Dönüşüm – Kitap Özeti – Franz Kafka

Dönüşüm kitap özeti, The Metamorphosis, Franz Kafka, klasikler, kitap özetleri, kitap öneri, kitap tavsiye, kitap özet

Franz Kafka Dönüşüm Kitap Özeti
kitap özetleri, dünya klasikleri, meb 100 temel eser, kitap özet, kafka özet, metamorphosis özet, metamorfoz dönüşüm kitabı özet
Franz Kafka – Dönüşüm – Kitap Özeti

Dönüşüm Kitap Konusu

İlk kez 1915’ te yayımlanan Dönüşüm  (The Metamorphosis) Almanca adı ile Die Verwandlung,  Franz Kafka’nın en tanınmış öyküsüdür. Sembolizmin ve soyut düşüncenin derinden anlatıldığı Dönüşüm adlı bu öykü, Gregor Samsa’nın böcek metaforu üzerinden, ailesi ve toplum tarafından sıkıştırılmış, köleleştirilmiş ve dışlanmış bir insanın hissettiklerini anlatır.

Dünyanın çıkar ilişkisinden ibaret olduğunu, modern toplumların insanı ne şekilde böceğe dönüştürdüğünü çarpıcı bir şekilde kaleme almıştır Kafka.

Dönüşüm Kitap Özeti

Gregor Samsa annesi babası ve kız kardeşiyle aynı evde yaşayan, onların ihtiyaçlarını karşıladığı zaman içinde sevilen sayılan biriyken, dönüşümünden sonra ailesi tarafından dışlanan bir bireydir.

Öykü, hayattan yaşamdan haz almayan ve ailesinin hayatta kalabilmesi için onları geçindirmekle yükümlü bir pazarlamacı olan Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendisini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlar. Gregor, önce bu saçmalığa inanmak istemez ancak vücudu ve bacakları yüzünden yataktan kalkamayınca bu olanlara inanmak zorunda kalır.

Odadan çıkamayınca endişelenen ailesi kapıyı çalmaya başlar. Gregor kalktığını ve hazırlandığını söylese de sesi artık bir hayvan sesi gibi çıkmaktadır ve anlaşılmaz.

Saat yediyi çoktan geçmiştir ve Gregor işe geç kaldığı için bunun sonuçlarını düşünmeye başlamıştır. Tam bu sırada kapı çalar, sesinden gelenin firma temsilcisi olduğunu anlayan Gregor heyecanla yataktan kalkmaya çalışır ve sırt üstü yere düşer.

Sesi duyan ev sakinleri endişeyle açılmasını umarak kapıyı tekrar çalmaya başlar. Kapının açılmadığına sinirlenen temsilci Gregor’un ailesine, firmaya olan borçlarından ve Gregor’un sorumsuzluklarından bahsetmeye başlar.

Konuşmaları duyan Gregor açıklama yapar fakat söyledikleri anlaşılmaz. Tüm gücünü kullanarak kapıya doğru gider, ağzıyla anahtarı çevirir ve kapıyı açar.

Tepkiler Gregor’un beklediği gibidir. Bedeninin yalnızca yarısını gösterebilen Gregor’u gören annesi bayılır, firma temsilcisi kaçar.

Çalışmaya devam etmek istediğini söylemek için peşinden gitmeye çalışır ancak saldırdığını düşünen babası kuvvetle ve zor kullanarak Gregor’u odaya sokar ve kapıyı kilitler.

Maddi sıkıntılar çekmeye başlayan aile evin bir odasını kiraya vermek zorunda kalmıştır.

Kiracılar bir akşam oturma odasında akşam yemeklerini yedikten hemen sonra mutfaktan gelen keman sesine dikkat kesilirler. Kızın gelip salonda çalmasını isterler.

O gün Gregor’un odasından salona bakan kapı açık kalmıştır. Kız kardeşi keman çalmaya başladığında sese kendini kaptıran Gregor kardeşiyle göz göze gelebilmek için salonun ortasına kadar ilerler.

Gregor’u fark eden kiracılar “Bay Samsa” diye seslenir ve Gregor’u işaret ederler. Baba Samsa kiracıları zorla odalarına itip dururken içlerinden biri sinirlenerek, evin iğrenç koşulları sebebiyle kira sözleşmesini fesh edip, aileyi dava etmekle tehdit eder.

Bu sırada Gregor çok uzun zamandır yemek yememesinden de kaynaklanan güçsüzlük sebebiyle hareket etmeden tüm olanları seyretmektedir.

Bu olayın üzerine kız kardeşi Grete artık Gregor’dan kurtulmaları gerektiğini, ona tahammül etmek konusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyler. Odasına giren Gregor’un ardından kapıyı kapatır ve kilitler.

Odada yalnız kalarak düşünen Gregor kimsenin kendisini sevmediğini, istemediğini anlayınca yaşama arzusunu tamamen yitirir ve yok olması gerektiğine inanır. Derken başı öne düşer ve burun deliklerinden son nefesini verir.

Gregor’un ölüsünü ertesi gün eve gelen gündelikçi kadın bulur. Yasak olmasına rağmen Gregor’un odasına girerek süpürge ile gıdıklar. Tepki vermeyen Gregor’un öldüğünü görür ve evdekilere bağırarak müjdeler. Gregor dan kurtulma işini de yine gündelikçi kadın üstlenmiştir.

Aile işverenlerine o gün işe gelemeyeceklerine dair bir özür mektubu yazarlar ve aylardan sonra üçü ilk defa kent dışına gezmeye çıkarlar..

Kitaptan Alıntılar

“Odamda günlerdir yalnızım, ziyanı yok. Dünyada da yıllarca yalnız değil miydim ?

İçtenlikten uzak, asla sürekliliği olmayan insan ilişkileri. Hepsi yerin dibine batsın!”

“Paltom bile ağır gelirken nasıl taşırım koskoca dünyayı sırtımda?”

“Biraz daha uyusam, bütün bu olanlardan kurtulabilir miyim?”

diğer kitap özetlerimize de göz atabilirsiniz!!

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Kızıl Veba – Jack London

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

İnsan Ne İle Yaşar – Lev Tolstoy

Amok Koşucusu – Stefan Zweig

 

 

One Response

  1. Lila Şubat 13, 2021 Reply

Yorum Yazın