızı ne çok sıcak ne de çok soğuk olacak şekilde ayarlayın.

Yastık seçiminizi kendinize göre yapın ve en az 2 yılda bir değiştirin.

Yatma saatinizden 2-3 saat kadar önce diğer yazımızda bahsettiğimiz yapay mavi ışıktan uzak durmaya çalışın.

Uyku probleminizin devam etmesi halinde doktorunuza başvurarak gerekli tıbbi desteği almayı ihmal etmeyiniz.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Sirkadiyen Ritim Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın