Chernigiv Gezi Rehberi – Chernigiv Gezilecek Yerler

Çernigiv gezi rehberi, Ukrayna tatil gezi notları, Çernigiv Nerede? Çernigov gece hayatı, Ukrayna turu, Chernigiv gezi.

Chernigiv Nerede?

Chernigiv Gezi Rehberi yazımızdaki bu şehir için Chernihiv, Chernigiv, Chernigov gibi farklı isimler duyulmuş olabilir. Bu küçük Ukrayna kenti için Chernigov Rusça, Chernihiv ise Ukraynaca dillerindeki karşılıkları.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzey-kuzeydoğusunda, Belarus (Beyaz Rusya) sınırında ve Desna Nehri kenarında yer alan bu şehri biz de haritada gördüğümüz ismiyle Çernigiv (Chernigiv) olarak Chernigiv Gezi Notları yazımızda kullanacağız.

Chernigiv’e Nasıl Gidilir?

Kiev, Lviv ve Odessa gibi şehirlerin yanında pek bilinen bir şehir değil Chernigiv. Ülkenin en kuzeyinde kendi halinde ufak bir şehir. Chernigiv Kiev arası mesafe ise 140-150km. kadar. Trafik durumuna göre 1.5-2 saatte alınabiliyor bu mesafe.

Kiev çernigiv Arası Mesafe
kiev chernigov distance
Kiev- Chernigiv Arası Mesafe

Ulaşım amacıyla taksi, Uber, otobüs veya marshrutka denilen Türkiye’deki dolmuşlarla eşdeğer araçlar kullanılabilir.

Kiev’de havaalanından Çernigiv’e taksi veya uber ile ulaşmak en rahatı ancak fiyatı açısından zorlayıcı olabilir. Eğer anlaşmalı veya tanıdık taksiciniz varsa 1000-1200 grivna(UAH) gibi fiyatlara ulaşım sağlanabilir. Ancak taksicilere pek güvenilmemesini salık veririz. Sizi Avrupalı turist olarak görüp, kapıyı bol Euro’lu fiyatlardan açacaklardır.

Uber de diğer kolay ulaşım yöntemi. Ukrayna’da Uber sorunsuzca ve kolayca kullanılabilir. En ucuz ulaşım yolu ise otobüs veya dolmuşlarla(marshrutka) gitmek. Kiev havaalanından metroya ulaştıktan sonra metro ile Lisova(Лісова) durağına gidilmeli. Bu durakta metrodan çıkıldığında Chernigiv’e ulaşım sağlanacak olan dolmuşlar görülür.

Kiev Chernigiv Dolmuşları Lisova Durağı
Kiev Chernigiv Dolmuşları Lisova Durağı

Chernigiv Hakkında

Chernigiv yaz aylarında ortalama 23-25 °C hava sıcaklığına sahip nemli/karasal iklime sahip bir şehir. Kışları ise soğuk fırtınalı ve karlıdır.

2015 verilerine göre nüfusu 300.000 dolayındadır. Ortodoks Hristiyanların çoğunlukta olduğu bir şehirdir. Genç nüfus çalışmak için Kiev’e ve komşu ülke Belarus’un en yakın şehri Gomel’e gitmektedir.

Şehir tarihindeki kesin yerleşim tam olarak bilinmemekle beraber 9. – 10.yy’dan kalıntılar bulunmuştur.

2. dünya savaşı esnasında Chernigiv, Alman güçlerince 9 Eylül 1941 – 21 Eylül 1943 arasında işgal edilmiştir.

21 Eylül’de City Day kutlamaları vardır. Bu tarihte gidilirse Chernigiv gezisi için şehrin muhtemel en kalabalık ve eğlenceli zamanına denk gelinebilir.

Chernigiv Kızıl Meydan - City Day
Chernigiv Kızıl Meydan – City Day

Chernigiv Gezilecek Yerler

Chernigiv gezi için tarihsel bakımdan ve doğal alanları, ormanları, parkları açısından güzel bir şehir.

Saint Anthony Caves

Yeraltı mağaraları yaklaşık 350m uzunluğunda geçitler, galeriler ve şapellerden oluşmakta. 11.yy’dan 13.yy’a kadar geçen sürede inşa edilmiştir. Moğol istilasında öldürülen keşişlerin kemikleri hala muhafaza edilmektedir. Girişi ücretlidir.

Saint Anthony Caves chernihiv
Saint Anthony Caves
Saint Anthony Geçitleri
Saint Anthony Geçitleri
Saint Anthony Şapel
Saint Anthony Şapel

Dytynets

Chernigiv şehrinin merkezi kısmı ve Kiev’den gelirken şehirde sizi karşılayan ilk nokta burası oluyor. Büyük yeşil bir park içerisinde 11.yy’dan 17.yy’a kadar yapılmış olan katedraller yer almakta. Fazla büyük bir alan değil ancak birçok tarihi yapıya sahip. Desna Nehri’ne ve şehre güzel bir bakış açısı sunuyor bu nokta.

Dytynets Toplar
Dytynets Toplar
Saviour Transfiguration katedrali
Saviour Transfiguration Cathedral

Glory Memorial

2. Dünya Savaşı ve kahramanları anısına yapılmış bir anıt Glory Memorial. Chernigiv şehir merkezinin güney-batı tarafında bulunuyor. Yürüyerek gidilebilecek mesafede. Saint Anthony Cave (mağaralar) ise buranın hemen arkasındaki tepenin altında yer alıyor.

