Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Camlı ?

Çamaşır makinesi kapağının camdan yapılma nedeni, çamaşır makinesinin kapağında neden cam var ? Çamaşır makinesi kapağı neden camlı ?

Bir çamaşır makinesinde, bulaşık makinesinin aksine, yıkanmakta olan nesneler hareket eder ve bu, dinamik, her seferinde bir öncekinden farklı olan bir süreçtir. Hareketi izlemek aslında eğlencelidir ve kullanıcıya gerekli olmasa bile bir kontrol duygusu sağlar. Hatta kimi insanlar çamaşır makinesi izlemenin rahatlatıcı etkisi olduğunu söylemektedirler.

Çamaşır makinesi penceresi; makine suyla dolduğunda insanların onu açmasını engelleyebileceği gibi, nelerin yıkandığını göstermesi açısından da faydalı olabilir.

Önden doldurmalı makinelerde cam kapak içeride neler olduğunu görmeye fırsat tanır. Üstten doldurmalı makinelerde ise herhangi bir zamanda kullanıcı kapağı açabilir ancak bunu önden doldurmalı makinelerde yıkama esnasında su yere döküleceği için (kapak kilidi yoksa) yapamaz.

Üstten doldurmalı makineler çamaşırları suya batırmak için daha çok suyla doldurulmaya ve dolayısıyla daha fazla enerji tüketmeye gereksinim duyarlar. Diğer taraftan, önden kapaklı camlı makinelerin karıştırıcıya ihtiyacı yoktur bu nedenle daha fazla çamaşırı alabilir daha az su ve enerji ihtiyacıyla işlemini tamamlayabilirler.

Çamaşır Makinesinin Tarihi ve Camın Ortaya Çıkışı

1905 yılında tamburlu çamaşır makineleri ortaya çıkmışlardı ve elle çalıştırılmaktaydılar.

1912 Model Bir Çamaşır Makinesi 
Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Camlı ? çamaşır makinesi camı neden içeri doğru, çamaşır makinesi kapağı niye içe doğru
1912 Model Bir Çamaşır Makinesi

1920’lerde ise elektrik motorlu makineler ortaya çıktılar ancak sadece döndürme aksamları elektrikli, geri kalan kontrol mekanizması yine manueldi.

1930’lara gelindiğinde ise makineler otomatik olmaya başladı ve siviçler, termostatlar ve zamanlayıcılar eklenmeye başlandı.

1941 Model Bir Çamaşır Makinesi
Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Camlı ?
1941 Model Bir Çamaşır Makinesi

İlk tam otomatik çamaşır makineleri 1950’lerde marketlerde satılmaya başlandığından beri evlerde konforu arttırdılar ve giderek yaygınlaştılar. Peki, neden çamaşır makinelerinin kapağında bir cam var?

Çamaşır makinelerinin her zaman pencereleri/camları olmamıştı, ilk modeller camsızdı. Tam otomatik çamaşır makineleri yaygınlaşıp marketlere geldiği zaman camlı modeller de bir anda ortaya çıkmışlardı.

Louis Zimarik isimli mucit, camlı kapaklı çamaşır makinesi için 1930’larda aşağıdaki görsellerde görülebileceği şekilde patent başvurusu yapmıştı ve bu tasarımının patentini aldı.

Louis Zimarik'e Ait Patent Görselleri
Louis Zimarik’e Ait Patent Görselleri
Louis Zimarik'e Ait Patent Görselleri 
Çamaşır makinesi kapağının camdan yapılma nedeni, çamaşır makinesinin kapağında neden cam var ? Çamaşır makinesi kapağı neden cam, çamaşır makinesi kapağı neden içeri doğru, çamaşır mekinesi camı niye içe doğru
Louis Zimarik’e Ait Patent Görselleri

Çamaşır makinesi kapağı neden camlı ?

Zimarik’in fikrinin arkasında yatan neden; çamaşır makinesinin kapağının etrafına sızdırmazlık için geçirilen kauçuk/lastik contanın metal yerine cama daha kolay sıkıştırılıp tutturulduğunu bulmuş olmasıydı.

Aynı zamanda çamaşır makinesinin teknolojisini kontrol etmek istemesinden dolayı (bu sadece koyulacak bir pencereyle mümkündü) cam kapaklı çamaşır makinesini geliştirdi.

Günümüzde artık teknik açıdan çamaşır makinesi kapağındaki camlar gerekli olmasa da bir alışkanlık olarak devam ettiriliyor.

Bonus: Çamaşır Makinesi Camı Neden İçeri Doğrudur?

Çamaşır makinesi kapağındaki camın içeri doğru olması veya diğer bir deyişle içbükey (konkav) olmasının nedenlerinden birisi kauçuk su contasının içeri doğru itilmesini sağlamaktır.

Bu şekilde camın düz olmaması giysilerin contanın üzerinde kalmasını engelleyerek contanın soyulup aşınarak su kaçağını engeller.

Çamaşır makinesi camının düz değil içeri doğru olmasının bir diğer sebebi ise, çamaşırların kapak kısmında birikmesini engelleyip, sürekli döner hareketin içerisine itilmesini sağlayarak, yıkama işleminin daha iyi yapılmasının sağlanmasıdır.

Berber Direği Nedir?

Neden Esneriz?

Bazı Koyu Saçlı Erkeklerin Sakalları Neden Kızıldır?

isimli içeriklerimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın