Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

Ebru sanatı nedir? Geleneksel ebru sanatı, ebru boyama, ebru sanatı nasıl yapılır? Ebru fırçası, ebru malzemeleri nelerdir?

Ebru, kâğıt üzerinde, özel yöntemler ile yapılan geleneksel süsleme sanatının adıdır. Ebru sözcük olarak köken yönünden, bulut anlamına gelmekte olan Farsça “ebr” sözcüğü gösterilir. Bu sözcükten türetilmiş olan ve “bulut gibi” veya “bulutumsu” anlamındaki “ebri” sözcüğü Türkçede değişmiş olup “ebru” halini almıştır.

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?
ebru boyası, ebru başlangıç seti, ebru çalışması, çeşitleri, desenleri, e okul ebru boyama, ebru fırçası nasıl yapılır, öd ebru, ebru sanatında öd nedir, ebruda kullanılan öd nedir, ebru öd suyu, 35x50 ebru kağıdı, 35x50 ebru teknesi, ebru sanatı, tarihi, ebru sanatı anlamı, modelleri, araştır, hangi yöreye ait, kitre, ebru sanatı kısaca
Ebru Sanatı Nedir?

Bakıldığında da ebru bulut görüntüsü uyandıran bir görünüme sahiptir. Ebru sözcüğü bir diğer tanıma göre ise “yüzsuyu” anlamına sahip Farsçadaki “ab-ruy” tamlamasından gelir.

Ebru sanatının ne zaman ve nerede ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir ancak bu sanatın doğu ülkelerine özgü olan bir süsleme sanatı olduğu kesin olarak bilinmektedir. Kimi İran eserlerine göre ise ilk kez Hindistan’da ortaya çıktığı yazılmaktadır. Hindistan’dan İran’a, İran’dan da Osmanlılara geçmiştir. Yine bazı kaynaklarda bulunduğuna göre ebru Türkistan’da yer alan Buhara ilinde doğmuştur ve İran yolu ile Osmanlılara geçmiştir. Batılılar ebruyu “Türk Kâğıdı” olarak adlandırırlar.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

İlk önce teknenin içi 2 litre su ile doldurulur, uygun kıvama gelecek şekilde hazırlanması için 2 çorba kaşığı kitre ilave edilir ve 3-4 gün beklenerek kitrenin şişmesi sağlanır. Hazırladığınız sıvıyı ince bir tülbent ile süzün bu şekilde temizlenmesini sağlamış olursunuz.

Ebru sanatında kullanılacak su kireçsiz olmalıdır, musluk suyu kullanılacaksa uzun süre dinlendirilmelidir.

Farklı renklerdeki toprak boyaları ezerek uygun hale getirin. Bu işlemden sonra oluşan çamura benzeyen boyaya sığır ödü katıp 15 gün – 1 ay kadar dinlendirme işlemine geçin. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır.

Bekleme işlemi bittikten sonra mamul sulandırma işlemi ile kullanıma hazır hale gelecektir.

Bir ebru bir seferde yapılmaktadır bundan dolayı çok dikkat etmeniz gerekecektir. Hazırladığınız boyayı, fırça yardımı ile suyun üzerine damlatın, damlattığınız boyalar şekiller meydana getirecektir, daha sonra kâğıdı teknenin üzerine örtün ve bundan sonra yapmanız gereken şey oluşacak şekli beklemek olacaktır.

Ebru Boyaları

Geleneksel ebru sanatında toprak boya olarak isimlendirilen, suda çözülmeyen boyalar kullanılmaktadır. Ebru boyaları topraktan meydana getirilenler olduğu gibi bazı bitkilerden meydana getirilenleri, pigment olanları da kullanılmaktadır.

Toprak boya denilen şey asit ile kazein ihtiva etmeyen tabii boyalar olarak bilinir. Geleneksel ebru sanatında tabii boyaların kullanılmasının nedeni; içinde zararlı hiçbir katkı maddesinin bulunmaması ve bu boyalar ile yapılmış olan ebruların renklerinin daha uzun zaman solmadan kalabilmesidir.

