Sumo Güreşi Nedir? Sumo Güreşi Hakkında Genel Bilgi

Sumo güreşi nedir? Sumo güreşçisi, sumo güreşi kadın, sumo güreşi başlamadan yere ne serperler? Sumo hangi ülkeye aittir? sumo güreşi sporu, sumo güreşi antrenmanı nasıl yapılır? sumo güreşi tarihi tarihçesi

Sumo güreşi ile ünlü olan ülke denildiğinde veya sumo güreşi nereye aittir diye sorulursa ilk aklımıza gelen ülke; sumo güreşi tarihinin çok eskilere dayandığı Japonya’dır.  

Sumo güreşi, tarihi 1500 yıldan daha eskiye dayanan bir spor türüdür. Kökenleri Şinto geleneğine bağlı olup, şu anki güncel ritüel ve kuralların çoğu 20. yy’da geliştirilmiştir.

Japon halkınca büyük saygı duyulan sumo güreşçileri sosyal konum olarak da önemli yere sahiptirler.

Bugün sadece Japon değil, dünya çapında Moğol, Bulgar, Gürcü gibi çeşitli milletlerden de yüksek sıralamaya (ranking) sahip sumo güreşçileri bulunmaktadır.

Sumo Güreşi Nedir?

Sumo, kökeni birçok adet ve geleneğe dayanan bir güreş türüdür. Kelime olarak Japonca dilindeki “sumo”, “sumafu” sözcüğünden gelmektedir ve bu “kendini savunmak” anlamındadır. Bir Sumo güreşçisine “sumōtori” veya “rikişi” denilmektedir.

Sumo güreşinde daire şeklindeki bir ring içerisinde yüz yüze gelen iki güreşçi birbirlerini yere düşürmeye veya ring dışına itmeye çalışırlar.

Her sene güreşçilerin 15 müsabakaya çıktığı 6 turnuva düzenlenmektedir.

Tokyo’da ocak, mayıs ve eylül aylarında, Osaka’da mart ayında, Nagoya’da temmuz ayında ve Fukuoka’da kasım ayında turnuvalar düzenlenmekte olup her turnuva pazar günü başlayıp pazar günü biterek 15 gün sürmektedir.

Bu 15 günde güreşçiler birer maç yaparlar. Turnuva boyunca yüzlerce maç gerçekleştirilir.

Güreşçiler karşılaşmalar neticelerine göre sıralanır ve nihai amaç Yokozuna yani büyük şampiyon olmaktır.

Sumo Güreşinin Teknikleri  
Sumo nedir? Sumo güreşçisi, sumo kadın, sumo güreşine başlamadan yere ne serperler? Sumo hangi ülkeye aittir? sumo güreş sporu, sumo antrenmanı nasıl yapılır? sumo güreş tarihi tarihçesi
Sumo Güreşi Teknikleri

Sumo Güreşi Kuralları

Sumo güreşi, alanı 5.48 x 5.48 metre genişliğinde, yerden 61 cm. yüksekliğinde “Dohyo” adı verilen bir platformda, 4.57 metre çapındaki bir çemberin içerisinde yapılır.

Dohyo’nun hazırlanması 1 hafta sürer, topraktan yapılır ve üzeri kum ile örtülüdür.

Kadınların Dohyo‘da bulunmaları ve temas etmeleri yasaklanmıştır.

Dohyo’nun yukarısında ise salon tavanından aşağı sarkıtılan çatı bulunmaktadır. Bu çatı Şinto Tapınağı çatısı olarak tasvir edilmektedir. Çatı köşesinden asılan püsküller yılın mevsimlerini temsil etmektedir.

 Dohyo Üzerindeki Çatı sumo güreşi
Dohyo Üzerindeki Çatı

Güreşçiler yani “rikishi”-“rikişi” tarafında giyilen peştamal şeklindeki kıyafete “Mawashi”-“Mavaşi” denilmektedir. Yaklaşık 9 metre uzunluğunda ve 60 cm. genişliğindedir. 6’ya katlandıktan sonra güreşçinin beline 4-7 defa dolanır.

Güreşçilerin saçları yağlanıp ginkgo yaprağı şeklinde taranmıştır ve görünüşe göre bu saç modeli düşme esnasında kafa için bir yastıklama da sağlamaktadır. Sumo güreşinin başlaması, yüz yüze gelen iki güreşçinin ikisinin de iki yumruğunu eş zamanlı olarak yere temas ettirmesiyle başlar. Bir müsabakanın başlaması alttaki videoda görülebileceği gibi zaman alabilir.

