Hayvan Çiftliği Kitap Özeti – George Orwell

Hayvan Çiftliği George Orwell Kitap Özeti, kitap özeti, kitap özetleri, kitap oku, kitap önerileri,

Hayvan Çiftliği Kitap Özeti George Orwell 
kitap özeti, kitap özetleri, kitap oku, kitap önerileri, kitap blog, değerlendirme, nasıl yazılır, örneği, örnekleri, kısa eodev, e kitap, ödev uzun, pdf
Hayvan Çiftliği Kitap Özeti George Orwell

Yazar Hakkında – George Orwell

George Orwell 25 Haziran 1903 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Eric Arthur Blair olup İngiliz edebiyatının önemli yazarlarındandır. Roman, deneme ve fabl türünde eserler vermiştir.

1945 yılında sosyalizmin anlatımı ve Stalin’i eleştiren fabl niteliğindeki Hayvan Çiftliği ve 1949 yılında yazdığı “1984” adlı romanıyla totaliter düzeni konu edinerek edebiyat tarihinin en çok okunan kitapları arasına girmeyi başarmıştır.

Hayvan Çiftliği Kitap Konusu

George Orwell’in en iyi kitaplarından biri olarak kabul edilen ‘Hayvan Çiftliği’ hayvanlar üzerinden kurgulanan, iktidar mücadelesini, politikanın gerçek yüzünü sosyalizmle ilgili eleştirilerini dile getirdiği sosyal içerikli bir romandır. Ayrıca diktatör yönetimi, eşitsizliği, adaletsizliği, ayrımcılığı, sömürüyü çok başarılı betimlemeleriyle net bir biçimde gözler önüne seren, akıcı diliyle bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap ‘Hayvan Çiftliği’.

Hayvan Çiftliği Kitap Özeti

Beylik çiftliğinde yaşayan hayvanlar, kendilerine zulmeden emeklerini sömüren sahipleri Bay Jones’tan memnun değillerdir. Bu durumdan şikayetçi olan hayvanlar Koca Reis lakaplı yaşlı ve bilgin domuz önderliğinde toplantı düzenlemeye karar verirler.

Koca Reis insanların üretmeden tüketen tek varlık olduklarını ve insanların yönetimi olmadan daha iyi yaşayacaklarını söyler ve rüyasında gördüğü “İngiltere’nin Hayvanları” şarkısını tüm arkadaşlarıyla birlikte söylemeye başlar.

O gece bir isyan başlatma kararı alırlar fakat bu isyan planlanırken Koca Reis ölür. Hayvanlar lidersiz kalmış olsalar da çiftliği ele geçirmek için bir devrim gerçekleştirirler. İsyanı kazanan hayvanlar Bay Jones’un kaçmasıyla çiftliğin adını Hayvan Çiftliği olarak değiştirirler.

İri yarı, iyi konuşamayan ama otorite sahibi Napoleon, zeki ve etkili konuşan Snowball isimli domuzlar tüm hayvanların haklarını gözetmek gibi görevden mesul tutularak lider hale gelir. “Yedi Emir” adı altında yedi kuraldan oluşan bir liste oluştururlar. Bu kurallara göre;

“İki ayak üzerinde yürüyen herkes düşman, dört ayaklılar ve kanatlılar dosttur. Hiçbir hayvan hiçbir hayvanı öldürmeyecek, tüm hayvanlar eşit olacak ve en önemlisi hiçbir hayvan giysi giymeyecek, içki içmeyecek ve yatakta yatmayacaktır.”

Bu kurallar tüm hayvanlar tarafından kabul edilir. İlk zamanlar Snowball ve Napoleon önderliğinde her şey yolundadır. Çiftlikteki bu zamana kadar en büyük hasat elde edilir. Bu sırada Bay Jones çiftliği geri alabilmek için çiftliğe bir baskın yapar. Tedbirlerini alan hayvanlar Snowball’ın da kahramanca savaşması ile Jones ve adamlarını püskürtür o gün Hayvan Çiftliği’nin kurtuluş günü ilan edilir.

