Çipura Sargoz ve Karagöz Avı Hakkında Detaylar

Çipura avı nasıl yapılır? Çipura avı teknikleri, çipura avı için iğne tavsiyesi, çipura avında hangi iğne hangi yem kullanılır? Sargoz avı ne zaman yapılır? Sargoz avı yemi, sargoz avı olta takımı, karagöz balık avı, balık avlama, balık avı

Bildiğimiz üzere ülkemiz 3 tarafı da denizler ile çevrili yarım ada konumunda olan bir coğrafi konuma sahip. Bunun doğrultusunda size bu konumda tekrar Akdeniz’in nimetlerinden olan Çipura (ya da halk arasında Çupra), Sargoz ve Karagöz avı hakkında bilgi paylaşacağım.

Çipura avı nasıl yapılır? Çipura avı teknikleri, çipura avı için iğne tavsiyesi, çipura avında hangi iğne hangi yem kullanılır? Sargoz avı ne zaman yapılır? Sargoz avı yemi, sargoz avı olta takımı, karagöz balık avı, balık avlama, balık avı

Sargoz ve Karagöz Avında Kullanılacak Takımlar

Sargoz ve karagöz avında kullanılacak takımlar diğer avlardan pek farklı değildir, fakat iğne tipi ve misina ebatları değişkendir.

Tekneden yapılan avlanmalarda kasnak ve iğneler mercan avındaki gibi hazırlanır ama kıyıdan yapılan avlarda ince uçlu ve kaliteli bir kamış kullanmak daha iyidir. 2.80 veya 3.00 metrelik ince uçlu 50-100 atarlı kamışlar karadan sargoz avı için iyidir.

Gece ve gündüz avları genelde standarttır. Sargoz avında genelde gece hedef av sargozdur fakat gündüz bu takımla karagöz, ispari, çupra vs gibi balıklar da oltaya gelirler.

Özellikle gece avlarında zil kullanmanın faydası vardır ben bu tarz avlarda zil kesinlikle tavsiye ediyorum.

Şimdi gelelim takım hazırlamaya. Sargoz ve türdeşleri avları için takımlar meranın şekline göre hazırlanır ve dip çok önemlidir.

Kayalık mekânlarda eğer dip kurşunlu üçlü takım kullanamıyorsak o vakit şeffaf şamandıra ekli 1,5 metre 0.20 misina ve 4 numara bronz çapraz kısapala eğik uçlu dövme iğne kullanmalıyız. Misinanın tam orta kısmına ise kıstırma bir kurşun kullanılmalı.

Eğer dip uygunsa klasik üçlü takım ve bu bahsettiğim iğnenin 4-5-6 numaraları balığın boyuna göre kullanılır beden 0.25 kollar 0.20 olmalı.

Kol boyları 20 cm olmalı ve en son kurşunun bittiği yere 30-35 cm uzunluğunda 0.20 misina koluna, uzun pala düz çelik iğne (4 numara) bağlayarak oraya tırnak boyu ufak yengeç veya bulunursa mamun takarak çupra veya ufak levrek alınabilir.

Kurşunun ağırlığından bahsetmiyorum bu meraya göre değişir fakat takılma problemi olmayan meralarda bile 35-50 gr arası kurşunlar kafidir. Zaten kumluk kıyıdan surfing yapılmıyorsa veya tekneden avlanılmıyorsa 100 gr ve üzeri kurşun kullanılmaz.

Kullanılan Bir Teknik Daha

Standart bir kasnak ve üzerine sarılı 0.40 misinalı olta işimizi görecektir. Burada şunu yapıyoruz; misinayı 20-30 gramlık delikli kurşunun ortasından geçirerek ucuna klipsli fırdöndü bağlıyoruz. 0.20-0.25 mm misinadan 50 cm köstek yapıp buna 4-5 numara düz kısa pala çelik iğne bağlayıp teke veya mamunla yemliyoruz, üçlü takımı ise tavuk eti veya karidesle yemliyoruz.

Zargana Avı Teknikleri yazımıza da göz atabilirsiniz!!

Yorum Yazın