Mavi Renkli Gıdalar Neden Sayıca Daha Azdır?

Mavi renkli gıdalar neden sayıca daha azdır? Mavi renkli yiyecekler neden yok? Mavi yiyecek, mavi besinler, mavi gıdalar, neden mavi yemek yok? Doğada mavi renkli yiyecek

Günlük diyetimize göz attığımız zaman sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar tüm öğünlerimizde belirli renklerin ve tonlarının baskın olduğunu (yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, beyaz, kahverengi vb.) ancak mavi renkli gıda maddelerinin (gıda boyasıyla boyanmamış, doğal olanlardan bahseder isek) oldukça az olduğunu fark ederiz.

Mavi Renkli Gıdalar Sayıca Neden Daha Az? Mavi Renkli Besinlerin Az Olmasının Sebebi. Mavi Yiyecek Neden Yok. Doğal Mavi Besinler Mavi Pigment, gıda boyası, mavi renkte yiyecekler, mavi renkli meyveler, mor renkli meyveler, mor ve mavi meyve sebze, neden mavi renk meyve yok, kanser, kalp, alzheimer, niçin mavi renkte yiyecek yok

Elbette yaban mersini gibi kimi mavi renkli besinler sayıları oldukça az da olsa vardır.

Peki, sofralarımızda mavi renkli gıda maddelerinin sayıca daha az olmasının sebebi nedir?

“Mavi” Besin Nedir?

Yaban mersini, mavi patates, mavi mısır gibi yiyeceklerin sahip olduğu mavi tondan sorumlu olan pigment ailesi anthocyanins (antosiyaninler) olarak isimlendirilir.

Bu antosiyanin pigmentleri, patlıcanın mor, kirazın kırmızı olması gibi aynı renklendirici maddelerdendir.

Genel olarak, klorofil yeşil veya mavi-yeşil rengi, karotenodiler (ksantofil ve karoten) turuncu, sarı ve kırmızı renkleri, antosiyaninler de kırmızı, mor ve mavi tonlarını sağlamaktadırlar.

Antosiyanin Nedir?

Antosiyanin kelimesi Yunanca “anthos” (çiçek) ve “kyanos” (mavi) anlamına gelen kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur.

pH (bir çözeltinin asitlik bazlık derecesini gösteren ölçü birimi) değerlerine göre kırmızı, mor, mavi gibi görünebilen koful pigmentleridir.

İyi bir gıda boyası olmalarına rağmen kimyasal kararsızlığı ve saflaştırılmalarının zorluğu nedeniyle yaygın şekilde kullanılamamaktadırlar.

Antosiyanin açısından zengin bazı besinleri; böğürtlen, patlıcan, kiraz, yaban mersini, turp, çilek, kırmızı soğan, frenk üzümü, siyah üzüm şeklinde sayabiliriz.

Antosiyaninlerin oluşturduğu rengi belirleyen ise miktarı ve bitki dokusunun pH oranıdır. Örnek olarak bir meyvenin olgunlaşması süresince var olan pigment sayısı değişikliğiyle mevsimler süresince renginin değişmesi gibi.

Doğal Mavi Gıdaların Az Olmasının Sebebi

Mavi renk ve tonları sadece yenilebilir gıda maddelerinde değil, hayvanlar âleminde ve diğer bitkilerde de seyrek şekilde görülür.

Hayvanlarda bu görünüm renk pigmentleriyle değil, yapısal optik ışık efektleriyle elde edilir.

Doğal yetişen gıda maddelerinde, mavi renkli olanların bu kadar sayıca az olmasının bir sebebi, renk pigmentlerinin renk kombinasyonu oluşturması ve mavi antosiyaninlerin kimyasal kararlılığının diğer pigmentlere oranla daha az olup, diğerlerince domine edilmesidir.

Başka bir görüşe göre, mavi ışığın görünür ışık spektrumunda olan en yüksek enerjili dalga boyuna sahip olmasından dolayı (Mavi Işık Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz), bitkilerin bu enerjiyi soğurup kullandığını, aksi halde ise ışığı yansıtacağı (mavi renkte görünürlerdi) fikri ileri sürülmektedir.

Pigmentler, soğrulmayan (emilmeyen) renk olarak görünürler (yansıttıkları ışığın dalga boyu ne ise o renkte görünürler).

Yani evrimsel olarak su altında yetişmeye başlayan ilk bitkiler için en uygun dalga boyuna ve yüksek enerjiye mavi ışık sahipti.

Hâlâ da bitkilerin gelişimi için bu yüksek enerjili ışıktan faydalanmamaları için bir neden yok.

diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir!!

Mavi Işık Nedir?

Likopen Nedir? Domates ve Likopen

Renklerin Etkileri ve Anlamları

Organik Gübre Nedir?

Domatesin Tarihçesi ve Dünyaya Yayılması

 

 

Yorum Yazın