Distopik Kitaplar – 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler

Distopik kitaplar, distopya edebiyatı, distopya nedir? Distopik ne demek? Distopik romanlar, distopya konulu eserler, kitap listesi, kitap öneri, kitap tavsiye.

Distopik kitaplar, distopya konulu kitaplar paylaşımına başlamadan önce belki az da olsa ütopya ve distopya konularına kısaca değinmeliyiz.

Ütopya nedir? Ütopya köken bakımından Yunanca “yok/olmayan” mânasında ou, “mükemmel olan” mânasında eu ve “yer/toprak/ülke” mânasında topos kelimelerinden meydan gelmiştir.

Aslında var olmayan, tasarlanmış ideal toplum düzenidir. Ütopya güzel fakat var olmayan bir yerdir.

Belki de Thomas More “Ütopya” adlı eserinde kelime oyunu yapıyor.

Distopya nedir? İlk kez John Stuart Mill tarafından kötü bir yer anlamında kullanılmış bir kelimedir. Ütopyanın anti-tezini tanımlamak için kullanılır.

Distopik toplumlar baskıcı sistemler altında veya otoriter-totaliter devlet yapılarında tasvir edilirler.

Biz de sizler için bu yazımızda birbirinden keyifli distopik kitapları bir araya getirdik.

Distopik fantastik kitaplar, distopik apokaliptik eserler, distopik bilim kurgu kitaplar… kısaca distopya konulu eserler, distopik kitaplar sizlerle.

İyi Okumalar

Distopik Kitaplar

Biz – Yevgenı Zamyatın (1921)

Biz - Yevgeni Zamyatin 1921
distopik kitaplar 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
Biz – Yevgeni Zamyatin

Edebiyat dünyasında kara dörtleme olarak bilinen; 1984, Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve Biz.

Orwell ve Huxley gibi yazarlara öncülük eden bir yapıt. “Ben”liğinden koparılan insanların oluşturduğu “biz”leşmiş ve bitik bir toplumun teknolojiye ve bürokrasiye olan teslimiyetine dair bir kitap.

Hiç kimse için kurtuluş yoktur ve insanların isimlerden değil en üstün bilim olan matematikten yararlanılarak numaralardan ibaret olduğu baskıcı bir rejimin konu edildiği distopik eserlerin öncüsü niteliğindeki roman yayınladığı 1921’de Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış 1988’e kadar da yasaklı kalmıştır.

Distopik hiciv niteliğindeki bu eserde evlerin saydam olması ve sistem tarafından her an gözlenebilir durumda olması gibi farklı detaylar mevcut.

1984 – George Orwell (1948)

1984 - George Orwell 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
1984 – George Orwell

Big Brother, Çiftdüşün, Yenikonuş, Sevgi Bakanlığı, Gerçek Bakanlığı… gibi Orwell’in günlük hayatımıza soktuğu kavramlar. Kitapta yaratılan karanlık ve totaliter rejim ortamında, sürekli değiştirilen tarih kayıtları, baskı altındaki medya, düşünce polisi, her anı takip edilen insanlar gibi unsurlar dikkat çekiyor.

Romandaki düzende, merkez partiye olan bağlılığın gösterilmesi için insanın gerekirse akla aykırı olanı dahi kabul etmesi gerekir.

Kitap sayesinde İngilizce’de Orwellian diye bir kelime türemiştir anlamı ise: “Vatandaşların hayatlarının her alanına müdahale eden bir hükümet sistemi.”

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley (1931)

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Kitap, Shakespeare’in Fırtına eserinde geçen bir konuşmadan ismini almaktadır.

Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde seri insan üretimi yapılıp, cinsellik ve üremenin ayıplandığı, insanların doğmadan sınıflarının ve görevlerinin tanımlandığı ve her türlü hastalığa ve yaşlanmaya karşı bağışıklığa sahip bireylerin üretildiği bir düzeni konu alan yapıt.

Zihinsel hiyerarşik bir yapıda insanlar toplum içinde Alfa Artı’dan Epsilon Eksi’ye kadar sınıflanmıştır. Bu ironik ütopyada insanlık, sağlık ve teknolojik açıdan gelişmiş yoksulluk ve savaşlar yok edilmiştir ancak aile kavramı, sanat, kültürler, felsefe gibi değerler de ortadan kaldırılmıştır.

Fahrenheıt 451 – Ray Bradbury (1953)

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
distopik kitaplar
Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Postmodernizm, bilim kurgu, totaliter bir rejim konularının Ray Bradbury tarafından harmanlandığı bir distopik yapıt.

Kitabın en güzel yönlerinden birisi macerayı ve aksiyonu temada işleyebilmiş olmasıdır. Gizli saklı görüşmeler, kaçışlar, sonunda okuyucuya verilen umut ile güzel geçişlere sahip bir roman.

