Bruksizm Nedir? – Diş Gıcırdatma – Diş Sıkma

Bruksizm nedir? Bruksizm belirtileri nedenleri, diş sıkmak, diş gıcırdatmak, bruksizm tedavisi.

Bruksizm Nedir? Bruksizm Belirtileri 
botox, tedavisi, nedenleri, bruksizm için botoks, ekşi, akupunktur, antidepresan, aparatı, ameliyatı, ağrısı, ağızlık, alkol, diş ağrısı, bruksizm diş gıcırdatması, doğal tedavi, etkileri, etyoloji, diş gıcırdatma plağı, çözüm, önleyici, diş sıkma ekşi, problemi, hastalığı
Bruksizm Nedir? Bruksizm Belirtileri

Bruksizm Nedir ?

Bruksizm, Yunanca bir kelime olan ve dişleri sıkma anlamına gelen ‘’Brygmos’’dan türemiştir.

Bruksizm, günlük kullanım içerisinde veya halk arasında yaygın şekilde ‘‘diş gıcırdatma’’ olarak tanımlanmaktadır.

Bruksizm terimi, dişlerin kenetlenmesi veya gıcırdatılmasını ifade eden mandibular (alt çeneye ait) ve maksiller (üst çeneye ait) dişlerin fonksiyonel olmayan temasını belirtir.

Bu istemsiz hareketler, uyanıkken meydana gelebildiği gibi en sık uyku esnasında ortaya çıkmaktadır.

Bruksizm günümüzde sık görülmekte olan bir hastalıktır. Pek çok insan bu alışkanlıktan habersizdir.

Hemen her yaş grubundan bireyde görülebilmekte olan bruksizm, diş dokularının bütünlüğünde bozulmaya, yüzde ve başta ağrılara, telafisi mümkün olmayan temporomandibular eklem (çene eklemi) hasarına ve başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bruksizm, istemsiz şekilde ortaya çıkan, fonksiyonel olmayıp, ağız içi sert ve yumuşak dokularda çeşitli anormalliklere yol açabilen, gün boyunca (diurnal bruksizm) veya uyku sırasında (nokturnal bruksizm) ritmik olarak görülebilen diş sıkma ya da gıcırdatma şeklindeki çiğneme rahatsızlığıdır.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir ?

Tipik bruksizmin belirtileri arasında genel olarak; ilgili kaslarda ve eklemlerde ağrılar, aşınmış sert diş dokusu, dişlerde ve protezlerde çatlama ve/veya kırılma ile ısırmada artmış hassasiyet gösteren dişler şeklinde sayılabilir.

Bruksizm sonucu; diş aşınmaları, orofasiyal (ağız ve yüzle ilgili) estetik kayıplar, hassas dişler, hasar görmüş periodental dokular, baş ağrısı, orofasiyal eklem ve kas ağrısı görülebilmektedir.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir?
Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

Bruksizmin Nedenleri Nelerdir ?

Genelde kaygılı ve stresli kişilerde görülmektedir. Gün boyu stres yaşayan kişi gece uykusunda iken dişlerini sıkmakta veya gıcırdatmaktadır.

Genelde uyku sırasında görüldüğü için uyku ilişkili bruksizm olarak da adlandırılmaktadır. Uyanık zamanda ortaya çıkan bruksizm ise genel olarak sendromik hastalarda görülmektedir.

Çocuklarda oldukça sık olarak görülen bruksizmin %15-40 gibi bir oranda çocukları etkilediği bilinmektedir. Yaş ile azalan bu durum yetişkinlerde %8-10 dolaylarına gerilemektedir.

Kullanılan psikolojik ilaçlar, alkol, sigara, kafein tüketimi, anksiyete, depresyon, psikiyatrik veya nörolojik hastalıklar da genel sebeplerinden bazıları olarak bilinmektedir.

Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir ? Bruksizm Tedavisi

Bruksizmin tedavisi de bu probleme neyin yol açtığına göre değişecektir.

Başvurulacak olan diş hekimi, bruksizmin olası sebebini ve dişlerdeki hasarı belirleyip ona göre bir tedavi önerecektir.

Bu tedaviler;  uyurken dişlerin aşınmasını engellemeye yönelik aparey takma, rahatlama ve stresten kurtulmak için çeşitli yollar bulma veya anormal kapanış şekilleri ve dişlerin birbirine tam oturmadığı durumlar için düzeltme yoluna gitme şeklinde olabilir.

Uykusuzluk & Uykusuzluk Sebepleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın