Satranç Kitap Özeti – Stefan Zweig – Kitap Özetleri

Satranç Stefan Zweig kitap özeti, kitap özetleri, kitap oku, kitap önerileri, kitap tavsiyesi

satranç kitap özeti stefan zweig, yabancı kitap özetleri, kitap oku, kısa kitap özetleri, kitap özeti bul bulma, satranç özet kısa, kitap yorumu, pdf, ekşi, analiz, alıntılar, ana fikir, sonu, sonuç, bilgileri, çözümleme
Satranç – Stefan Zweig – Kitap Özeti

Satranç, Stefan Zweig’ın intihar etmeden önceki son eseridir. 22 Şubat 1942’de Rio de Janeiro’da karısı Lotte ile hayatlarına son vermeden, gelecek ve insanlık için ortaya koyduğu bir manifesto gibidir satranç

Satranç Kitap Özeti – Stefan Zweıg

Hikâye, New York’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde başlar ve iki ana karakterin çevresinde döner olaylar; Mirko Czentovic ve Dr. B.

Hikâyenin ilk bölümü Czentovic’e ayrılır. Czentovic, yetim kalmış ve bir papaz tarafından büyütülmüş, zar zor okuma öğrenebilmiş, sığ düşünceli ve çevresi tarafından zekâ geriliğine sahip biri gibi algılanır. Bir tesadüf eseri satrançta inanılmaz derecede başarılı olduğunun ortaya çıkmasıyla bu algı yıkılacaktır. Satranç bir zekâ oyunudur neticede… 

Gemide bulunmasının sebebi de Buenos Aires’te olacak bir satranç turnuvasına katılmasından ötürüdür. Dünya şampiyonu yenilmez Mirko’nun ününü duyan gemideki milyoner iş adamı McConnor tüm satranç meraklıları ile bir olup Czentovic’e para karşılığında bir parti satranç oynamayı teklif eder.

Czentovic onları o kadar kolay yener ki hırsını alamayan McConnor bir parti daha oynamak ister. İkinci oyunda da yenilgiye giderken biri gelir ve onlara her hamlede müdahale ederek nasıl hareket etmeleri gerektiğini söyler.

McConnor bu gizemli yabancının dediği şekilde oynar ve kaçınılmaz gibi görünen yenilgiden berabere kalarak oyunu kurtarır. Bu gizemli ve yetenekli kişi Dr.B’dir. (Dr.B oradan uzaklaşır ve bunun sebebini anlatır..)

Dr. B,  Czentovic’in tam karşıtı bir karakterdir. Yüksek bir eğitim görmüş Avusturyalı bir avukattır. Nazi yönetimi tarafından elinde gizli belgeler olması sebebiyle Gestapo tarafından tutuklanır. Toplama kamplarına gönderilmez ama başka bir psikolojik işkence yöntemi uygulanır. Hiçlik.. ’Hiçlik duygusu ile benliği yok etmek.’  Dört ay boyunca bir koltuk küçük bir pencere ve bir dolaptan ibaret olan bir odada kalır. Bir gün sorgulama için beklerken asılı duran bir paltonun cebinde bir kitap görür ve kimse görmeden onu çalar.

Kitabı açtığında ise büyük bir hayal kırıklığına uğrar.

Kitap bir satranç albümüdür, yüz elli ustanın oyunundan oluşan bir toplamadır. Hayata tutunacak başka dalı kalmayan Dr. B bu kitaptaki her oyunu kafasında defalarca oynamaya başlar.

Bütün büyük satranç ustalarının hamlelerini hücresinde tek başına kendine karşı oynamaktadır fakat aklını yitirmemek için tutunduğu bu oyun kendisini deliliğin sınırına getirir ve ona zarar vermeye başlar.

Bir gün camı kırarak elini kesmesiyle hastaneye kaldırılır ve oradaki doktor sayesinde özgürlüğüne kavuşur. O günden sonra bir daha asla satranç oynamayacağına dair kendisine söz verir ve 25 yıldır hiç kimseyle satranç oynamamıştır. Ta ki Mirko Czentovic ile yolları bir gemide kesişinceye dek.

Hikâye satranç partisine geri döner ve Dr.B oyunlarına yardım ettiği kişilerin ısrarlarıyla Mirko ile teke tek oynar ve oyunu alır. Zafer sarhoşu olan Dr.B, Mirko’nun ikinci oyun teklifini sağlığı için ne büyük tehlike olduğunu bilse de reddedemez. Hiçliğe mahkum edildiği yılların acısını gözler önüne serer ve kendini kaybettiğini düşünerek oyunu tamamlayamaz..

*alıntılar

“ Hiçbir şey yapılmadı bize, yalnızca mükemmel bir hiçliğin içerisine koydular, çünkü malum dünya üzerinde hiçbir şey insan ruhuna hiçlik kadar baskı yapamaz. “

“ Satrancın çekiciliği tek bir şeyden kaynaklanır; stratejinin farklı beyinlerde farklı biçimlerde gelişmesinden. ”

İyi okumalar 🙂

diğer kitap özetlerimiz de ilginizi çekebilir

Kızıl Veba

İvan İlyiç’in Ölümü 

İnsan Ne İle Yaşar?

Hayvan Çiftliği 

Yorum Yazın