Chernigiv Glory Memorial
Chernigiv Glory Memorial

Desna Nehri

Yazları Chernigiv şehir halkının yüzmek için tercih ettiği Desna Nehri sahili, bahar aylarında ise uzanıp kitap okumak, orman manzarasında taze havada yürüyüş yapmak için ideal bir yer.

Desna river coast 
desna nehri sahili
Desna Nehri Sahili
Desna Nehri Yakınında orman çernigiv chernigov chernihiv
Desna Nehri Yakınında Yürüyüş İçin Güzel Ormanlar Mevcut

Chernigiv Bira Fabrikası “Bierwelle”

Şehrin kuzeyinde ve biraz dışarısında kalan bu fabrikaya 5-10dk.’lık bir taksi yolculuğuyla kolayca ulaşılabilir.

çernigiv bira fabrikası çernigov chernihiv
Bierwelle – Chernigiv

Chernigiv Tren İstasyonu

İlk istasyon 2. Dünya Savaşı’nda yıkıldığı için, soğuk savaş yılları 1950’lerde yeniden inşa edilen kırmızı tuğlalı, Sovyet-Barok mimarisi özelliklerine sahip bu yapı Chernigiv’in görülmesi gereken yerlerinden.

Chernigiv Tren İstasyonu
Chernigiv Tren İstasyonu

Chernigiv Yaya Köprüsü

Desna Nehri üzerinde kurulu olan bu köprü şehre farklı bir açıdan bakılmasına ve güzel bir rotada yürüyüş yapılmasına olanak sağlıyor.

çernigiv yaya köprüsü
Chernigiv Pedestrian Bridge
Chernihiv Köprü Manzarası
Chernigiv Köprü Manzarası

Manastır ve Katedraller

Şehir genelinde 11.yy’dan günümüze kadar geçen zamanda farklı farklı katedral ve manastırlar inşa edilmiştir.

Pyatnytska Kilisesi chernigiv
Pyatnytska Kilisesi
chernihiv Yeletsky Manastırı
Yeletsky Manastırı
St. Trinity Katedrali chernihiv
St. Trinity Katedrali

Chernigiv Gece Klüpleri – Chernigiv Gece Hayatı

Şehirde eğlence denildiğinde ilk akla gelen ve en büyük yer eski adıyla Diamond yeni adıyla DragonFly Club. Bünyesinde restoran, karaoke ve disko bulunduran bu yapı şehrin tam merkezinde, McDonald’s restoranının bulunduğu ve Kiev dolmuşlarının kalktığı bölgenin tam karşısında bulunuyor.

Chernigiv DragonFly Club
Chernigiv DragonFly Club

Daha sakin bir yer isteyenler için ise alışveriş merkezi Megacenter’ın hemen yanındaki Orange Bar ise yine hem restoran hem karaoke/disko hem de bar olarak hizmet vermektedir.

DragonFly Club Chernigiv
DragonFly Club Chernigiv
Chernigiv Orange Bar
Chernigiv Orange Bar

Chernigiv’de Nerelerde Yemek Yenir?

Son zamanlarda yeni açılmaya başlayan lüks restoranları ile Chernigiv gelişmeye devam eden bir şehir. Chernigiv gezi duraklarında bu restoranlara yer vermekte fayda var. Son örneklerinden birisi ise Megacenter’da bulunan Georgia&Mafia restoranı. Kaliteli ortamda birbirinden farklı lezzetler denenebilir.

chernihiv georgia mafia
Georgia&Mafia Restoran Kompleksi

Daha sakin ve makul bir ortam arayanlar için Hotel Ukraine yakınındaki Avenue 33 gayet ideal bir nokta olacaktır.

Chernigiv Avenue 33
Chernigiv Avenue 33

En ucuza, ev yemeği tarzı yemek arayanlar için ve Ukrayna yerel lezzetlerini daha yakından tanımak için Arbuzzo ve hemen yanındaki Pasta-Basta ideal olacaktır.

Arbuzzo - Pasta Basta Chernigiv
Arbuzzo – Pasta Basta Chernigiv

Hem yemek yemek hem de farklı bir konseptte bulunmak isteyenler için hapishane tarzında tasarlanmış olan bir restoran var.

Dzhentlmeni Udachi Chernigiv
Dzhentlmeni Udachi Chernigiv

Eğer sıcak bir ortamda tıka basa pizza yenilmek isteniyorsa adres Marconi olmalıdır.

Marconi Pizza Chernigiv
Marconi Pizza Chernigiv

Chernigiv’de Nerede Kalınır?

Şehir merkezinde oldukça uygun fiyatlı (gecelik kişi başı 30TL gibi) hostel veya hoteller bulunabilir. Yine merkezdeki Hotel Ukraine de iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca kiralar Kiev’e oranla daha uygun olduğundan günlük/haftalık kiralık evler de tercih edilebilir.

Kalınacak gün sayısına göre buna karar vermekte fayda var çünkü Chernigiv 1-2 gün içerisinde kabaca gezilip bitirilebilecek bir şehir.


Kiev‘i gezdikten sonra vakit kalırsa Chernigiv gezilmesi, uğranılması gereken bir şehir , bilhassa tarih meraklıları için ideal bir yer.

Chernigiv’in 90km. batısında bulunan Çernobil ve Çernobil Faciası ile ilgili bilgi almak için BU YAZIMIZI okuyabilirsiniz.

Şu siteden de Chernigiv Gezi için fikir alınabilir.

Herkese İyi Seyahatler, İyi Tatiller!!

Roma Gezi Rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın