Dev Papiller Konjonktivit Nedir ? – Alerjik Konjonktivit

Dev papiller konjonktivit ne demek , tedavisi nasıldır ? gibi soru ve konulara değineceğimiz bu yazı, kontakt lens kullananların başına gelen ya da gelme olasılığı olan alerjik konjonktivit türlerinden bir tanesi olan dev papiller konjonktivitin hakkında.

alerjik konjonktivit Nedir ? - Tedavisi 
gözde dev papiller konjonktivitin nedenleri ekşi
Dev Papiller Konjonktivitin Tanımı ve Tedavisi

Alerjik Konjonktivit

Gözün dışarıyla temas halinde olan yapılarında lenfosit, mast hücresi, makrofaj, nötrofil, plazma hücresi gibi hücreler yoğunluktadır.

Gözlerimiz de alerjik reaksiyonların hedefi halindedir. Göz yüzeyini kaplayan ve göz kapaklarının iç kısımlarına uzanan konjonktiva dokusu alerjik reaksiyonlar için uygun bir hedeftir.

Alerjik konjonktivit aslında bir grup hastalığı (pereniyal, vernal , atopik, dev papiller) tanımlayan bir ifadedir. Gözlere dışardan gelmiş olan bilhassa toz ve polen türünde alerjen yapıların başta göz kapaklarının iç yüzeyi olarak reaksiyonlara neden olduğu bilinmekte olan alerji hücrelerini uyarmasıyla oluşmaktadır.

Dev Papiller Konjonktivit

Kontakt lenslerin kullanılmasıyla ilintili olarak gelişen papiller konjonktivit için; göz kapaklarının iç üst bölgelerinde papüllerin sebep olduğu alerjik bir oluşumdur denilebilir.

Görmede bulanıklık, kaşıntı oluşumu, şişkinlik, lenslerin kayması gibi belirtilerle kendisini gösterir.

Üst tars konjontivasında 0.3mm boyutunda veya daha büyük dev papillalar gözlenmesinin yanı sıra, mukus salgısında belirgin artış, kontakt lenslere karşı toleransın azalması da belirtiler arasında sayılabilir.

Sert lens kullananlardan ziyade yumuşak lens kullananlarda daha sık şekilde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, su miktarının fazla olduğu yumuşak lensleri uzun süreli kullananlarda diğer lens türlerini kullananlara oranla daha fazla gözlendiği tespit edilmiştir.

Dev Papiller Konjonktivitin Tedavisi

Dev papiller konjonktivitin tedavisinde kontakt lens kullanımına ara verilmesi, lens solüsyonunun değiştirilmesi, tek kullanımlık günlük kullan-at lenslere geçilmesi faydalı olabilmektedir.

Tedavi aşamasında genel olarak üç yol izlenmektedir;

  • Lens hijyenini en iyi biçimde gerçekleştirmek.
  • Uygun lens tasarımını ve materyalini belirlemek.
  • Konjonktiva inflamasyonunun tedavisini sağlamak.

Topikal antialerjikler ve steroidler dev papiller konjonktivitin tedavisinde kullanılır.

Eğer bu hastalıktan şüphe ediyorsanız lütfen bir göz hekimine danışınız.

Sağlıklı günler dileriz..

Mavi Işık Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir!!

Konuyla ilgili araştırma makalelerine bu ve bu linklerdeki yazılardan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın