Mavi Işık Nedir ? Ekranlardaki Tehlike

Mavi ışık günümüzde her yerde. Kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar ve diğer ekranlı elektronik aletler. Bu yazımızda da mavi ışığın faydaları ve zararları, mavi ışığın insan gözüne zararı var mı? Mavi ışık yayan ekranlar için ne yapmak gerekli? Gibi soruları irdeleyeceğiz.

Mavi Işık Nedir - Ekranlardaki Potansiyel Tehlike 
koruyucu gözlük filtresi filtreli gözlük bloke gözlük
Mavi Işık Nedir ? – Ekranlardaki Potansiyel Tehlike

Teknolojinin gelişmesi ve kullanılan ekran sayısı ve çeşidinin de buna paralel artışıyla gün içerisinde gerek yetişkinler gerekse de çocuklar defalarca ekranlarla ve ekrandan yayılan ışığa maruz kalmakta.

Mavi Işık Nedir ?

Gün ışığı veya güneş ışığı; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve mavi ışınlara ve bunların tonlarına sahiptir. Doğal güneş ışığından yayılan mavi ışık iyi iken yapay olarak ekranlardan yayılan iyi değildir. Uykunuzu etkileyebilir, sirkadiyen ritminizi bozabilir ve potansiyel olarak hastalıklara sebep olabilir.

Işık Spektrumu 
mavi ışıktan koruyucu gözlük filtresi filtreli gözlük bloke gözlük
Işık Spektrumu

Bu spektrumda tüm renkler bir araya geldiğinde beyaz ışık ya da başka bir deyişle günışığı meydana gelir.

Işık ışınlarının sahip olduğu dalga boyu ve enerji arasında ters orantı vardır. Yani düşük dalga boyuna sahip mavi ışığın daha yüksek enerjisi vardır. Görünür ışık spektrumunda daha uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı ışık ise daha az enerjiye sahiptir.

Görünür ışık spektrumunun düşük dalga boyu yüksek enerjiye sahip olan tarafı yani mavi taraf, violet – mor, menekşe rengi olarak adlandırılır. Bu nedenledir ki görünür spektrumun dışındaki gözle görünmeyen elektromanyetik ışınlar ultraviolet (Ultraviyole – U.V.)  radyasyon olarak isimlendirilir.

Mavi Işığın Etkileri Nelerdir ?

Yapay ışığın icadına kadar güneş en büyük aydınlatma kaynağıydı ve insanlar akşamlarını, gecelerini görece karanlıkta geçirmekteydiler. Şimdi ise dünya genelinde tüm akşamlar aydınlatılmış durumda.

Ekran karşısında harcanan uzun vakitler neticesinde mavi ışığa maruz kalan gözlerde göz yorgunluğu oluşabilmektedir. Yapılan bazı çalışmalar da gözlerin mavi ışığa maruz kalmasıyla retinadaki ışığa duyarlı hücrelerin zarar gördüğünü, ileri yaşlarda ise katarakt ve maküler dejenerasyona (sarı nokta hastalığı) sebep olabildiğini göstermektedir.

Dahası gece maruz kalınan mavi ışık; sirkadiyen ritmi yani vücut biyolojik saatini bozmakta ve kanserle savaşmakta önemli rolü olan melatonin salgılanmasını baskılamaktadır. Bu durum ise uyku bozukluklarına, insomniaya ve uzun dönem hastalıklara sebep olabilmektedir.

Tüm Mavi Işıklar Kötü Müdür ?

Tüm mavi ışıklar sizin için kötü müdür? Öyleyse tüm mavi ışıkları neden engellemiyoruz?

Şöyle ki; araştırmalar yüksek enerjiye sahip görünür ışığın uyanıklığı arttırdığı, hafızaya ve bilişsel işlevlere yardımcı olduğunu ayrıca ruh halini yükselttiğini de göstermektedir.

Ayrıca mavi ışığın gün boyu biyolojik saati ve uyanıklığı düzenlemedeki rolü çok önemlidir.

Yapay Mavi Işıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı ?

Gün boyu kullandığımız elektronik aletlerden yayılan mavi ışığa karşı alınabilecek farklı önlemler mevcuttur.

Kullandığımız tabletler ve telefonlarda yüklenen filtre uygulamaları aracılığıyla ekrandan yayılan mavi ışığın oranı azaltılabilir.

Örneğin bilgisayarınızda Windows 10 kullanıyorsanız hazır olarak gelen bu filtreyi aktifleştirebilirsiniz.

Geceleri en az enerjiye sahip kırmızı ışık veren ayarlanabilir lambalar kullanabilirsiniz.

Yatma saatinizden iki üç saat kadar öncesinden başlayarak parlak ışık yayan ekranlara bakmaktan uzak durabilirsiniz.

diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz!!

UYKUSUZLUK 

Sirkadiyen Ritim Nedir? 

Renklerin Etkileri

Mavi Renkli Gıdalar Neden Sayıca Azdır? 

Yorum Yazın