Kekik Yetiştirme – Kekik Üretimi – Kekik Nasıl Yetiştirilir?

Kekik yetiştirme, kekik üretimi nasıl yapılır? Kekik nasıl yetiştirilir? Kekik bitkisi hakkında notlar, kekik yetiştiriciliği.

Kekik yetiştirme, kekik üretimi nasıl yapılır? Kekik nasıl yetiştirilir? kekik bitkisi hakkında notlar, kekik yetiştiriciliği
Kekik Üretimi 
Kekik Yetiştirme – Kekik Üretimi – Kekik Nasıl Yetiştirilir? maliyeti, nasıl yapılır, ile ilgili bilgi, ve pazarlaması, karlımı, pdf, kekik çeşitleri, kekik tohumu, faydaları, otu, bitkisi, ekimi, fidanı,
Kekik Üretimi

Bir Akdeniz bitkisi olan kekik bitkisi küçük çalı veya çok yıllık otsu bitkilerdir.

Tıbbi, hoş kokulu bitkilerden biri olan kekik bitkisinin yetiştiriciliği ülkemiz tarımında giderek önem kazanmaktadır.

Et yemeklerinin tercih edilen çeşnisi olan kekik kolay yetişmektedir. Alçak boylu çalı formundaki bitkisi yayılarak büyür. Her zaman yeşil bir bitkidir.

Dekoratif görünümü için kayalık bahçelerde veya bordür bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.

Kekik olarak tanımlanan ve bu amaçla kullanılan pek çok tür vardır ancak uçucu yağ içeriğinde karvakrol, timol uçucu yağ bileşenleri bulunan türler “Kekik” olarak kabul edilmektedir.

Kekik yetiştiriciliğinde çok emek gerekmemesi, hâlihazırda ve küçük alanlarda üretilme kolaylığı, bir kez ekimi gerçekleştikten sonra 8-12 yıl hasat verebilmesi, zeytin vb. tarımsal ağaçların altında yetişebiliyor oluşu, pazarlama olanaklarının fazla olması gibi sebepler kekiğin avantajlarıdır.

Kekik bol güneş alan, drenajı iyi yerlerde yetişir. Toprağı hafif kumlu olmalı, aşırı gübre ve su verilmemelidir.

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki olan kekik, bahçede bulunduğu müddetçe kurutmaya gerek kalmaz. Yaz kış taze şekilde kullanılabilmektedir. Kurutmak istenirse çiçek kafaları bir miktar yaprak ile beraber biçilir.

Kekiğin Önemi

Kekik, geçmişten günümüze ilaç ve baharat bitkisi olarak kullanılagelmektedir. Bugün bile antiseptik özelliğinden çeşitli şuruplara katılmakta ( öksürük, bronşit, boğmaca), mide, karın ve baş ağrıları için de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Kekik hem tıp sektöründe kullanılmakta hem de yemeklerde baharat olarak tüketilmektedir. Teskin edici, antiseptik, gaz ve balgam söktürücü, kramp giderici özelliklere sahiptir.

Kekik Bitkisi Özellikleri

Kekik, tek veya çok yıllık, odunumsu, yarı çalımsı 20-40 cm kadar uzayabilen fazla miktarda dallanan dik formlu bir bitkidir.

Dalların kimisi tüylü, saplar ise dört köşelidir.

Yaprağın üst kısmı tüysüz ve yeşil alt kısmı ise tüylü ve grimsidir.

Ilıman iklimlerden karasal iklimlere kadar ve iki bin rakıma kadar yetişebilen kekik, rakım yükseldikçe bitki dayanıklılığı azalmakta ve biçim ve kalitesini kaybetmektedir.

Akdeniz bitkisi olan kekik, kurağa dayanıklı, uzun süre güneş alan yerleri seven bir bitkidir. Ancak soğuk şartlara dayanıklı olan kekik türleri de vardır.

Yani kekik yazlık, kışlık formlara sahiptir. Fide dönemi ve ilk dikim yılı hariç soğuklara da dayanıklıdır. Kışlık kekik plantasyonu 3 yıldan sonra sökülür.

Sıcağı seven bir bitki olan kekik, toprak istekleri bakımından çok seçici değildir. Hafif tınlı, killi ve kireçli toprakları sever.

Kekik Ekimi

Tohum tarlaya direkt olarak ekildiği zaman 0,8-1,0 kg/da tohum hesap edilmelidir.

Kekik gerek yarı odunsu çeliklerinden, gerekse tohumdan üretilebilir. Kekik tohumları çok küçük olduğu için direkt tarlaya tohum ekimi tercih edilmez.

Tohumların önce özel hazırlanmış fideliklere (yastıklara) ekilmesi, buradan elde edilecek fidelerin tarlaya şaşırtılması en çok uygulanan ve önerilen yöntemdir.

Bu amaçla açıkta veya örtü altında hazırlanan yastığa (yastık harcı=kum + organik gübre + bahçe toprağı 1:1:1) m2’ye 2-3 gr. tohum düşecek şekilde serpilir. Üzerine gübre atılıp, merdane ile bastırıldıktan sonra gün aşırı sulanır.

1 dekar kekik ekimi için 10m2 fideliğe ihtiyaç duyulur.

Fideler 20 x 15 cm aralık ve mesafeye dikilir.  Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde kekik ekim işlemi yapılabilir.

Diğer bitkilerde olduğu gibi kekiğin sonbaharda ekilmesi 1. yıl verim bakımından büyük artış sağlar.

Kekik çok yıllık bir bitki olduğundan aynı kekik tarlasından 4-6 yıl ekonomik olarak faydalanmak mümkündür. Bitkilerin dikildiği ilk yıl biçme yapılmaz veya bir kere yapılır.

Kekik Hasadı

Kekikte biçme zamanı çiçeklerin çimlenmeye başladığı zamandır. Uçucu yağ üretimi için tam çiçeklenme dönemi, kuru yaprak üretimi için ise çiçeklenme başı en uygun biçme zamanlarıdır.

Biçim yapılırken bitkiler toprak yüzeyinin 10-15cm kadar yukarısından biçilirler.

Uçucu yağ kayıplarını en aza indirgemek ve kendine has yeşil rengi kazanması için kurutma işlemi gölgede 35 °C’yi aşmayan sıcaklıklarda yapılmalıdır.

Sopa ile dövülerek veya harman makinelerinde saplarından ayrılan yaprakların nem oranı en fazla %12 olmalıdır.

Topraksız Tarım ve Organik Gübre Yapımı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Şevketi Bostan Nasıl Yetiştirilir?

Yorum Yazın