Hint Bülbülü Bakım ve Üretimi Hakkında

Bu yazımızda; hint bülbülü ne yer? Hint bülbülü bakımı, fiyatı, kafesi, yemi, hint bülbülü cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında bilgiler sunacağız.

Hint Bülbülü - Zebra İspinozu
Hint Bülbülü – Zebra İspinozu

Hint Bülbülü Bakım ve Üretimi

Evlerimizde ve ofislerimizde beslediğimiz, yem parası ve kazanç amaçlı üretimlerini gerçekleştirdiğimiz hint bülbülleri daha az bilinen adıyla Zebra İspinozları, İspinoz familyasına ait küçük kuşlardır.

Bu kuşların evde bakımı muhabbet kuşları gibidir ancak muhabbet kuşları kadar ve muhabbet kuşları gibi ilgiye ve cana yakın değildir. Bir başka deyişle ele alınmaz alındığı anda strese girerler.

Tek başına beslenmesi uygun olmayan bu canlılar küçük ve orta boy kafesler için uygun olmakla birlikte salma kafes düzeninde de yaşar ve yavru çıkarabilirler.

Beyaz, siyah, kahve tonlarında olan bu kuşların çeşitli varyasyonları bilim insanları sayesinde ıslah edilmiştir. Bu kuşlar sizlere o kadar ilgi göstermeseler bile yavrularına ve yumurtalarına oldukça ilgilidir.

Dilerseniz bu kuşların üretimi ve yavru bakımı esnasında neler yapabileceğinizi konuşalım.

Hint Bülbülü Üretimi Esnasında Yapabilecekleriniz

Üretim için seçilen ve yavru almak için beslediğiniz bir çiftiniz var ise onlara dikkatli ve şefkat göstererek yaklaşmalısınız. Yani kısaca onları ürkütmemeli ve strese sokabilecek ele alma ve benzeri davranışlarda bulunmamalısınız.

Kafes için evde ve ofiste seçebileceğiniz yerler olarak çok esinti ve rüzgâr almayan, diğer ortamlara göre sessiz ve sakin yerler seçmelisiniz. Bu işlem ardından kuşlarınıza onların seveceği besin öğelerini vermelisiniz. Örneğin sarı darı, akdarı, tohumlar hint bülbüllerinin sevebileceği tarzda besinlerdir. Dal darıyı da kuşlarınız çok sevecektir. Kafesinizde dal darının bulunmasını şiddetle öneririm.

Kuşlarınıza bu ve bunun gibi tohumların yeterli geleceği kesindir, ancak kuşlarınıza yumurta maması alarak veya evde kendiniz hazırlayarak onlara sunabilirsiniz. Bu sayede kuşlarınız daha sağlıklı olacak ve tüyleri parıl parıl parlayacaktır.

Şimdi sizlere yumurta maması yapımı ve tarifi hakkında bilgiler vereceğim.

Hint Bülbüllerine Yumurta Maması Tarifi

Malzemeler:

1 adet iyice haşlanmış yumurta sarısı,

5 çay kaşığı bebe bisküvisi,

2 çay kaşığı pirinç unu,

2 çay kaşığı mısır unu ve biraz da rendelenmiş havuç parçaları.       

Kuşlarınıza bu tarifi uygulayarak aradaki değişimi saptayabilirsiniz. Kuş sayınıza göre kaşık oranlarını arttırabilir ve sayılarına göre çeşitli sebzeler örneğin brokoli, bezelye katabilirsiniz.

Elbette sebze demişken karışımınıza hint bülbüllerinin çok sevdiği elma, armut, çilek gibi meyveleri de ekleyebilirsiniz.

Hint Bülbülü Fiyatları

Hint bülbülü fiyatları ilden ile değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyatları 25 lira olmaktadır. Ancak bu ilden ile, üreticiden üreticiye değiştiği için 20-30 lira arasında olabilmektedir.

Damızlık hint bülbüllerinin fiyatları bu şekildedir ama jumbo hint bülbülü diye tabir edilen normal hint bülbüllerinden daha büyük yapıda olanların fiyatları değişiklik göstermekle birlikte normal hint bülbüllerinden daha pahalıdır.

Örnek olarak çifti 75 lira olabilmektedir. En ucuz hint bülbülüne ulaşmak istiyorsanız ise üreticiler yerine hobi amaçlı yetiştirenleri tercih edebilirsiniz.

Hint Bülbülü Kafes Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hint Bülbülü Kafesi, Yuvası
Hint Bülbülü Kafesi, Yuvası

Hint bülbülleri için bir yemlik ve bir suluk yeterli olabilir ancak kavgalara ve hayvan sayısı dikkate alınacak olursa suluk ve yemlik sayıları değişkenlik göstermelidir.

İki suluk koyabilirseniz sizin ve kuşlarınızın sağlığı açısından en iyisi olacaktır çünkü hint bülbülleri sık sık su ihtiyacı duyarlar. Bunun nedeni hareketli olmalarıdır.

Ayrıca şunu da eklemek gerekecektir, hint bülbülleri için kafesinizde gaga taşı veya kalamar kemiği bulundurmalısınız. Kuşlar bu nesneleri kemirecek, yumurta kabuğu ve kemik gelişimleri için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Hint Bülbüllerini Eve Salmak Doğru Mudur?

Hint bülbülleri eve salınmaya uygun kuşlar değillerdir. Genellikle kafes içerisinde insanlardan uzak yaşamayı severler. Mahremiyetli hayvanlardır.

Kuşlarınızın yumurtalarına dokunmamanız önerilir. Bunun dışında kuşlarınız eğer hasır veya tahta yuvalıklardan yavrularını attı ise yavruları alıp yuvaya tekrar koymanız gerekmektedir.

Eğer her defasında yuvadan atıyorlar ise maalesef o kuşun yaşama şansı çok ama çok azdır. Kendiniz elinizde beslemeniz gerekir bu da çok zahmetli bir iştir.

Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Hint bülbülü cinsiyet ayrımı aslında basittir. Erkek hint bülbülünün yanakları daha alımlıdır ve daha çok desen vardır. Bunun yanı sıra kendilerine has bir ötüşe sahiptirler.

Dişiler ise daha düz renklidirler.

Gaga renklerinden de bu ayrım yapılabilmektedir, erkekler kıpkırmızı gagaya sahipken dişi hint bülbülleri ise daha turuncumsu renkte gagaya sahiptirler.

Aynı cins hint bülbülleri kafeste kavga etme eğiliminde olabilecekken, dişi ve erkek kuşlar yuva örme eğiliminde olacak ve yuvaya malzeme taşıyan erkek hint bülbülü olacaktır.

Hint Bülbülü Kuluçka Süresi

Hint bülbülü kuluçka süresi genel olarak 13-15 gün olarak sürmektedir.

İlk olarak genellikle 3 yumurta veren dişiler ilerleyen zamanlarda 8 yumurtaya kadar çıkabilmektedir.

Yumurtaların boş mu dolu mu olduğu karanlık bir yerde yumurtlamadan 5 gün sonra yapılabilir, eğer ışık geçiyorsa yumurta boş ortada bir siyahlık veya damarlar halinde görülüyorsa doludur.

Sağlıklı hobiler, sağlıklı kuşlar...

Güvercin Bakımı Beslenmesi ve Yetiştirilmesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Topraksız Tarım ve Akvaryum Bakımı yazılarımıza da göz atabilirsiniz!

Yorum Yazın