Berber Direği Nedir ? Berber Önündeki Renkli Direğin Tarihi

Berber direği nedir? Berber önündeki renkli direğin anlamı ve tarihi

Berber Direği ya da İngilizce ifadeyle “ Barber Pole “. Kimi filmlerde veya seyahat ettiğimiz ülkelerde gördüğümüz berber dükkânları önünde yer alan simge.

Berber Direği Nedir? berber direği anlamı
Berber Direği Nedir?

Başta Amerika olmak üzere Avrupa ve Asya ülkelerindeki berber veya kuaför salonlarında kullanılan berber direği geçmişi Orta Çağ’a dayanan bir simgedir.

Berber direği günümüzde berberlerin zanaatlarını icra ettikleri yer veya dükkânlarını belirtmek için kullandıkları bir işaret türüdür.   

Bu ticari simge, renkli şeritlerden oluşan sarmal yapıda dönen veya sabit bir şekilde duran ufak bir direk şeklindedir.

Berber direğinin üzerindeki sarmal şeritler çoğu ülkede kırmızı ve beyaz renklerde olup Amerika Birleşik Devletleri’nde ise genelde kırmızı ve beyazın yanı sıra mavi renge de sahiptir.

Berberliğin ve Cerrahlığın Tarihçesi

Orta Çağ Avrupası’nda berberler müşterileri üzerinde saç ve sakal kesimi dışında cerrahlık ve diş çekimi gibi işlemler de gerçekleştirmekteydi.

1163 yılında Tours Konseyi’nde Papa 3. Alexander alınan kararla tıbbi eğitimi olan kilise görevlisi din adamlarının ameliyat yapmasını yani cerrahlıklarını yasaklamıştı. O zamandan itibaren doktorlar, cerrah ve berberlerden ayrılmışlardı.

Berberler böylelikle saç sakal kesimi, diş çekimi, yaraları tedavi etme, kangren olmuş uzuvları kesme, kan alma, kafatası trepanasyonu (kafatasına delik açıp kötü ruhlardan kurtularak epilepsi, akıl hastalıkları gibi hastalıkların iyileştirilmesi için) gibi farklı işlemlerle uğraşmaktaydı.

Orta Çağ’da yaşayan fakir bir kimse için herhangi bir hastalıkta veya ağrıyan bir diş durumunda berberler tedavi için tek seçenekti.

Berber Direği Renkleri ve Şeklinin Anlamı

Orijinal berber direğinde tepedeki pirinç kâse şeklindeki yapı sülüklerin tutulduğu kâseyi, alt kısımdaki kâse berberlerin kan alımı sırasında kullandığı yani kanın aktığı kâseyi, direğin kendisi ise kan alımı sırasında hastanın akışı hızlandırmak için eliyle tuttuğu kan alma çubuğunu simgelemektedir.

Orta Çağ'da Berberlik
Orta Çağ’da Berberlik

Bir görüşe göre şeritlerden; kırmızı renk atardamara ait kırmızı kanı, mavi renk toplardamara ait kirli kanı, beyaz renk ise bandajı temsil eder.

Başka bir görüşe göre kırmızı ve beyaz şeritler, temiz ve kirli bandajları temsil eder. İşlem sonrasında bandajlar yıkanıp dükkânın dışındaki çubukta kurumaya bırakılırdı ve rüzgâr ile bu sargılar birleşir bugünkü bildiğimiz şekilde olan görüntüyü ortaya çıkarırdı.

1540 yılında berberler birliği ve cerrahlar birliği birleşip Berber-Cerrah Birliği’ni kurdular ve alınan kararla berber ve cerrah işlemlerinin ayrılmasına, berberlerin mavi-beyaz, cerrahların ise kırmızı-beyaz direkler kullanmasına karar verildi.

1745 yılında Kral 2. George’un iki mesleği ayırması ile, 18. yy sonrasında berberlik ve cerrahlık yollarına tamamen ayrı şekillerde devam ettiler.

Neden Kimi Erkeklerin Koyu Renk Saçları Olmasına Rağmen Kızıl Sakalları Var? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın