Yurtdışına Çıkmadan İngilizcenizi Geliştirin

İngilizce öğrenmek, İngilizce öğrenme yolları, İngilizce geliştirme yöntemleri, İngilizce öğrenme teknikleri, İngilizce becerisini geliştirme, yurtdışına gitmeden İngilizce geliştirme, İngilizce nasıl öğrenilir? İngilizce nasıl geliştirilir nasıl başlanır nasıl çalışılır?

Eğitim hayatınız boyunca belli düzeyde İngilizce eğitimi aldınız, ancak bu istediğiniz işi elde etmeniz için ya da işinizi daha iyi yapmanız için yeterli değil.

Biliyoruz, bir dili edinmenin en kalıcı yolu, o dilin konuşulduğu ülkede yaşamak ve o dile sürekli maruz kalmak ancak yurtdışına çıkacak imkânınız yoksa ne yapabilirsiniz?

İngilizce Öğrenmek 
ingilizce geliştirme 
Yurtdışına Çıkmadan İngilizcenizi Geliştirin
İngilizce Öğrenmek

İşte bu yazımızda, İngilizcenizi kendi çabalarınızla daha yukarı seviyeye taşımanıza yardımcı olacak fikirleri sizlerle paylaşacağız.

Dilbilgisi bir dilin omurgasıdır

Her nasıl ki bir insan omurgası olmadan dik duramaz, bir dilin dilbilgisi kuralları da iyice öğrenilmeden o dil gerçekten öğrenilemez.

Gerekirse her şeye sıfırdan başlayın. Evet, evet; “I go, you go, we go” olayından bahsediyoruz. Temelleri sağlam atarsanız ilerlemeniz çok daha kolay olacak.

Dilbilgisini iyice öğrenmeden ne kadar çok kelime öğrenseniz de iş profesyonel boyuta geldiğinde tıkanacaksınız. Çünkü bu zamana dek dili öğrenmemiş, yalnızca ezberlemiş olacaksınız.

Ancak gramer konusunda ne kadar iyi olursanız, zihninizi İngilizceye o kadar iyi programlayabilirsiniz. İngilizcenin gramerini öğrenmeyi, bir oyunun kurallarını öğrenmeye benzetebilirsiniz.

Oyunun kurallarını ne kadar iyi bilirseniz, oyundan o kadar çok zevk alırsınız!

Pratik, pratik, pratik: Oku, dinle, yaz, konuş.

Teorik bilgi uygulamaya geçmezse hiçbir işe yaramaz. Öğrendiklerinizi pratiğe dökün ki hayatınıza bir katkı sağlasınlar. Bu nedenle İngilizceye dair öğrendiklerinizi bulduğunuz her fırsatta kullanmanız gerekiyor.

Eğer fırsat bulamıyorsanız, fırsatı kendiniz yaratın! Ne demek istiyoruz açıklayalım. Örneğin ajandanızı İngilizce tutarak, İngilizceyi hayatınıza dahil edebilirsiniz. Ajanda tutma alışkanlığınız yoksa, her akşam bir deftere gününüz özetinin İngilizcesini yazarak, mini bir İngilizce günlük tutabilirsiniz.

İngilizce Çalışma Yöntemleri 
İngilizce öğrenmek, İngilizce öğrenme yolları, İngilizce geliştirme yöntemleri, İngilizce öğrenme teknikleri, İngilizce becerisini geliştirme, yurtdışına gitmeden İngilizce geliştirme, İngilizce nasıl öğrenilir? İngilizce nasıl geliştirilir nasıl başlanır nasıl çalışılır?
İngilizce Çalışma Yöntemleri

Başlangıçta bu sizi zorlayabilir. Bilmediğiniz kelimelerin olması sizi yorabilir. Ancak başarı zorluklar ile gelir, usanmayıp her sözlüğe bakışınız size İngilizcenizi geliştirme yolunda artı değer katacaktır. Bu ve benzeri yollar ile sıkça yazma pratiği yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, okumaya da özen göstermelisiniz. İngilizce okumak; konuşmak ya da yazmaktan çok daha kolay. Kolay olduğu için bazen en ağırlık verilen bazen ise en çok küçümsenen konu oluyor. Siz ikisinden de kaçının, sevdiğiniz alanlarda İngilizce araştırma yapın.

Örneğin merak ettiğiniz bir konu var ve bu konuyu internetten araştırmaya karar verdiniz. Aramanızı İngilizce yapın ve İngilizce kaynakları tarayın. Bu sizi İngilizceye daha aşina hale getirecektir.

Son olarak, dinlemek ve konuşmak. Dinleme pratiği için YouTube ve Spotify eşsiz hazineler. Dünyaca ünlü YouTube kanallarını takip edebilirsiniz. Yahut ilgi alanlarınız doğrultusunda Spotify’dan veya iTunes’tan podcast dinleyebilirsiniz.

Konuşmaya gelince, bu konuda yapabilecekleriniz kısıtlı, ancak kendinizi İngilizce düşünmeye sevk etmelisiniz. Zihninizde Türkçeden İngilizceye çeviri yapmak yerine, kendinizi İngilizce düşünmeye şartlayın. İngilizcesi ileri seviye olan arkadaşlarınızla telefon konuşmaları yapmak size fayda sağlayacaktır.

İngilizce geliştirme için kendinizi sınayın

İngilizcede ne kadar geliştiğinizi görmek sizi motive edecek ve daha da gelişmeye teşvik edecektir. YDS, YökDil, IELTS veya TOEFL gibi sınavlar ile kendinizi sınayın. Zaten bu sınavlara hazırlanmak adına İngilizcenizi geliştirmeye çalışıyorsanız, bu sınavlara her açıldığında girin.

Halihazırda bir işiniz varsa ve yalnızca işinizi daha iyi yapabilmek için İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, bu sınavlar seviyenizi görmenize yardımcı olacaktır.

Eğer bu sınavlara girmek istemiyorsanız, internet üzerinden online sınavlara katılabilir ya da bir dil kursunun seviye tespit sınavına dışarıdan katılımcı olarak girebilirsiniz.

YDS İngilizce Kelimeler yazımızla ve TOEFL İngilizce Kelimeler yazımızla iyi bir başlangıç yapabilirsiniz!

Kendinizi sınamak için Quiz1 ve Quiz2 testlerimizi çözebilirsiniz!

Yorum Yazın