Portre Otoportre Otobiyografik Anlatım ve Türk Resim Sanatı

Portre nedir? Otoportre ne demek? Portre ve otoportre anlamı. Otobiyografi nedir? Otobiyografi ne demek? gibi soru ve konuları Türk resim sanatı konusu altında bu yazımızda inceliyoruz.

Antik Yunan ve Mısır medeniyetlerinden günümüze değin ulaşmış olan ifade aracı niteliğindeki sanat eserlerinde, kişilerin kendisini veya içinde bulunduğu toplumu ifade etme ihtiyacıyla yaptıkları porte ve otoportre çalışmalarıyla karşılaşmaktayız.

Fransızca kökene sahip “Pourtraict” kelimesi “için” ve “tirer – çekmek, çıkarmak” anlamındadır. Latince ise portre; yeniden oluşturmak, yeniden üretmek gibi anlamlara sahip “protraho” kelimesinden gelmektedir.

Kendini ifade etmenin ve belgelemenin en iyi yollarından birisi olan portre ve otoportreler tarih boyunca popülerliğini kaybetmemiştir.

Leonardo Da Vinci otoportresi 
nedir, otoportreler, anlamı hakkında, nasıl çizilir, portre, fotoğraf örnekleri, otobiyografik nedir, otobiyografik anlatım, türk resim sanatı tarihi sanatçıları, türk ressamlar,
Leonardo Da Vinci – Otoportre

Osmanlı’da gerek minyatür sanatına verilmiş olan ağırlık gerek de İslami koşullar gereği yüzün tasvirinin günah sayılması nedenleriyle ülkemize portre sanatı oldukça geç gelmiş ancak cumhuriyet dönemi itibariyle Türk sanatçıların vazgeçilmez konularından birisi olmuştur.

Otobiyografik Sanat

Otobiyografi konusu edebiyat dünyasında, bir yazarın kendi yaşam öyküsünü anlatması olarak tanımlanmaktadır. Otobiyografik anlatım türü sanatın her dalında kendi ifadesini bulmaktadır.

Otobiyografik sanat tanımı için; bir sanatçının kendi yaşamına dair olaylar ve belgelerden yararlanıp ürettiği sanat çeşidi olarak ifade edilirken edebiyat tanımlarına ait otobiyografiden pek farklı olmadığı görülmektedir.

Kişi kendisini anlatırken tarafsız davranamayacağından otobiyografiler öznel eserler olarak ele alınır. Ayrıca yaşanılan dönemin koşullarından da ayrı tutulamayacakları için belgesel niteliğinde olup, döneme dair ayrıntıların izlerini taşırlar.

Vincent Van Gogh yabancı
Vincent Van Gogh – Otoportre

20’inci yüzyılın ressamlarından Lucian Freud çalışmaları için; “Çalışmalarım tümüyle otobiyografiktir. Resimlerim, ben ve çevremle ilgilidir. Umursadığım ve ilgilendiğim insanları bildiğim odaların içinde betimliyorum.” Diye belirtmiştir.

Lucian Freud Otoportresi 
 anlamı hakkında, nasıl çizilir, portre, fotoğraf örnekleri, otobiyografik nedir, otobiyografik anlatım, türk resim sanatı tarihi sanatçıları, türk ressamlar,
Lucian Freud – Otoportre

Türk Resim Sanatı

Tarih öncesine ait resimler incelendiğinde güncel kayıtlara göre ilk resim örneklerine Şanlıurfa Göbeklitepe’de yer alan T şekilli sütunlar üzerinde rastlanmaktadır. (Göbeklitepe yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Türk resim sanatına dair ilk örnekler halı, kilim motiflerinde seramik kaplarda görülmektedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde 12. , 13. Yüz yıllarda minyatür sanatı yoğun biçimde işlenmiştir. Osmanlı dönemi için sarayda aynı zamanda nakkaş sanatı da görülmektedir.

Döneminde Fatih Sultan Mehmet Osmanlı’ya Venedik’ten bir ressam gönderilmesini ister. Venedik, 1979 senesinde Gentile Bellini’yi hem ressam olarak hem de bir iyi niyet elçisi olarak gönderir. İki sene boyunca Osmanlı’da kalan Bellini, bu süre içinde Türk resminde ilk portre örneklerinin oluşması için sanatçılara ilham olan Fatih’in portresini yapmıştır.

