Atari Ördek Avlama Oyunu Nasıl Çalışıyor?

Atari ördek avlama oyunu nasıl çalışıyor? Atari ördek vurma, Nintendo, Duck Hunt, Atari tabancası nasıl çalışır? Ördek vurma oyunu atari, atari ördek vurma mantığı, ördek vurma nasıl çalışır? Ördek avı, ördek oyunu, NAS Zapper

ördek vurma oyunu tabancası nasıl çalışır atari ördek avı nintendo

80’li yılların ortasında Nintendo firmasının “Duck Hunt” ismiyle çıkardığı ve Atari oyunları arasında oldukça popüler bir oyun olan Ördek Avı oyununda kullanılan tabancanın nasıl çalıştığını belki siz de merak etmiş olabilirsiniz.

Zamane çocuklarının televizyonun dibinde elde tabancayla ekranda uçuşan ördekleri vurmaya çalıştığı bu efsane oyunda kullanılan tabancanın çalışma mantığına yakından bakalım.

Atari Ördek Vurma Tabancası Nasıl Çalışır?

Atari ördek avlama oyunu nasıl çalışıyor? Atari ördek vurma, Nintendo, Duck Hunt, Atari tabancası nasıl çalışır? Ördek vurma oyunu atari, atari ördek vurma mantığı, ördek vurma nasıl çalışır?

Bu silahların geçmişi 1930’lara, yani ilk “ışık silahları”nın ışığı algılayan vakum tüplerinin ortaya çıkmasından sonra gelişmesine dayanır.

Ördek vurma silahı bir diğer adıyla NES (Nintendo Entertainment System) Zapper olarak bilinir.

Çok basit olarak bakıldığında bu ördek avlama silahı aslında buton görevi gören bir tetikten ve bir ışık sensöründen (foto-diyot) ibarettir.

TV ekranında uçuşan bir ördeğe nişan alıp tetiğe basıldığında ekran bir anlığına tamamen kararır, foto-diyot sinyal almaya başlar.

Ateş edilmesi gereken hedefler etrafında beyaz kare bir blok oluşur.

Atari ördek avlama oyunu 
nasıl çalışıyor? Atari ördek vurma, Nintendo, Duck Hunt, Atari tabancası nasıl çalışır? Ördek vurma oyunu atari, atari ördek vurma mantığı, ördek vurma nasıl çalışır?
Ördek Avı Oyunu Beyaz Kare

Foto-diyot bu ışık yoğunluğundaki değişimi algılayarak, yanan bir hedef olduğu bilgisini iletir.

Eğer vurulacak hedefler birden fazla ise her hedefin etrafında bir beyaz blok oluşur.

Foto-diyotun birden çok hedefleri algılaması oluşturulan beyaz kare blokların sıralamasıyla alakalıdır.

Örneğin ekranda iki uçan ördek varsa sırasıyla ilk ekranda karartılır, ikincisinde ördeklerden birisinin etrafı beyazlatılır, üçüncü ekranda ise diğer hedef olan ördeğin de etrafı beyazlatılır.

Ekranın kararması ve hedef etrafında oluşan beyaz bloklar insan gözünün algılayamayacağı kadar kısa sürede gerçekleştiğinden oyun esnasında bunlar görülmez.

Ördek avı oyununda hile yapmak için ise tabancayı yanan bir lambaya doğrultup tetiğe basmak yeterlidir.

Tabancadaki foto-diyot ekrandaki aydınlık beyaz blok yerine sürekli olarak lambanın aydınlığını göreceğinden ekrandaki ördekler vurulacaktır.

diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir!!

Berber Direği Nedir?

Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Camlıdır?

Domates Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Neden Esneriz?

Yorum Yazın