Neden Kimi Erkeklerin Koyu Renk Saçları Olmasına Rağmen Kızıl Sakalları Var?

Kızıl sakal, koyu renk saçlı kızıl sakallı erkekler, kızıl sakal neden çıkar?

Kızıl sakal denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi şüphesiz Barbaros Hayreddin Paşa‘dır.

Barbaros Hayreddin Paşa 
Neden Kimi Erkeklerin Koyu Renk Saçları Olmasına Rağmen Kızıl Sakalları Var? Kızıl Sakal, neden kızıl sakallar çıkar
Barbaros Hayreddin Paşa

Abisi Oruç Reis‘e Avrupalıların taktığı ve İtalyanca kızıl sakal anlamına gelen “barba rossa” lakabı abisi öldükten sonra Hayreddin Paşa‘ya (Hızır Reis) geçmişti.

Peki nedir bu kızıl sakalın sırrı? Tarihi bir kenara bırakıp biraz biyolojiye bakalım.


İnsanların ancak %1-2 gibi oldukça az bir kısmı gerçekte kızıl saçlıdır. Dünya üzerindeki kızıl saçlılar ise ağırlıklı olarak Birleşik Krallık, İrlanda ve İskandinav ülkelerinde yaşamaktadır.  

Saç renginin biyolojisi üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar ise bu durumu genetik mutasyonla açıklamaktadırlar.

Saç hücrelerindeki pigment üretimini kontrol eden ve “MC1R” olarak bilinen gende meydana gelen mutasyon neticesinde kızıllığın mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

Saç Rengi Nasıl Belirleniyor ?

Saç rengi, siyah tonlardan sorumlu olan eumelanin ve kızıl tonlardan sorumlu olan pheomelanin isimli iki genin oranıyla belirleniyor.

Yani saçları siyah veya koyu kahve olan birisi için sadece eumelanin pigmentine sahip olduğu veya bu pigmentin baskın olduğu söylenebilecekken sarışınlar için bu iki pigmentin de eksikliği söz konusudur. Ve tabii ki kızıllar pheomelanin bakımından daha fazla pigmente sahiptir.

MC1R geninin rollerinden birisi de, görevi kırmızı pigmenti siyah olana dönüştürmek olan melanokortin isimli bir proteini kodlamaktır.

Bu gende çift mutasyona sahip birisi için, ortaya çıkan proteinler o kadar etkili değildir, bu da kırmızı sakallara sebep olur.

Xabi Alonso 
Neden Kimi Erkeklerin Koyu Renk Saçları Olmasına Rağmen Kızıl Sakalları Var? 
kızıl sakallı erkek, kızıl sakalın geni, anlamı, ne anlama gelir, kimdir, hikayesi, barbarossa, cikmasi, çıkması, kızıl çıkan nasıl siyahlaşır, kızıl çıkan, kırmızı sakallar çıkması, kırmızı ekşi, rüyada kızıl erkek görmek
Xabi Alonso

Öyle ise, bir kişinin kahverengi renkte saçı ve kızıl sakalları olduğunda ne olur? Araştırmacılara göre burada bazı genetik oyunlar var.

Sakal kılı foliküllerinde MCR1’in, kafa derisindeki saç foliküllerine göre farklı ifadesi, sonuç olarak kahverengi eumelanin ve sarı-kırmızı tonlardaki pheomelaninin farklı karışımlarının üretilmesini sağlamaktadır.

Başka biçimde ifade etmek gerekirse; aynı gen vücudun farklı bölgelerinde farklı davranmakta ve buna neden olan şey çift mutasyon değil MCR1 geninin tek bir mutasyonu olması yani kişide kızıl saç geninin bulunması.

Bu fenomen kimi erkeklerde ise yaşlandıkça ve genelde 40 yaşından sonra gözlenmektedir bunun nedeni ise yine saç ve sakal kıllarında pigment üretimi yapan hücre sayısının farklı oranlarda olmasıdır.

Berber Direği Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Yararlanılan Kaynak: Hair Color

Yorum Yazın