Kağıt Kesiği Neden Daha Fazla Acıtır?

Kağıt kesiği nasıl olur? Kağıt kesiği neden daha fazla acır? Kağıt kesiği nasıl geçer? Kağıt kesiği neden acıtır? Kağıt kesiği neden olur ne yapılır?

Kağıt kesiği nasıl olur? Kağıt kesiği neden daha fazla acır? Kağıt kesiği nasıl geçer? Kağıt kesiği neden acıtır?
kağıt Kesiği Neden Acıtır?

Kâğıt kesiklerini düşünün, genelde aniden ve beklenmedik şekilde gerçekleşirler.

Fiziksel olarak kâğıt kesikleri pek çok farklı sebeple daha fazla acı verirler. Genellikle vücudumuzun hassas kısımlarında; dudak, parmak uçları, dil gibi, oluşurlar.

Vücudumuzun bu bölgeleri diğer vücut bölümlerine göre basınca, soğuğa ve sıcağa, yaralanmaya karşı daha fazla hassasiyette sahiptir.

Çok sıcak bir şeyi elinizle tutmaya çalıştığınızda anladığınız gibi, parmak uçlarımızda vücudumuzun hemen her yerinden daha fazla ağrı reseptörü bulunur.

Beynimiz de, bu hassas bölgelerden gelen sinyalleri daha yüksek çözünürlükte almak için özelleşmiş alanlara sahiptir.

Dudaklarımızı, parmaklarımızı ve dilimizi, yaptıkları işlerde iyi olmasını sağlayan bu zarif algılama yeteneği yaralanmaları da daha acı verici hale getirir.

Bu yüksek hassasiyetli bölgeleri aynı zamanda tüm gün kullanmaktayız.

Parmakların, dilin, dudakların üzerinde oluşan kesikler gün boyunca tekrar tekrar açılma olasılığıyla aynı acıyı tekrar tekrar yaşamamıza sebebiyet veriyor.

Yaranın oluştuğu derinlik, daha ağır yaralanmalarda olduğu gibi cildin sinir telciklerinin zarar görüp iletişim yeteneklerinin kaybolmasına neden olmadan, onların ortaya çıkmalarına ve uyarılmalarına sebep olur.

Yani bir kâğıt kesiğinde yara daha yüzeyseldir, sinir telcikleri tamamen çalışır haldedir ve vücudun doğal savunma mekanizması olan pıhtılaşma ve kabuk bağlamayı harekete geçirecek kadar derin değillerdir.

Bunların yanı sıra, kâğıt kenarları uzaktan görüldüğü kadar pürüzsüz değildir ve örneğin bıçakla veya jiletle yapılmış düzgün bir kesiye nazaran cilt üzerinde kaba bir iz bırakabilir.

Kâğıt Kesiği Acısı Nasıl Yatıştırılabilir?

Kâğıt kesiği acısını hafifletmek için birkaç pratik uygulama yapmak mümkündür.

Öncelikle sabun ve suyla yaranın oluştuğu bölgeyi hemen yıkayıp temizlemek yaranın enfeksiyon şansını azaltıp daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Yarayı temiz tutarak ve mümkünse bir yara bandıyla birkaç gün sararak yaranın desteklenmesi ve tekrar açılma şansı azaltılır.

NEDEN ESNERİZ? ESNEMEK BULAŞICI MIDIR?

Berber Direği Nedir? Berber Direği Tarihçesi

içeriklerimiz de ilginizi çekebilir !!

Yorum Yazın