Ebru Boyaların Hazırlanışı

Toprak halde bulunan boyalar ilk olarak güzelce ezildikten sonra bir elek yardımıyla içinde yer alan taş, çakıl gibi maddelerden temizlenir. Temizlenen boya bir kabın içine alındıktan sonra üstüne bir miktar su ilave edilerek karıştırılır ve bir müddet burada beklemeye alınır.

Suyla karıştırılan boyalar, karıştırma işlemi bittikten hemen sonra başka bir kabın içine boşaltılır. Boşaltılan kabın dibinde kalmış olan tortular atılır. Bu işlemi 3 – 4 defa tekrarlamanız gerekir. Son olarak kalan boya sık bir elek yardımıyla yeniden temizlenerek kalan su atılır. Ebru boyalarının hazırlanış aşamasındaki belki de en önemli detay boyaların iyice ezilmesidir.

Ebruda kullanmak istediğiniz boyalar eğer güzelce ezilmemişse; suyun üstünde yüzmez ve dibe çöker, kâğıdı tekneden aldığınız zaman tekne kenarına sürtünme yüzünden akabilirler ve soluk görünüme sahip olurlar.

Bu tür nedenlerden ötürü boyaları ezerken hem sabırlı davranmanız hem de yeteri kadar ezmeniz gerekmektedir. İyi ebru yapabilmek istiyorsanız iyi boyalara sahip olmanız gerekmektedir.

Ebru Malzemeleri:

Kâğıt: 35’e 50 santimetre ve 80’e 90 gram, I. Hamur kâğıt kullanılması gerekir. Daha ince olan kâğıtlarda ebrulu kâğıt kuruduğu zaman sonra bombe yapmaktadır.

Tekne: Sıvının içinde yer aldığı kaba verilen isimdir. Tekne çinko, çelik, galveniz veya çedeneden yani budaksız çamdan imal edilmektedir. Tahta kullanıldığı zaman su kaçırmaması için ziftle kaplanması gerekmektedir. Dikdörtgen şekle sahip olan teknenin derinliği 6 santim kadar olup, ebatları 68 x 100 cm, 34 x 50 cm ya da 17 x 25 cm’dir.

Fırça: Gül dalı ile atkuyruğundan yapılmaktadır. Gül dalları 25 – 3O cm boyunda kesilir. 4 cm boyundaki atkuyruğundan biraz alınarak avcun içine yerleştirilir ve yayılır. Gül dalının 2 cm uç kısmından taşacak şekilde konur ve avuç kapatılır. Bu sayede at kıllarının dalın etrafını sarmasına yardımcı olmuş olur. Misina ile sıkıca bağlanması gerekir. Fırçanın ucu makas ya da maket bıçağıyla düzeltilir. 20-25 civarında fırça yapılırsa yararlı olur.

Boyalar: Ebru boyaları genel olarak toprak kökenli olan boyalardır. İstediğiniz topraktan da boya elde edebilirsiniz (bu boyalar suda eriyemez ve dibe çökmektedir). Suda eriyebilen, suyun boyanmasına sebep olan, boyalar ile ebru yapılamaz.

Öd: Renklerin kitre üzerinde kalmasına yardımcı olur. Boyanın içine atılarak kullanılmaktadır. İpek boyalar için kullanılamaz.

Kitre: Suyun yoğunluğunun arttırılması için suyun içine kitre konur. Kitre, Anadolu’da yetişen, geven cinsi dikenli bitkilerden yapılan, yapışma özelliği az olan bir zamk türüdür. Su ile beraber karıştırılarak yeterli kıvam meydana getirilir. İpek kitresi ise, toz şeklinde hazır olarak satılır. Piyasada aktarlarda bulabileceğiniz kitrenin plaka şeklinde, beyaz ve topraksız olanlarını tercih etmelisiniz.

Türk Resim Sanatı’nda Portre ve Otoporte 

içeriğimiz de hoşunuza gidebilir

Yorum Yazın