Koronavirüs Nedir ? Coronavırus Hakkında Kısa Bilgiler

Koronavirüs Nedir? Coronavirus çeşitleri nelerdir? Bu yazımızın içeriği Çin’in Wuhan bölgesinde patlak veren yeni tip koronavirüsün ne olduğu ve mensubu olduğu virüs ailesiyle ilgili.

2019 yılı aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, COVID-19 adıyla adlandırılmaktadır.

COVI” Coronavirus ifadesini, “D” Disease (hastalık/bulaşıcı hastalık) ifadesini, 19 ise çıkış yılını temsil etmektedir.

Daha önce SARS ve MERS isimli hastalıklarla dünya çapında duyulan koronavirus ailesi, yeni tip virüsün Aralık 2019 itibariyle dünya çapında yayılmasıyla tekrardan gündemde ve bu yeni tip koronavirüs 2019-nCoV olarak da isimlendirilmektedir. 

Koronavirüsler (CoV) memelilerde, kanatlı hayvanlarda, insanlarda enfeksiyona sebebiyet veren geniş bir virüs ailesidirler.

Koronavirusler (CoV), doğada hayvanlar ile insanlar arasında yaygın biçimde görülmektedir. İnsanlarda, evcil hayvanlarda sıkça görülmekte, solunum ve bağırsak hastalıklarına sebebiyet vermektedirler.

Torovirus cinsi ile birlikte, “Coronaviridaeailesini oluşturmaktadırlar.

Koronavirüs Ait Olduğu Aile, koronavirüs bilgilendirme sitesi, belirtileri, covid 19, coronavirus, pandemi, sars, mers, ebola, çin, wuhan, dünya, virüs,
Koronavirüs Ait Olduğu Aile

Korona (Corona) Ne Demektir ?

Elektron mikroskobu ile saptanan bu virüslerin en göze çarpan özelliği, virüsün “Taç” a benzeyen görünümüdür. Bu sebepten bu virüs grubuna, Latince’de taç anlamındaki “corona”dan yola çıkılarak “Coronavirus” adı verilmiştir.

Büyükbaş hayvanlarda, kümes hayvanlarında, domuzlarda önemli hastalıklara sebep olup ekonomik kayıplara neden oldukları, kediler, kemirgenler, köpek ve tavşanlarda da ciddi hastalıklar meydana getirdikleri bilinmektedir.

2002’ de ortaya çıkan ölümcül SARS (Ağır Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) salgınının ardından bu virüs ailesi dikkatleri çekmiş, bu konuda yapılan araştırmalarla bu aileden yeni virüslerin keşfine devam edilmektedir.

İnsan Koronavirüsü (Human Coronavırus – HCoV)

Human Coronavirus’lar (İnsan Koronavirüsü) (HCoV), insanlarda genelde solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar.

Şimdiye dek keşfedilen insan koronavirüsü HCoV çeşitleri; HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63, HCoV-HKU1, SARS-CoV, MERS-CoV olarak isimlendirilmiştir.

Koronavirüs Konakları ve Hastalıkları, covid 19 nedir, coronavirus ailesi, özellikleri, bulaşma, enfeksiyon, korona ailesi, korona ne demek
Koronavirüs Konakları ve Hastalıkları

HCoV, soğuk algınlığı enfeksiyonunun Rhinovirus’lerden sonra en sık rastlanan ikinci önemli viral etkenidir.

Soğuk algınlığının yanı sıra; farenjit, larenjit, konjonktivit, otit, bronşit, bronşiolit, pnömoni, astım, KOAH gibi kronik solunum hastalıklarının alevlenmesi, kimi zaman da gastroenterit ya da Kawasaki hastalığının etkeni olarak bulunmuştur.

HCoV enfeksiyonunda en sık görülen semptomlar (belirtiler); burun akıntısı, ateş, öksürük ve kırgınlıktır.

Tüm yaş gruplarında da görülebilen HCoV enfeksiyonu, en çok çocuk ve yenidoğanlarda görülür.

Bunun haricinde, yaşlılarda ve altta yatan hastalığı bulunan veya immun sistemi (bağışıklık sistemi) baskılanmış durumdaki çocuk ve yetişkinlerde, virüsün ölümlere sebep olabileceği şiddetli enfeksiyonlar da meydana getirmektedir.

Aşı Geliştirme Süreçleri – Faz 1 Faz 2 Faz 3 Nedir?

içeriğimiz de ilginizi çekebilir!!

Yorum Yazın