Karaciğer Dostu Besinler – Karaciğeri Destekleyici Beslenme

Karaciğer detoksu, karaciğere ne iyi gelir? Karaciğere iyi gelen besinler, karaciğer dostu besinler

Karaciğere faydalı besinler, karaciğer dostu besinler. Karaciğer yağlanmasına karşı detoks özelliğinde karaciğeri yenileyen gıdaları bu yazımızda paylaşıyoruz.

Bazı gıdalar diğerlerine oranla karaciğerin yenilenmesinde daha etkilidirler.

karaciğeri bitiren besinler karaciğer dostu besinler karaciğer yağlanması karaciğere iyi gelen yiyecekler karaciğerin yenilenmesi
Karaciğer yağlanması, zararlı besinler.

Hayati öneme sahip bir organ olan karaciğerin sağlıklı çalışmasını sürdürebilmesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır bunlar;

  • Günlük hayatta hareketli bir yaşama sahip olunması.
  • Şekerli ve yağlı beslenme şeklinden uzak durulması.
  • Uzun süre aç kalınmaması.
  • Aşırı şekilde ilaç ve alkol kullanımından sakınılması.
  • Yeterli miktarda protein alınıp aşırı hayvansal kaynaklı proteinden uzak durulması.
  • Günlük diyet içerisinde bitkisel besinlere sık sık yer verilmesi.
  • Fazla kilolu olmamaya özen gösterilmesi.
  • Paketlenmiş abur-cuburlardan uzak durulması.
  • Doymuş yağ oranı yüksek patates kızartması, hamburger gibi yiyeceklerden uzak durulması.
  • Gazlı içecekler, sporcu içecekleri yerine içme suyu tercih edilmesi.

Karaciğer Yenilenmesine Yardımcı Besinler

Brokoli

Glikosinat yani sülfür içeren bileşikler sayesinde, vücuda alınan ve karaciğerde biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında karaciğere yardımcı olur.

Yulaf

Karaciğer dostu besinler içerisinde posalı, lif yönünden zengin gıdalarla beslenmek karaciğeri korumak adına en iyi beslenme alışkanlıklarından birisidir. Meyve ve sebze tüketerek alınabilecek posa yanı sıra başını yulafın çektiği tam tahıllı gıdalardan da alınabilir. Sahip olduğu yüksek lif oranı sayesinde kan şekerinin çok yavaş yükselmesini sağlar ve bağırsaklardan kolesterolün emilimine engel olarak karaciğerin yükünü hafifletir.

Enginar

Karaciğeri temizleyen özelliğinin yanı sıra safra akışını da kolaylaştırmaktadır. Artan safra salgısı akışıyla hazımsızlığa ve diğer sindirim şikâyetlerine yönelik olumlu etkisi vardır.

Çörek Otu

Yapılan bazı çalışmalar neticesinde çörek otunun sahip olduğu uçucu yağlar sayesinde alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasını azalttığı gözlemlenmiştir.

Zencefil

Zencefilin sahip olduğu kuvvetli antioksidanlar karaciğer üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Safra salgısını arttıran özelliği yanında kan lipit değerleri üzerindeki etkileriyle karaciğeri rahatlatmaktadır.

Zeytinyağı

Doymamış yağ içeriği yönünden zengin olan zeytinyağı karaciğerin yağlanmasına sebep olmazken, günlük diyette alınan diğer yağlara tercih edilerek hayvansal yağ alımının azaltılmasıyla karaciğerin yağlanmasına dolaylı olarak olumlu etki eder.

Devedikeni

Meryemana dikeni veya mübarek diken olarak da bilinen devedikeninin içerdiği silymarin ve silyin adlı maddeler ile karaciğer için toksin temizleyici (detoks) özelliği ön plana çıkmaktadır.

Avokado

Faydalı yağ alımı açısından en iyi sebzelerden birisi de avokadodur. İçeriğindeki Omega-6 ile karaciğer yenilenmesini sağlar. Genellikle salatalarda kullanılarak tüketilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz..

Zeytinyağlı Enginar Yemeği ve Enginarlı Pilav Tarifi içeriklerimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Yorum Yazın