Viskon Nedir? Viskon Kumaş – Viskon Lifi

Viskon nedir? Viskon lifi, viskon kumaş, rayon, viskon ne demek?

Viskon Nedir?

Selülozik yapıda olan viskon, kâğıt hamurundan elde edilmektedir. Rayon olarak da bilinmekte olan viskon lifi, renk seçeneklerinin ve kullanılabileceği alanların genişliğinden dolayı hazır giyim ve ev tekstilinde önem kazanmıştır.

Viskondan elde edilen tekstil ürünlerinin rengi iyi korunabilmekte ve kuru temizlemeye ihtiyaç duymamaktadır.

Viskon lifi pamuk, odun ve selüloz liflerinden kimyasal işlemler sonucunda elde edilir. Pamuğa oranla viskon daha parlak ve ipek görünümündedir.

Pamuk ve polyester ile harmanlanabilir ayrıca tek başına da üretim yapılabilir ancak ıslak mukavemeti oldukça düşüktür, çok geç kurur, yüksek sıcaklıklarda ayrışır ve sıkıştırıldığında kolayca kırışır.

Aşınmaya dayanımı zayıftır, çabuk yanar, kimyevi maddelere karşı ise hassastır.

Emici özelliğinin yanı sıra canlı renklere de boyanabilmesi bakımından moda olan kumaşlar için aranan liftir.

Güneş ışığına karşı dirençlidir, tüylenme problemi yoktur, yıkanma ve ütüleme işlemleri kolaydır, yıkandıktan sonra çekme yapabilir.

Kullanım alanları arasında; endüstriyel ve tıbbi tekstil ürünleri, oto lastikleri, yatak çarşafları, elbise, ceket, spor kıyafet, takım elbise, astar, pantolon, battaniye ve perde gibi ev tekstil ürünleri, hijyenik pedler bulunmaktadır. Yün/rayon karışımları ateşe dayanabilme özellikleri açısından uçak koltuklarında da kullanılmaktadır.

Yorum Yazın