Gentile Bellini Fatih Sultan Mehmet Portresi
Gentile Bellini Fatih Sultan Mehmet Portresi

18 yaşında hukuk eğitimi almak için gittiği Paris’te resim dersleri de alan Osman Hamdi Bey, portre konusunda yoğun çalışmaları olan bir ressamdı. Oryantalist üslupta resimler yapmaktaydı.

Ağırlıklı olarak kadın portreleri yapan Osman Hamdi, muhafazakâr dönemin model sıkıntısı sebebiyle genelde çevresindeki kadınların ve eşinin pek çok portresini yapmıştır.

Diğer resimleri aksine oryantalist üslupla yapılmayan ve eşini resmettiği “Mimozalı Kadın” en bilinen eserlerinden birisidir.

Osman Hamdi Bey - Mimozalı Kadın 
anlamı hakkında, nasıl çizilir, portre, fotoğraf örnekleri, otobiyografik nedir, otobiyografik anlatım, türk resim sanatı tarihi sanatçıları, türk ressamlar,
Osman Hamdi Bey – Mimozalı Kadın

Portre sanatının en yoğun olduğu dönem Çallı kuşağı olarak da isimlendirilen 1914 kuşağıydı. Cumhuriyetin ilanı ve değişen siyasi ortam neticesinde sanatçılar pek çok portre siparişi almışlardır. Bu dönemde Feyhaman Duran ve İbrahim Çallı, diğer sanatçılardan daha fazla portreye ağırlık vermişlerdir.

Türk Resim Sanatında Otoportre

Türk resminde, günümüze ulaşabilmiş bilinen ilk otoportre Şeker Ahmet Paşa’ya aittir. Abdülaziz tarafından Paris’e gönderilmiş, uzunca bir süre Gustave Boulanger ve Jean Leon Gerome atölyelerinde eğitim almıştır.

Yarım boy olarak kendisini resmeden Şeker Ahmet Paşa, aynaya bakarken fesi, elinde paleti ile tam bir Osmanlı ressamı şeklinde realist üslupla kendini resmetmiştir. Resime genel olarak sıcak renklerni hakim olduğu görülmektedir.

Şeker Ahmet Paşa - Otoportresi
Şeker Ahmet Paşa – Otoportre

Renk bütünlükleri, ton geçişleri ve fırça darbeleri ile izlenimci bir otoportre olarak değerlendirilen bu resimde Halil Paşa’nın aynadan faydalandığı bilinmektedir.

Halil Paşa - Otoportresi
Halil Paşa – Otoportre

Yine portreciliği ile ön planda olan Mihri Müşfik’e ait günümüze ulaşmış az sayıda eserlerinin bir kaçı ise otoportreleridir. Genel olarak pastel tekniğini kullanan Müşfik, bu resminde kâğıt üzerinde suluboya kullanıp yüzündeki peçenin şeffaflığını öne çıkarmıştır.

Mihri Müşfik Otoportresi anlamı hakkında, nasıl çizilir, portre, fotoğraf örnekleri, otobiyografik nedir, otobiyografik anlatım, türk resim sanatı tarihi sanatçıları, türk ressamlar,
Mihri Müşfik – Otoportre

Çağdaş Türk resmi adına otoportre denilince akla gelen isimlerden Avni Lifij ise dâhil olduğu kuşağın tersine portrelerinde sembolizmi tercih etmiştir. 22 yaşında ve daha akademik bir eğitim almamış iken yaptığı ilk otoportre çalışması ise 1908 tarihli “Kadehli-Pipolu Otoportre” dir.

Avni Lifij otoportresi anlamı hakkında, nasıl çizilir, fotoğraf örnekleri, otobiyografik nedir, otobiyografik anlatım, türk resim sanatı tarihi sanatçıları, türk ressamlar,
Avni Lifij – Otoportre

Empresyonizm Nedir? – İzlenimcilik Akımı

içeriğimiz de ilginizi çekebilir!!

Yorum Yazın