Neden Esneriz? Esneme Sebepleri Esnemek Bulaşıcı Mıdır?

Neden esneriz? Esnemenin nedenleri, sürekli neden esneriz? Esnemek neden bulaşıcıdır? Esnemek bulaşıcıdır.

Neden Esneriz? Esnemek Bulaşıcı Mıdır? 
esnemek hadis, esnemek neden bulaşıcıdır, esnemek iyimidir, esnemek faydaları, esnemek abdesti bozar mı, esnemek nedir, neden oluyor anlamı, esnemek beyni soğutuyor, esnemek caiz midir,
namazda neden esneriz, uyurken, okurken, ağlarken, uykuda, durmadan, biz neden, oruçluyken esneriz, sporda
Neden Esneriz? Esnemek Bulaşıcı Mıdır?

Esnemek hakkında düşünmek veya esneme hakkında okumak bile esnememize neden olabilir (şu an çoğunuza olduğu gibi 🙂 ). Hayvanlar da dâhil olmak üzere vücudumuz buna ihtiyaç duyduğu için esniyoruz. Vücudumuzun göstermiş olduğu en kontrol edilemez ve bulaşıcı özelliklerinden bir tanesi.

Esneme Nedir?

Esneme stereotip bir refleks olup, ağız açılarak tek ve derin bir nefes alımıyla, çene ve üst gövde kaslarının gerilmesiyle başlayıp, kısa süreli havayı dışa verme ve hızlıca çenenin kapatılmasıyla sonlanan bir harekettir.

Neden Esneriz ? Hangi Durumlarda Esneriz?

İnsanların neden esnediğiyle ilgili farklı teoriler ortaya atılsa da hala kesin sebebi veya sebepleri belirlenebilmiş değil.

İnsanlar yorgun olduğunda, gece uykusundan uyandıklarında, sıkıldıklarında, acıkmış olduğunda, endişeli kaygılı olduğunda, yeni bir aktiviteye başlayacaklarında, yanlarında birisi esnediğinde esnerler. Esnemeyi görmek, duymak, düşünmek, okumak bile bu durumu tetikleyebilir.

Örneğin skydive (gökyüzü dalışı) yapanlar uçaktan atlamadan önce esnediklerini, polis memurları her zamankinden farklı zor bir durumla karşılaştıklarında esnediklerini belirtiyorlar.

Esneme Hakkında Teoriler

Kimi uzmanlar esnemenin ilkel bir iletişim yöntemi olduğunu bu sayede sosyal bir grubun davranışlarını, uyumak gibi, eşzamanlı ayarlamaya yarayan bir sinyal olabileceğini düşünüyor.

Stresli olduğumuz zamanlarda da, örneğin atletler yarış öncesinde, müzisyenler konser öncesinde, esnediğimiz için kimi uzmanlar esnemenin beyni canlandıran bir davranış olduğu ve uyku çökünce uyanıklığı sağladığı, dikkat dağılınca yeniden toplanmasını sağladığını düşünüyor.

Yaygın olarak ise uzun yıllar boyunca esnemenin, vücutta oksijen oranı azaldığında akciğerlere daha fazla hava doldurmak için yapıldığı düşünülmüş ancak 1987 yılında yapılan Bu ve benzeri çalışmalarla bu düşünce çürütülmüştür.

2014 yılında yapılan Şu çalışmada ise 120 kişi üzerinde yapılan bir deneyde esneme hareketinin beynin soğuma mekanizmasına yardımcı olduğu gözlenmiştir. Çalışmada kış ve yaz aylarında gerçekleşen testlerde %18.3 kışın, %41.7 ise yazın esneme oranları gözlenmiştir.

Çalışma sonucunda ise insanlarda esnemenin kendiliğinden ve bulaşıcı olduğu ayrıca beyin sıcaklık regülasyonunda rol oynadığı belirtilmiştir.

Esnemek Bulaşıcı Mıdır?

Esnemek kesinlikle bulaşıcıdır. Esneyen insanların videolarını izlemek bile bunu tetikleyebilir. 135 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre ise daha az empati yeteneğine sahip olanlar, esneyen birini gördüklerinde diğerlerine göre daha az esneme eğilimi gösteriyorlar.

Esnemeyi Durdurma Yolları – Esneme Nasıl Durdurulur?

Derin nefes almayı deneyin. Eğer aşırı esnediğinizi düşünüyorsanız burnunuzdan derin nefes alma egzersizleri yapmayı deneyin.

Hareket edin. Devam eden bir rutini bırakmak ve harekete geçmek beyninizin uyanmasına ve canlanmasına yardımcı olacaktır.

Serinleyin. Dışarıda serin havada yapacağınız yürüyüşler esnemeyi azaltmanıza yardımcı olabilir eğer bunu yapacak imkan veya zamanınız yoksa soğuk bir şeyler içmeyi deneyebilirsiniz.

Mavi Işık Nedir? içeriğimiz ve Sirkadiyen Ritim Nedir? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın