Zargana Avı Teknikleri Nelerdir ? – Zargana Avı İçin Yem

Zargana avı, zargana av zamanı, zargana avı için yem, zargana takımı, zargana ipeği, zargana çarpma konularında yazdığımız bu yazıda Marmara, Karadeniz, Ege, Akdeniz bölgeleri için yöntemler paylaşıyoruz.

Zargana Nasıl Avlanır ? Sargan zargana balığı, zargana nedir, zargana avı, zargana ağı, zargana av mevsimi, zargana çarpma takımı, zargana canlı yem
Zargana Nasıl Avlanır ?

Zargana avında klasik yöntemler haricinde bölgesel yöntemlerle de avlanma yapılır. Örneğin Karadeniz Bölgesi’nde sandaldan ipekle sırtı çekildiği gibi Marmara Bölgesi’nde nisan ayı ortası itibari ile 20 günlük süre içinde çarpmayla avı yapılır. Şimdi bunu nasıl yapıyorlar anlatalım.

Zargana için 0.40 beden misinaya, bizim 1 numara dediğimiz standart zargana çarpmaları kullanıyoruz. 10-12 adet iğne 20 cm aralıklarla arka arkaya bağlanıyor, yalnız delikten değil iğne bağlama yöntemi ile bedenden bağlanacak.

Kurşun olarak 75 gr kurşun ve fırdöndüye de 10-15 gr daha ekliyoruz ki takım suda yatay çalışsın. Özellikle İstanbul’un Harem tarafı ile Avrupa yakasının Sarayburnu Çatladıkapı mevkileri çok akıntılı ve geçit bölgesi olduğundan çarpma iğnesiyle av yapılan bölgelerdir. ( Balık Çanakkale’den Karadeniz’e havyar dökmeye geçer ve İstanbul geçit bölgesidir. )

Bu tip avlarda bazen çok iri sarıkulak kefaller denk gelir. Hemen hemen her zargana avcısına çarpma zamanı 1-2 defa rast gelmiştir.

Zargana avının bir diğer yöntemi de mantarlı yemli yöntemidir

Genelde Marmara’da ekim ayında sülük yemle ve ağustos ayında da bütün gümüş canlı takılarak av yapılır. Şamandıraya bağlı 0.20 misinaya 2 adet 10 numara siyah çapraz iğne ve az üzerine ise kıstırma kurşunu kullanılarak yapılan takıma standart zargana takımı denir.

Bu takıma iğne yerine ipek kullanılırsa ipek takımı denir. Aynı şekilde takım ileri atılıp yavaş yavaş sarılarak çekilir ve en önemlisi ise topu yani şamandırayı sert çekişlerle hoplatmadan yavaşça sararak çekmektir.

Bir yöntem de canlı yemle yapılan avdır

Zargananın takip yeteneğini kullanarak avlanıyoruz. Genelde Ege ve Akdeniz Bölgesi zarganaları iri ve boylu olurlar fakat yem almada biraz nazlıdırlar, yemi takip eder ve 20 cm ötesinden bırakır dönerler.

Bu balıkları almanın tek yöntemi el oltası ile almak. 0.20’lik bir misinaya 9 numara beyaz çapraz iğne bağlıyoruz. Misinayı kesmeden kalan kısmada 10 numara siyah çapraz iğne bağlıyoruz ve hırsız yapıyoruz bu iğne 7-8 cm altında kalıyor. Yani elimizde hırsızlı bir el oltası oluyor.

Bu misinaya zargananın kendi etinden kuyruk altı veya o bölgede bulunan zarganadan kaçan yavru balıklar kullanılıyor. Beyaz iğne yavrunun ağzından ağzı kapalı olacak şekilde geçiyor ve siyah da sidikliğin altına takılıp iskele tarzı yerden yüzdürme yöntemi ile görerek avlanılıyor. ( Bu takıma asla kıstırma kurşun gibi ağırlıklar kullanmıyoruz).

Balık yemi alınca balığa yol verip tasmaladıkdan sonra geri çekerek balığı kıyıya alıyoruz.

Çipura Sargoz ve Karagöz Avı yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın