Kuru Saçlar İçin Bakım – Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir ?

Kuru saçlar nasıl nemlendirilir ? Kuru saç için bakım, kuru saç bakımı, kuru saç için maske, kuru saçı canlandırmak

Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri
Kuru saç nasıl nemlendirilir krem şampuan çok kuru  saçlar nasıl nemlendirilir?  kuru saç kesimi şampuanı taramak
kuru saç nasıl anlaşılır
Kuru Saç İçin Bakım Önerileri

Kuru saçların saç bakımı oldukça önemlidir. Çeşitli nedenlerle nemini ve canlılığını yitiren saçlar sağlıksız görünür ve bu da sizin bakımsız görünmenize yol açar. Sağlıklı, canlı ve bakımlı görünen saçların güzelliğiniz üzerinde hiç de azımsanmayacak bir etkisi vardır.

Kuru saç nasıl nemlendirilir? Kuru saç için uygun maske, saç nemlendirici maskeler nelerdir? gibi sorular saç kuruluğu sorunu yaşayan pek çok kişinin merak ettiği, araştırdığı sorular arasında yer alır.

Peki, saç kuruluğunun sebeplerini biliyor muyuz?

Saçın kuru olmasının pek çok nedeni olabilir. Saçtaki kuruluk dönemsel olabileceği gibi uzun bir bakım da gerektirebilir. Hangi şekilde olursa olsun kuru saçlar için uygun bakımları uygulamadığınızda saçınız giderek cansızlaşacak ve sağlıklı görünümünü kaybedecektir.

Mevsim değişiklikleri, saçın fazla ısıya maruz kalması, saç açma ve boyama işlemleri saçın nem kaybederek kurumasına yol açar. Kuru saçların kırılma ve dökülme ihtimali daha yüksektir.

Saçın Kuru Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Kuru saçlarda genellikle yağlanma sorunu olmaz ve mat, cansız, soluk bir görünümde olur. “Saçım kuru mu yağlı mı?” sorusunun cevabını hala bilmiyorsanız saçınızı hangi sıklıkta yıkadığınızı düşünmelisiniz.

Saçlarınızı yıkamanızın ardından 3-4 gün geçmesine rağmen saçlarınızda bir yağlanma belirtisi yoksa mat bir görünümdeyse saç kuruluğundan söz edilebilir.

Kuru saç uçları zamanla çatallaşır ve kırılarak sağlığını kaybeder. Saçınıza dokunduğunuzda pürüzlü, sert ve kaygan olmayan bir doku hissedersiniz.

Kuru Saçlar İçin Bakım

Kuru saç bakımında ilk önceliğiniz kuru saçlar için uygun şampuanları kullanmaktır. Zararlı maddeler içermeyen ve kuru saç tipine sahip olan kişilerin kullanımına uygun şampuanların düzenli olarak kullanılması önemlidir.

Kuru saç bakım rutininin ilk aşamasını şampuanlama oluştursa da saça nem kazandıracak kuru saç bakım ürünlerinin kullanılması son derece önemlidir. Kuru saçlar için nemlendirici saç serumları, saç uçları için nem veren kremler gibi bakım ürünleri ile yumuşak ve nemini tekrardan kazanmış saçlara sahip olabilirsiniz.

Isı veren saç şekillendiricileri kuru saçların daha çok kurumasına ve bununla birlikte yıpranmasına yol açar. Bu nedenle maşa, düzleştirici gibi ürünleri daha az kullanmaya ve kullanacağınız zaman da ısıya karşı koruyucu saç spreyi ile saçlarınızı korumaya çalışmalısınız.

Unutmayın ki saçlarınızın nasıl göründüğü, sizin nasıl göründüğünüz ile ilgilidir.

Kuru Saçlar İçin Tavsiyeler

Kuru saç her gün yıkanmamalıdır. Şampuanlama işlemi saçtaki koruyucu lipitleri alır. Kuru saçı az ve sadece gerekliyse yıkayın.

Saçlarınıza özen gösterin. Sert muamele saçınızı fazlaca gerip ilerki süreçlerde zarar verebilir. 

Sadece saç tipinize göre tasarlanmış ürünleri kullanın. Saçlarınıza uygun ürünlerde daha az kurutucu köpük maddeleri bulunur ve bunlarda görece yüksek oranda bulunan silikon içeriği saçınızı taramayı kolaylaştıracaktır.

Saçlarınızı öncelikle geniş dişli tarakla açın. Sonrasında saçı nazikçe tarayın. Islak veya sulu saçlar zarar görmeye daha açıktır.

Haftada en az bir kez saçlarınız için kür uygulaması yapın. Bu tarz saç bakımları kuru saçlara nem kazandırır ve saç yüzeylerinin bakım yağlarıyla mühürlenmesini sağlar.

Saç bakım aletlerine de dikkat gösterin. Kalitesiz imal edilen taraklar ve fırçalardaki çapaklar kepek tabakasına zarar verir ve doğal kaygan yüzeyi bozarlar.

Saç koruma kullanmadan asla saçınızı ısıyla şekillendirmeyin. Saç düzleştiriciler ve fön makinelerinin sıcak havası saçınıza iyi gelmez, nemini alır. Yeni bir saç kurutma makinesi alınacaksa ısı koruma ayarının olup olmadığına bakılmalıdır. Aşırı ısınmaya karşı koruma oldukça önemli bir özelliktir.

Saça alkol içeren ürünlerle asla şekillendirme yapılmamalıdır. Saç spreyleri, köpüklü ürünler, jeller ve diğer ürünlerdeki alkol içeriği de saçlarınızı kurutabilmektedir.

Saç derinize uygulayacağınız düzenli masajlar kan akışını düzenler ve sebum salgısının artmasına yardımcı olur.

Saçlar yıkanırken aşırı sıcak su kullanılmamalıdır çünkü bu saçınızdan doğal maddeleri söküp atacaktır. Ilık-hafif sıcak arası su sıcaklığı uygundur. Son olarak saçınızın uzun kesimlerini soğuk suyla durulamalısınız. Bu saçınızın kaygan ve parlak olmasını sağlayacaktır.

Organik Yüz Maskesi – Evde Maske Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz!!

Yorum Yazın