Bir Sumo Müsabakasının Başlaması

Sumo güreşinde amaç, rakibi ringin dışına itmek veya vücudunun bir yerini (ayaklar hariç) yere temas ettirerek kaybetmesini sağlamaktır. Ringdeki halattan dışarı ayak parmağı veya topuğunun bir kısmı bile dışarı çıkan müsabakayı kaybeder.

Sumo güreşi karşılaşmalarında rakibe yumruk atmak, saçını çekmek, tekme atmak yasaklanmıştır. Sumo güreşi başlamadan önce ringe çıkan güreşçi eline aldığı tuzu ringe doğru savurur. Güreşçilerin ringe serptiği tuzun amacı kötü ruhlardan arınmak ve sahayı kayganlaştırmaktır.

Güreşçilerin Sıralanması

Genelde saniyeler içinde sumo güreşi müsabakaları sonlanır ve nadiren birkaç dakika sürdüğü görülür. Hızlı, akıllı ve dikkatli davranan maçı kazanır.

Ringde görev alan hakeme “Gyoji” denilir ve samuray kimonosu olan renkli, dikkat çekici kıyafetler giyerler. Kafalarındaki şapka ise Şinto rahiplerinin şapkasıdır.

Ringde yer alan hakem dışında kenarda 4 hakemlik bir jüri de görev yapmaktadır. Dohyo’nun her bir kenarında yer alan jüri hakemleri siyah giyerler, aksi bir kararı olan jürü üyesi elini kaldırır ve hakemle beraber ring üzerinde bir araya gelerek karar alırlar.

Sumo güreşinde kilo kısıtlaması yani sıklet ayrımı bulunmamaktadır. Ağır olmak bu sporda genel olarak bir avantaj teşkil etmektedir ancak uygulanan teknikler de en az kilo kadar önemlidir.

Cüsselerine rağmen güreşçilerin oldukça esnek ve çevik vücutları vardır. Rikişi yani güreşçiler 6 ana kategoride (lig) başarılarına göre sıralanmaktadır (rank). Bu kategorilerin (liglerin) de kendi içinde bölümleri vardır.

Makuuchi en yüksek kategoridir ve güreşçiler Yokozuna (büyük şampiyon), Ozeki (şampiyon), Sekiwake, Komusubi, Maegashira olarak kendi içinde sıralanır.

Bir sonraki kategori Juryo’dur. Juryo’dan sonra Makushita gelir.

Makushita ve daha altındaki kategorilerde yer alan güreşçilerin hala eğitimde olduğu, amatör olduğu düşünülür.

Makushi’dan sonra ise en alt kategoriler Sandanme, Jonidan ve Jonokuchi gelir. 15 müsabakanın en az 8 tanesini galibiyetle sonuçlandırmak bir güreşçi için sıralamasını (ranking) korumak için yeterlidir.

Yokozuna

Yokozuna sumodaki en yüksek mertebedir (rank). Ringde başarılı olmanın yanı sıra önceki turnuvalardaki sonuçlar ve spor için iyi temsilci olanlar Yokozuna unvanına erişebilirler.

Ozeki unvanına sahip bir güreşçi üst üste iki turnuvayı kazanabilmeli veya arka arkaya 3 turnuvada iki kez ikinci bir kez şampiyon olmak gibi kriterleri sağlayabilmeli ayrıca Sumo Kyokai’yi (güreş federasyonu gibi) sağlam bir karaktere sahip olduğuna ikna etmelidir. Değerlendirmeler bir komite tarafından yapılır.

Bir Yokozuna kötü performans sergilerse hemen ünvanını kaybetmez ancak bu sürekli hale gelirse emekli olması beklenir. Emekli olacak Yokozuna’ların saçları “danpatsu shiki” (saç kesme seremonisi) adı verilen bir törenle kesilir. Bu törende dev sumo güreşçilerinin ağladıkları görülür.

Yokozuna Saç Kesimi sumo emeklilik
Yokozuna Saç Kesimi

Sponsor ve Ödüller

Yüksek dereceli maçlar öncesi ring etrafında görülen reklamlar para ödülü veren, maçların sponsorlarına aittir.

Maçı kazanan Rikişi’nin, maçın sonunda aldığı zarflar “Kensho” olarak adlandırılır ve maçın sponsorlarının ödediği parayı içerir.

Koşu Ayakkabısı Seçimi içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın