İletişimde Beden Dili – Beden Dili Nasıl Kullanılır?

İletişimde Beden Dili ve Önemi
İletişimde Beden Dili ve Önemi

Beden Dili Nedir ?

Etkili iletişimde beden dili oldukça önemlidir. Vücut dili, jest ve mimikler içerisinde sandığımızdan çok daha fazla ipucu barındırır. Sözsüz iletişim olarak kabul edilen beden dili fark etmesek de kendimiz hakkında karşı tarafa çok fazla mesaj gönderir. Genellikle beden dili bilinçaltımızda biz istemesek de algılanır ve karşımızdaki kişi hakkında birtakım düşüncelere kapılmamıza neden olur.

İnsanların ruh halleri, konuşmanın başarılı olup olmadığı gibi çok değişik alanlarda fikir sahibi olmamızı sağlar. Beden dilini okumayı bilmek konuşmada istediğimiz verimi alıp almadığımızı test etmemize de yardımcı olur.

Özellikle iş görüşmelerinde beden dilinizi nasıl kullandığınız işe alım sürecinde size artı bir değer katabilir. Kendinden emin ve dik duruşlu bireyler iş görüşmesinde daha ön plana çıkar. Stresinizi dışarıya yansıtmamak ve kendinizi doğru ifade etmek için beden dilinizi iyi kullanmanız gerekir. Kişisel gelişimin temelinde de beden dili eğitimi önemli bir yere sahiptir.

Sağlıklı iletişimde sözler her zaman yeterli olmayabilir. Sözlerle anlatamadığımız bir çok duyguyu davranışlarımızla ifade edebiliriz.

Beden Dili Neden Önemli?

Dünyada birçok farklı dil olsa da beden dili tektir. Herhangi bir yerde hiçbir dil bilgisine sahip olmasanız da vücut dilinizle birçok şeyi ifade edebilirsiniz. Bu özelliğiyle ortak bir zeminde tüm insanlıkla anlaşabileceğiniz tek iletişim yolu beden dilidir.

Beden dilini iyi bilmek sizi her zaman bir adım öne taşır. İnsanların demek istediklerini beden dillerine bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Profesyonel bir şekilde yalan söyleyebilen insanlar bile beden dilini gizleyemez.

Beden Dili ve Önemi
Beden Dili ve Önemi

Bu yüzden beden dilinin iletişimde önemli bir yeri vardır. Amerika’da birçok dedektif suçluları sorgularken beden dillerine bakar. Söylediklerinden ziyade beden dilleri kendilerini ele verdiği için en güvenilir yol olarak kabul edilir.

Yalan söyleyebilmek kolay olsa da vücut dilini gizlemek oldukça zordur çünkü beden dilinde yalan diye bir kavram yoktur.  Göz bebeklerinin büyüyüp küçülmesi, burun deliklerinin genişlemesi, terleme, kızarma gibi birçok durum kişilerin kontrol edebileceği bir şey değildir.

Buna benzeyen bedensel tepkilerin anlamını bilmek karşımızdaki kişiyi doğru anlamamızı sağlar. Etkili ve doğru iletişimde beden dili vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Beden Dilini Anlamak

Beden dilini anlamak için pratik yapmak çok önemlidir. Çevrenizdeki insanları gözlemleyerek davranışlarıyla aslında ne anlatmak istediklerini fark etmek gerekir. Özellikle yakın çevrenizdeki kişilerin davranışlarını gözlemleyerek karakterleri üzerinde geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir durumda verdikleri tepkileri fark ederek onların düşüncelerini anlayabilirsiniz hatta yorumlayabilirsiniz. İnsanlar belli durumlarda belli tepkileri vermeye meyillidir. Bu tepkiler ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Karşınızdakinin tepkilerini tanırsanız onları daha iyi anlayabilirsiniz. Gergin olduklarında saçlarıyla oynuyor olabilirler. Gergin olduklarında ellerini sürekli boyunlarına getiriyor olabilirler. İnsanlar gergin olduklarında bir şeylerle ilgilenip gerginliklerini geçirmek ister.

Bunun için ise vücutlarının belli yerlerine dokunarak kendilerini sakinleştirmeye çalışırlar.  Böyle anlarda yaptıkları hareketleri inceleyerek ruh hallerini belirleyebilirsiniz. Bundan sonraki zamanlarda da aynı hareketi gördüğünüzde aslında ne demek istediğini oldukça kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.

Çevrenizdekilerin beden dillerini anlamak onlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur. Karşınızdakinin söylemek istediklerini ve duygularını fark etmek karşılıklı iletişimin sağlıklı devam etmesini sağlar.

Çizgi Filmlerin Çocuğa Etkileri içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın