Orkide Bakımı – Orkide Çiçeği Alırken Dikkat Edilecekler

Orkide bakımı, orkide çiçeği, evde orkide bakımı nasıl olur? orkide çiçek açtırma

Orkide bakımı, orkide çiçeği, evde orkide bakımı nasıl olur? saksısı, yağ, fiyatları, çeşitleri, tohumu, anlamı, zor mu, sulaması, budama, toprak değişimi, çiçek açtırma, besini, böceklenme, canlandırma, nasıl oluyor, dikimi,
Orkide Bakımı – Evde Orkide Yetiştirme

Orkide çiçeği seçimi, orkide bakımı, orkide yetiştirme hakkında içeriğimiz sizlerle.

Orkideler asil görünümleriyle çoğumuzun evine güzellik katıyorlar. Ama çoğu çiçeksever bu güzel çiçeğin bakımını bilmediği için ondan uzak durur. Aslında orkide evde bakımı zor bir çiçek de değildir. Bu çiçeğin bakımında birkaç noktaya dikkat edersek, minimum şartlarda bile yetişir.

Dikkat edilmelidir ki orkide bakımı için öncelikle alırken doğru bir çiçek almalıyız. Doğru çiçek dolu dolu köklü bir orkidedir, yani orkide alırken çiçeklerine, yapraklarına değil, özellikle köklerine bakmamız lazım, saksıda görünen çok sayıda kökü olması lazım.

Çiçeği alıp eve getirdikten sonra çiçeklerini veya tomurcuklarını dökmesi normaldir, ama evimize alıştırmamız lazım.

Peki, orkidemizi ev ortamına nasıl alıştırmalıyız?

Orkidelerin köklerinin ortasına sünger konulur, ev ortamında kök çürümesi yaşamamamız için eve birkaç günde alıştıktan sonra saksısından alıp o süngeri çıkarmamız lazım. Süngeri çıkardıktan sonra saksısına delikler açmalıyız, orkidelerin kökleri nefes almalıdır.

Daha sonra rutin bakıma geçebiliriz. Öncelikle ışık ve aydınlık bir noktaya konumlandırmamız lazım. Yazın hiç doğrudan güneş almamalıdır, kışın kısa sürelerde doğrudan güneş alabilir.

Diğer önemli nokta orkidenin bulunduğu odayı sık sık havalandırmamızdır ama orkide bakımının hayatı noktası sulamasıdır.

Orkide ağaç kabukları toprağında ise yazın bir haftadan önce, kışın ise 8-10 günden önce sulanmamalıdır. Sulamak için başka büyük bir saksıyı içme suyu ile doldurup, orkide saksısını daldırarak içine bırakmamız gerek ve bu şekilde 10-15 dakika bekletmeliyiz, daha sonra çıkarıp suyunu süzüp yerine koyabiliriz.

Burada dikkat etmeniz gerekir ki; orkide iç içe geçmiş ikinci süs bir saksıda nefes alamaz, saksısı şeffaf bir saksı ve tek olmalıdır.  Bu çiçeğin bakımı için bir püf nokta sorarsanız; orkide sulama suyunu geceden hazırlayıp, bir gece önceden içine birkaç diş sarımsak doğrarsanız ve ertesi gün bu suyla sularsanız, çiçeğiniz için çok iyi gelecektir.  

Peki, çiçeğimize iyi baktık nasıl çiçek açtıralım? Derseniz; aralık ayında orkidenin havanın serinlemesini anlaması lazım, onları dondurmamak şartıyla hafiften soğuk hava alırsa çiçek açması gerektiğini anlayacaktır.

Organik Gübre – Evde Kompost Yapımı yazımız da ilginizi çekebilir.

One Response

  1. Anonim Mart 7, 2020 Reply

Yorum Yazın