Eserde, itfaiyeciler tarafından kitapların yakıldığı, insanların sadece televizyonda şov programları izlediği, kitap bulunduranların ise yok edildiği bir gelecek tasvir edilmektedir.

Hayvan Çiftliği – George Orwell (1945)

Hayvan Çiftliği - George Orwell 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
Hayvan Çiftliği – George Orwell

Fabl tarzı, çiftlik temelli, sosyo-politik ve siyasi hiciv romanı. “Bütün hayvanlar eşittir; ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.” Sahte bir özgürlükten doğan ortamın ne derecede tehlikeli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Tüm totaliter rejimleri kapsar şekilde, insanların güç delisi olduğuna, toplumun sözde “akıllı ve lider” kişilere korkutularak nasıl bağlı kaldığına değinen bir eser.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess (1962)

Otomatik Portakal - Anthony Burgess
Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Orijinal adı “A Clockwork Orange” olan ve Stanley Kubrick’in 1971 yılında aynı isimli filminin konusunu oluşturan yapıt.

Romanda Alex adındaki sosyopat gencin birçok suça karışıp hapishaneye düşmesi ve ardından rehabilitasyona alınması işleniyor. 60’lı yılların değişim sancısını aktaran bu eser bireylerin ne derece özgür olması veya ne kadar baskı altında olması gerektiğini, bunların sonuçlarını sorguluyor.

Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishıguro (2005)

Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro
Beni Asla Bırakma – Kazuo Ishiguro

Yayımlanmış olduğu yıl Time dergisince İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesinde yer verilmiş ve yazarına Nobel Edebiyat ödülü kazandırmış bir yapıt.

Okunan andan itibaren merak uyandıran bir konusu var. Anlatımı sade ve gündelik hayattan örneklere sahip, buna karşın romanın sonuna kadar gerilim, bilinmezlik, huzursuzluk okuyucuyu bırakmıyor.

Hailsham yatılı okulunun, önceki yaşamını hatırlamayan, hafta sonu eve veya tatile gitmeyen, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan korkan, gözetmenler tarafından spor ve sanata önem verilerek yetiştirilen öğrencilerinin hikâyesi.

Yol – Cormac McCarthy (2006)

Yol - McCarthy
distopik kitaplar 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
Yol – McCarthy

2007 senesinde Pulitzer Ödülü kazanan roman. Bir baba ile oğlun yıkım, kıyamet sonrası Amerika topraklarında uçuşan küllerin arasında kuzeyden güneye doğru olan yolculuğunun, üzücü ve acımasız bir bakış ile anlatılan hikâyesi.

Yolculuk sırasında bir tabanca, yağmalanan yemekler ve birbirleri dışında hiçbir şeyleri yoktur. Kaybolmayan umuda, azme, şefkate dair bir eser.

Açlık Oyunları – Suzanne Collıns (2008)

Açlık Oyunları - Suzanne Collins
distopik kitaplar
Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Distopik macera türüne örnek bir kitap. Yaşanan yıkım sonrası Panem isimli ülkede gelişmiş bir anakent olan Capitol diğer şehirlere politik olarak kontrol uygulamaktadır ve Capitol’ü çevreleyen mıntıkaların her birinden seçilen bir erkek ve kızın televizyonda yayınlanan Açlık Oyunları isimli barbar ve acımasız bir turnuvada ölümüne mücadeleleri konu ediliyor.

Sürükleyici yapısı, başka bir dünya tasviri, insan hislerinin farklı açılardan yanaşıldığı bilim kurgu havasına sahip bir roman.

Kurma Kız – Paolo Bacıgalupı (2009)

Kurma Kız - Paolo Bacigalupi
Kurma Kız – Paolo Bacigalupi

Orijinal adı “Windup Girl” olan roman TIME dergisince 2009 yılının en iyi 10 romanından birisi olarak gösterilmiştir. Locus, Hugo ve Nebula gibi birçok ödüllere sahiptir.

23. yüzyılda geçen bu distopik yapıtta, küresel ısınma ile yükselmiş olan okyanuslar dünyanın yapısını değiştirmiştir. Yakıtlar tükenmiş, enerji depolayabilmek için elle kurulan yaylar kullanılıyor. Ölümcül salgınlar, genetiğiyle oynanmış ekinler ve mutasyona uğrayan zararlılar yüzünden kol geziyor.

Kitap, karamsar bir geleceğe karşı, klişelerden uzak bir uyarı mahiyetinde.

Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood (1985)

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood

The Handmaid’s Tale orijinal ismine sahip feminist yönlü bir distopya romanı. Romanda kadın hakları bugünün tersine dönerse ne olur konusu diğer distopik gelecek romanlarının aksine günümüzü ve gerçeğimizi konu almaktadır.

