İvan İlyiç’in Ölümü – Kitap Özeti – Lev Tolstoy

İvan İlyiç’in Ölümü kitap özeti, kitap özetleri, kitap özeti, Lev Nikolayeviç Tolstoy, kitap oku, kitap önerileri,

İvan İlyiç Ölümü Özet- Lev Nikolayeviç Tolstoy 
konusu, özet, yorum kısa bilgi, sözleri  , kitap özetleri, kitap oku, kitap önerileri, kitap alıntıları
İvan İlyiç’in Ölümü Özet – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Ölüme dair yazılmış en başarılı romanlardan birisi kabul edilen Lev Nikolayeviç Tolstoy‘un, İvan İlyiç’in Ölümü adlı eseridir.

Bu eser 1870’lerin sonlarında kendisi ile girdiği derin hesaplaşmalar sonucunda yaşadığı bunalım sonrasında 1886 yılında kaleme alınmıştır. Kitap psikolojik bir roman olmanın yanında hem biyografi hem de sosyo-kültürel bir inceleme tadında.

Günümüze de ışık tutarak hayatı tekrar tekrar sorgulamamıza vesile olduğu için başucu kitaplarımız arasında yerini alabilecek bir eser. 

İvan İlyiç’in Ölümü Kitap Özeti

Kitabın başlangıcında İvan İlyiç’in öldüğü andan itibaren olan kısmı arkadaşlarının gözünden başlanarak anlatılıyor. Sonrasında hayatından bahsediliyor. 

İvan İlyiç, ailesinin gözde çocuğu, efendiliğinden ödün vermeyen başarılı bir çocuktur. Üsteğmenin oğlu olan İlyiç memuriyet hayatıyla başladığı kariyerine yüksek rütbeli yargıçlığa yükselerek devam eder, ta ki hastalanıncaya dek. 

Birbirlerine aşık olarak evlendiği karısı ile çocuklarınında olmasıyla sürekli tartışma halindedirler. Eski huzuru bir türlü yakalayamazlar ama hayatını hep ” başkalarının ne diyeceği, başkalarından nasıl takdir göreceği ” düşüncesiyle yaşadığı için evliliğine devam eder.

Geçirdiği ufak bir kaza sonucu aldığı darbeyi önemsemez fakat gittikçe artan ağrılar  onu  yavaş yavaş sona götürecektir. Hastalığı artar, bir anda hiç düşünmediği ölümü düşünmeye  ve beklemeye başlar.

İvan İlyiç’in  her geçen gün ölüme yaklaşırken çevresindekilerin duyarsız tavırları onu daha da çok yıpratır. Özellikle eşinin normal hayatına devam etmesi ve daha ölmeden arkadaşlarının makam ve koltuk kavgalarına tutuşmaları İlyiç’e çok acı verir.

İvan bu durumun bir başkasının değil de kendi başına gelmesini adaletsiz bulur ve sebebini sorgulamaya başlar. Tanrıyla, çevresiyle, kendisiyle bir hesaplaşmaya girişir, ölümü irdeler. 

-“Ölüm nerede? Ne ölümü? Korku diye bir şey yoktu. Ölüm yoktu ki korku olsun!”

Ve derin bir nefes almak ister ama nefesi veremeden hayatı sona erer.

Not: Tolstoy bu eseri hakkında bir mektubunda tam olarak şu cümleleri kurmuş.  “İvan İlyiç’in Ölümü, sıradan bir adamın sıradan ölümünün kendi gözünden tasviridir. “ Tolstoy‘un kendisiydi belki de ölen, Tolstoy‘un öldürdüğü İvan İlyiç kendisiydi belki de. Kim bilir… 

İnsanların bir başkasının ölümüne karşı umursamazlığı ve bencilliğini çok iyi bir biçimde anlatan ve  insanoğlunu sorgulatan Tolstoy‘un İvan İlyiç’in Ölümü adlı bu eserini mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İyi okumalar..

diğer kitap özetlerimiz de ilginizi çekebilir!!

Kızıl Veba – Jack London

İnsan Ne İle Yaşar – Lev Tolstoy

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Yorum Yazın