Tırnak Kırılması Neden Olur? Nasıl İyileşir? Nasıl Önlenir?

Tırnak kırılması ve soyulması nasıl önlenir? Tırnak kırılması önleyici bitkisel çözüm, tırnak kırılmasında onarım, tırnak bakımı konuları ve sorularını bu yazımızda irdeliyoruz.

Tırnak Kırılması ve Soyulması sebebi neden olur? önleyici ayak oje tırnak kırılması ekşi tedavisi krem 
tırnak bakımı, tırnak kırılmasının nedenleri, tırnak kırılmasına çözüm, ne önler, abdesti bozar mı, beslenme, bitkisel tedavi, b12,  d vitamini, bitkisel, doğal çözümler
Tırnak Kırılması ve Soyulması

Hiç şüphesiz her kadının ortak problemlerinden biri tırnak kırılmasıdır. Sabırla uzattığınız tırnakların kırılması veya soyulması oldukça kötü bir sondur. Tek bir tırnağınızın kırılması sebebiyle sabırla uzattığınız tırnaklarınızı kesmek zorunda kalmak oluşabilecek en büyük sorunlardan biridir. Tam bu bu sebeple sizler için hem kolay tırnak uzatma yollarını hem de kırılmayı engelleyici ipuçlarını derledik.

Tırnak Bakımı – Tırnak Kırılması

Tırnaklarınızı kesme şekliniz oldukça önemlidir. Doğru törpüleme tekniği tırnak kırılması ve soyulması oranını azaltmaktadır. El tırnaklarınızı oval bir şekilde törpülemek tırnaklarınızın köşelerden soyulma riskini azaltır. Tırnakların en çok köşelerden aşındığı düşünüldüğünde tırnaklarınızı oval törpülemek sorunun büyük bir kısmını çözecektir.

Tırnağınızın kırılması durumunda direkt olarak tırnağınızı kesmek yerine kırılan bölgeyi törpülemek gerekir. Böylece hem kırılmış olan bölgeyi onarmış olacaksınız hem de tırnağınızı kesmek zorunda kalmayacaksınız.

Tek bir yöne doğru tırnağı törpülemek yapılacak en doğru işlemlerden biridir. Her ne kadar iki tarafa törpülemeye alışılsa da yanlış törpüleme işlemi tırnağın soyulmasına sebebiyet verir.

Tırnakların da Neme İhtiyacı Vardır

Tırnak bakımı oldukça önemlidir. Cildinizde olduğu gibi tırnaklarınızın da bakıma ve neme ihtiyacı vardır. Yoğun oje sürülmesi tırnak yüzeyinin hava almasını engellediğinden altında bir koruyucu tabakaya ihtiyaç duyar. Bu sebeple tırnaklarınızın nem ihtiyacını karşıladığınıza emin olmanız gerekir.

Yoğun miktarda nemlendiriciye ihtiyaç duyan tırnaklar nem ihtiyaçlarını karşılayamaması halinde kırılmaktadır. Ojelerinizi çıkardıktan sonra mutlaka en az 2 saat tırnaklarınızı nemlendirmelisiniz.

Yoğun içerikli nemlendiriciler ile tırnak etlerinize doğru nemlendiriciyi uygulamanız tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olacak ve tırnak kırılma oranını azaltacaktır.

Oje Ve Aseton Seçimi

Kullandığınız oje ve asetonun bile tırnak kırılmasına sebep olduğunu tahmin eder miydiniz? Evet kullandığınız her ürün tırnak için önem arz etmektedir.

Ojelerinizi çıkartırken aseton yerine oje çıkarıcılara yönelmeniz gerekir. Aseton içerisinde yoğun kimyasal barındırması sebebiyle tırnak yüzeyinin incelmesine sebep olur. Dolayısıyla yüzeyi zayıflayan tırnaklarınız önce soyulur daha sonra ise kırılır.

Aseton kullanmak zorundaysanız aseton uyguladıktan hemen sonra ellerinizi bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Kullandığınız ojelerden önce ojenin altına korucuyu bir tabaka sürmek tırnaklarınızın boyanma seviyesini düşürecektir.

Örneğin kırmızı ojenin ne kadar zor çıktığını her kadın bilir. Kırmızı ojeden önce en alt kata renksiz bir oje sürmek kırmızı rengin tırnaklarınızın yüzeyine işlemesini engelleyecektir. Böylece tırnaklarınız sararmayacak ve yoğun aseton kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

Tırnak Sararmasına Son

Ojeleri çıkardıktan sonra oluşan o sarı ve çirkin görüntü tüm kadınları tekrar oje sürmeye iter. Fakat tırnak sararmasını kontrol altına almak aslında çok kolay bir işlemdir.

Limonun beyazlatma özelliği sayesinde sararan tırnaklarınızı eski haline döndürebilirsiniz. Yarım bir limona istediğiniz herhangi bir yağı dökerek tüm tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Yarım limonu bir kase içine sıkıp ellerinizi içerisine sokarak bekletebilirsiniz. Nasıl uygulamak istediğiniz tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Limonun üzerine doğal bir yağ dökmeniz tırnaklarınızın nem ihtiyacını karşılayacağından çok daha fazla tercih edilmektedir.

Tırnak Kırılması İçin Tırnak Yağları

Kozmetik piyasasında birçok farklı markanın tırnak yağları mevcuttur. Sararmayı önleyici, tırnak güçlendirici ve bakım yağları bunlardan en çok tercih edilenleridir.

Evde uğraşarak yapmak istemeyenler için kolay bir çözüm olan bu yağları deneyebilirsiniz. Özellikle tırnak kırılması sorunu yaşayanlar için üretilmiş olan tırnak sertleştiriciyi ojenizi uygulamadan önce uygulamalısınız.

Bu şekilde tırnaklarınız sertleşecek ve kırılma oranı da minimuma düşecektir. Tırnaklarınızın ihtiyaçlarına göre bu yağlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Organik Yüz Maskesi – Evde Doğal Maske Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz!

Kuru Saçlar İçin Bakım Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın