İnsan Ne İle Yaşar – Kitap Özeti – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy İnsan Ne İle Yaşar kitap özeti, kitap oku, kitap özetleri, kitap önerileri, kitap tavsiye

İnsan Ne İle Yaşar Kitap Özeti
İnsan neyle yaşar leo tolstoy 
İnsan Ne İle Yaşar - Kitap Özeti - Lev Nikolayeviç Tolstoy, kitap oku, kitap özetleri, kitap önerileri, alıntılar, alıntıları, kitap özeti örneği, nasıl yazılır, kısa, uzun, nasıl çıkarılır, özet.com, e ödev
İnsan Ne İle Yaşar Kitap Özeti

19. yüzyıl Rus ve Dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından Lev Nikolayeviç Tolstoy, kendini, ülkesindeki toplumsal ve siyasal çalkantıları, tarihi, realist görüşle ve büyük bir ustalıkla eserlerinde anlatan, edebiyatın en büyük temsilcilerinden kabul edilen, yazar, filozof ve eğitimcidir.

İNSAN NE İLE YAŞAR KİTAP KONUSU

İnsan Ne İle Yaşar, Tolstoy’un bütünleştirici güç olan sevgiyi , insanın özündeki iyiliği, inancı, hırsı ve açgözlülüğü, yalın ve akıcı bir dille anlattığı 6 kısa öyküden oluşmaktadır. Ana fikri ise insan ve Tanrı sevgisidir.

İNSAN NE İLE YAŞAR KİTAP ÖZETİ

Kitaba da adını veren hikaye olan İnsan Ne İle yaşar kendine ait hiç bir malı olmayan ayakkabı tamircisi Semyon’un kürk almak için evden çıkmasıyla başlar fakat ne biriktirdiği parası yeni bir kürk almaya yeter ne de köydeki alacaklı olduğu müşterilerinden paralarını toplayabilir.

Buna canı çok sıkılan Semyon cebindeki son parasıyla içki alır ve söylene söylene eve dönerken kilisenin yanında çırılçıplak bir adam görür. Önce hızlı bir şekilde oradan uzaklaşsa da yaptığından utanır ve geri döner. Üzerinden ceketini ve çizmelerini çıkarır genç adama giydirir. Kalacak yerinin de olmadığını gören Semyon adamı alır ve birlikte eve gelirler. Karısı Matryona onları gördüğünde çok sinirlenir. Semyon Mihail’in zor durumda olan iyi bir insan olduğunu anlatınca karısı yumuşar ve kabul eder.

Aradan bir yıl geçmiştir ve artık birlikte yaşadıkları Mihail çok iyi bir kundura ustası olmuştur.

Bir gün çok zengin bir adam gelir. Elinde çok değerli bir deri vardır ve bir sene asla dikişi bozulmayacak çok iyi bir çizme yapmasını ister. Mihail’in ısrarıyla Semyon kabul eder. Adamın gitmesiyle Mihail deriden çizme yerine terlik yapar. Semyon bu işe oldukça sinirlenir ve tam kızacakken kapı çalar, gelen uşak efendisinin öldüğünü ve çizmeye gerek kalmadığını bunun yerine terlik yapılmasını istediğini söyler. Mihail terlikleri yapmıştır zaten.

Bir yıl iki yıl derken tam altı yıl daha geçer. Mihail hala Semyon’un yanında yaşamakta ve gerekmedikçe hiç konuşmamaktadır. Bu zamana kadar yalnızca iki kez gülmüştür ilki Matryona ona yemek verdiğinde diğeri zengin bey kulübelerine geldiğinde.

Bir gün hep beraber otururlarken bir kadın yanında bir ayağı topal iki kız çocuğuyla kızlara ayakkabı diktirmek için kulübeye gelir. Semyon ayakkabıların ölçüsünü alırken, küçük kızın nasıl böyle topal kaldığını sorması üzerine kadın, anne ve babası ölen bu ikiz çocukları himayesi altına aldığını ve neler yaşadıklarını anlatmaya başlar.

Kadın gittikten sonra Mihail gülümser ve bu geldiğinden beri Mihail’in üçüncü gülümsemesidir. Kalkar önlüğünü çıkarır, Mihail’den etrafa ışıklar yayıldığını gören ev sahipleri onun sıradan normal insanlardan olmadığını ve bunu izah etmesini istediklerini söyler. Mihail kendisinin cennette bir melek olduğunu, Tanrı’ya karşı geldiği için cezalandırıldığını, Tanrının üç kelamını öğrenmek için gönderildiğini anlatır.

“İnsanın kalbine hükmeden nedir?
“İnsan neyden mahrum bırakılmıştır?
“İnsan ne ile yaşar?

Artık bu soruların cevaplarını bulan Mihail’in cezası bitmiş günahları affolunmuş ve gitme vakti gelmiştir. Bir anda kor gibi yanan bir ışıkla semaya yükselir.

KİTAPTAN ALINTILAR

“Öğrendim ki insan kendi hayatından endişe ettiği için değil, içinde sevgi olduğu için yaşar.”
“Adam bir yıl sonrasına hazırlanıyor, ama akşama öleceğini bilmiyor..”
“Sakın aklınızdan çıkarmayın, gerçekten önemli olan tek bir an vardır: Şimdi! En önemli an yaşanılan andır, şimdidir; çünkü yalnızca şimdiyi değiştirmeye gücümüz yeter.”

Kitapta bulunan diğer hikayeler

Kıvılcımı söndürmeyen ateşi zapt edemez
Mum
Kızlar büyüklerden akıllıymış
İnsana çok toprak gerekir mi?
İlyas

keyifli okumalar 🙂

İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Tolstoy

Satranç – Stefan Zweig

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Amok Koşucusu – Stefan Zweig

Sırça Köşk – Sabahattin Ali

kitap özetleri de ilginizi çekebilir.

10 Comments

  1. Anonim Ekim 14, 2020 Reply
  2. Arda kütükcū Kasım 8, 2020 Reply
  3. Asım Çoban Kasım 12, 2020 Reply
  4. Esma Kasım 17, 2020 Reply
  5. snowflake Kasım 18, 2020 Reply
  6. Selin Su Ocak 2, 2021 Reply
  7. snowflake Ocak 4, 2021 Reply
  8. Derin Şubat 13, 2021 Reply
  9. regular show Mart 19, 2021 Reply
  10. Gökhan Nisan 12, 2021 Reply

Yorum Yazın