Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen Nedir?

Uçak kabinlerinin duvarındaki siyah üçgen işaret ne işe yarıyor?

Kimi uçakların kabinlerinin duvarında bulunan küçük siyah veya kırmızı renkte üçgen işareti dikkatinizi çekmiş olabilir. Sizin için pek bir şey ifade etmese de uçuş ekibi için bu üçgen işaretin önemi var.

Peki, bu üçgen ne işe yaramaktadır?

Uçak kabinlerinin duvarındaki siyah üçgen işaret ne işe yarıyor?
uçak kabinindeki siyah üçgen işaret
Uçak Kabinlerindeki Siyah Üçgen İşaret

Kimi söylentilere göre üçgen işaretli bu nokta uçağın dengesiyle ilgili.

Kimilerine göre ise olası bir kazada kapılar açılamaz ise kurtarma ekipleri uçağın gövdesini bu noktadan kesip yolcuları tahliye edecek.

Başka bir söylentide ise, uçuş esnasında yapılan ikramlarda bu işaretin olduğu koltukların referans alındığı belirtiliyor.

Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen Ne İşe Yarıyor?

Yukarıda sayılan söylentilerden hiç birisi, siyah üçgenin gerçek işlevine açıklık getirmiyor.

Bu küçük siyah üçgenler Airbus marka uçaklarda, uçağın içerisinden kanadın en iyi şekilde gözlendiği yeri belirtiyor.

Üçgenin bulunduğu hizadaki pencereden bakıldığında, kanatta bir problem olup olmadığı, slat ve flap’lerin gerektiği biçimde çalışıp çalışmadıklarının kontrolü sağlanabiliyor.

Uçaklardaki buzlanma yazımızda belirttiğimiz buzlanma durumlarına karşı yapılan uygulamalarda ise de-icing sıvısının kanadı yeteri miktarda kaplayıp kaplamadığı da yine bu noktadan en iyi şekilde görülebilmekte.

Airbus uçakların A300 modellerinde, uçuş takımlarının açılıp açılmadığından emin olunamayan durumlarda bu konumdan bakarak tekerlerin durumunu görmek mümkün olabiliyor.

Üçgenlerin altında bulunan koltuklara ise, The Twilight Zone isimli TV dizisinin Nightmare at 20,000 Feet isimli bölümünde William Shatner isimli karakterin uçağın kanadında bir goblin (cin) görmesine dayanarak William Shatner’s seat yani William Shatner’in koltuğu denmektedir.

Uçak Kabinlerinin Duvarındaki Siyah Üçgen İşaret. Uçaklardaki Siyah Üçgen İşaret. Kanat Gözlem İşareti. William Shatner’in Koltuğu.

Bu bölümde hikâyenin kahramanı, uçakla seyahat ederken, dışarıda uçak kanadının üzerinde bir goblin (cin) görüyor ve onunla mücadele ediyor ancak onun haricinde uçakta kimse bu goblini görmüyor.

Yani bir bakıma, dışarısı, en iyi biçimde, William Shatner’ın oturduğu koltuktan görülüyor. 

Eğer fotoğraf çekmeyi seven birisiyseniz, uçağın penceresinden baktığınızda kanatların üzerinden en iyi görüşü bu üçgen işaretlerin bulunduğu yerdeki koltuklardan alabilirsiniz.

Yorum Yazın