Kazanılan zaferden sonra iki lider domuz birbirini çekemez ve tek lider olmak için plan yapmaya başlar.

Snowball elektrik üretimi için yel değirmeni yapılmasını teklif eder ve Snowball’ın toplantı yaptığı bir gün Napoleon’un eğittiği köpekleri tarafından çiftlikten sürülür. Fakat yel değirmeni yapma çalışması devam eder hatta bu düşüncenin kendisine ait olduğunu söyleyerek hayvanları inandırır.

Tek başına iktidarı ele geçiren Napoleon bundan sonra hayvanların değil kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye başlar. Hiç değişmemesi gereken ‘yedi kuralı’ çiğnemeye başlar. Giysi giymesi, yatakta yatması hayvanları tedirgin etse de Squealer her seferinde durumu örtbas eder. Kuralların içinde değişiklikler yaparak başından beri ezberlenen kuralların bunlar olduğuna hayvanları kolayca inandırır.

Bir gün çiftliğe yabancı hayvanlar tarafından bir saldırı olur. İki sene gibi uzun bir zaman içerisinde zorlukla inşa ettikleri yel değirmeninin yıkıldığını gören hayvanlar öfkeden düşmana saldırlar.

Bütün hayvanlar yaralanır bazıları da ölmüştür. Bir süre sonra çiftlik binalarının oradan bir tüfek sesi duyulur. Yaralı olan hayvan (Boxer) yanındaki domuza (Squealer) sesin ne olduğunu sorar. “Zaferimizi kutluyorlar” cevabını verir. Yaralı hayvanın “ Ne zaferi” diye sorması üzerine “ Ne demek ne zaferi? , düşmanı topraklarımızdan kovduk, yıkılan yel değirmenin yerine de yenilerini yaparız cevabını verir.

Napoleon’un kendisine taktığı bir kaç madalya ve nişanla çıkıp bütün hayvanları, kazandıkları zaferden dolayı tebrik etmesi üzerine hayvanların hepsi büyük bir zafer kazandıklarına inanmış olur.

Yıllar geçer, mevsimler devrilir hayvanların ömürleri bir bir sona erer. Bay Jones da ölmüştür. Yedi ilke zamanla değişmiş, kısalmış ve yerini yalnızca

“BÜTÜN HAYVANLAR EŞİTTİR AMA BAZI HAYVANLAR ÖBÜRLERİNDEN DAHA EŞİTTİR”

ilkesine bırakmıştır. Napoleon artık bambaşkadır çiftlik evinin bahçesinde pipoyla gezip Bay Jones’un kıyafetlerini giyip iki ayak üzerinde yürümeye başlamıştır. Bu durum hayvan çiftliğinin üyelerine yakışmayacağından çiftliğin adı tekrar Beylik Çiftliği olarak değiştirilmiştir.

Bir akşam çiftlik evinden gelen kahkahaları duyan hayvanlar eve yönelir ve bir masanın çevresinde altı domuz ve altı insanın ilk kez eşit koşullarda bir araya gelip oyun oynadıklarını görürler. Fakat az bir süre sonra insanlar ve domuzlar birbirleriyle kavga etmeye başlar. Onları pencereden izleyen hayvanlar önce domuzlara sonra insanlara bakarlar ama yüzlerini birbirinden ayırt edemezler...

Kitaptan Alıntılar

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.”

“Dört ayak iyi, iki ayak kötü!”

“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”

“Tek bir sözcükte özetlenebilir: İnsan. Tek gerçek düşmanımız İnsan’dır. İnsan’ı ortadan kaldırın, açlığın ve köle gibi çalışmanın temelindeki neden de sonsuza dek silinecektir yeryüzünden.”

İnsan Ne İle Yaşar

Satranç

İvan İlyiç’in Ölümü

Kızıl Veba

kitap özetleri de ilginizi çekebilir.

keyifli okumalar..

Yorum Yazın