En temel haklarından dahi mahkûm bırakılan, seçme şansları olmayan, doğurganlık özelliği olan kadınların damızlık olarak komutanların evine alındığı, hayatta kalmak için ise diğerlerinin de hizmetçi olduğu bir grup kadının hikâyesi. Duvarlara asılan cesetler tek gerçeğin üreme ve savaş olduğunu, aşkın ve sevginin artık olmadığını, özgürlüğün ise hatırlanmadığını gösteriyor.

Androıdler Elektrikli Koyun Düşler Mi? – Phılıp K. Dıck (1968)

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip K. Dick
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? – Philip K. Dick

İnsanlık felsefesini inceleyen bir bilim kurgu yapıtı. Harrison Ford’un başrol oynadığı Bıçak Sırtı filminin konusunu aldığı kitap.

Okuyucuyu, bizleri insan yapan şeyin ne olduğunu düşünmeye zorluyor.

İnsanların büyük çoğunluğunun Mars’a göçtüğü ve hayvan soylarının da çoğunun tükendiği radyoaktif bir dünya. Geride kalan az miktarda hayat empati olgusu yüceltilerek korunuyor. Mars’tan izinsiz olarak gelen Androidler, android avcılarınca empatiyi açıkça ölçen bir test ile keşfedilirken, insanlar ise empatik tepkilerini arttırmak adına çok nadir organik hayvanlar satın alırlar veya empati uygulama hakkında vaaz veren kült figürlerin inanç sistemleri etrafında toplanırlar.

Soğuk savaş korkusuyla harmanlanmış, insan varlığına, gelişen teknolojiye, yapay zekaya dair bir bilim kurgu distopik romanı.

Körlük – Jose Saramago (1995)

Körlük - Jose Saramago 
Distopik Kitaplar - 15 Distopya Konulu Kitap Distopik Eserler
Körlük – Jose Saramago

Ürkütücü bir roman. Beklenilmeyen felaketi yaşayan toplumun çöküşe gidişinin, bencilleşmesinin, değer yargılarını yitirmesinin hikayesi.

Bilinmeyen bir ülkede, bilinmeyen bir şehirde direksiyon başında kırmızı ışıkta bekleyen bir adam bir anda kör olur ancak bu karanlık değil beyaz bir körlüktür.

Ardından bu körlük salgın şeklinde tüm ülkeye yayılır. Kör olanlar karantinaya alınır ve kaos ortamında açlık, pislik zorbalık gibi olaylar vuku bulur. Saramago’nun müthiş betimlemeleriyle bu korkutucu distopik roman okuyucularını bekliyor.

Krizalitler – John Wyndham (1955)

Krizalitler - John Wyndham
Krizalitler – John Wyndham

Bilim kurgu temalı, birkaç bin yıl sonrasının dünyasında geçen, yıllar önce yaşanmış bir nükleer savaş sonrası ayakta kalabilmiş Waknuk toplumunun hikâyesi. Toplum olarak gerçek hayattaki ilerlememizin ürkütücü bir tahminini veren başka bir kitap.

Radyasyonun izleri hala gözlenmekte ancak halk bu dönemi çok az hatırlamaktadır ve toplumda normal bulunmayan fiziki mutasyonlar felaket habercisi olarak algılanmaktadır. Değişime karşı olan insanların dünyasında yeni ortaya çıkan mutant insanların konu edildiği yapıt.

Mülksüzler – Ursula K. Le Guın (1974)

Mülksüzler - Ursula K. Le Guin
Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Distopik kitaplar listemizde son kitap, orijinal adı “The Dispossessed” olan Hugo ödülü sahibi bilimkurgu romanı.

Kendilerine Odocu diyen, ismini toplumlarının kurucusu Odo’dan alan insanları anlatan bir yapıt. Odoculuk anarşizm olarak tanımlanıyor. Anarşizmin hedefi ise ister kapitalist ister sosyalist olsun otoriter devlet yapısıdır. İlkesel teması ise dayanışma ve karşılıklı dayanışmaya dayanan işbirliğidir.

İster mekân ister gezegenler değiştirilsin, üzerinde insanlar yaşadığı sürece kaçınılmaz bir şekilde bürokrasi kendini yaratacaktır. Karakterler gibi duvara toslamış, şaşkın, kızgın ve yalnız hissedeceksiniz.

Romantik Kitaplar ve Bir Çırpıda Okunan Kitaplar listelerimiz de ilginizi çekebilir!

Polisiye Gerilim Suç Kitapları – 1

4 Comments

  1. disisepensıl Haziran 23, 2019 Reply
    • admin Haziran 24, 2019 Reply
  2. dd Eylül 9, 2019 Reply
    • admin Eylül 9, 2019 Reply

Yorum Yazın