Akvaryum Bakımı Hakkında Bilmedikleriniz ve Öneriler

Akvaryum balığı yetiştiriciliği yapmak isteyenler, akvaryum hobisi edinmek isteyenler için akvaryum bakımı zor mu? Diye düşünenler için bu yazımızda akvaryumculuk için temel olan konulardan bahsediyoruz.

Akvaryum Kurulumu, Akvaryum Bakımı, Balık Seçimi Hakkında Öneriler, akvaryum balıkları, akvaryum fiyatları, ısıtıcı, malzemeleri, süsleri, aydınlatma, aksesuarları, akvaryum bakımı zor mu, akvaryum bakımı ve temizliği nasıl olmalı nasıl yapılır
Akvaryum Kurulumu, Akvaryum Bakımı, Balık Seçimi Hakkında Öneriler

Evlerinizde, ofislerde ortamınıza hayat katan, hem dekoratif, hem de güzel canlıları besleyebilmek çok zor bir hobi gibi görünebilir ancak, başlama aşamasını daha az masraflı ve basit tutarsanız, akvaryumculuk için ilk adımınızı atmış olursunuz.

AKVARYUM DÜZENMESİNE BAŞLAMADAN ÖNCE

İlk akvaryumunuzu hazırlamadan önce karar vermeniz gereken kuracağınız akvaryumun büyüklüğüdür ki ilk deneyiminiz için çok büyük bir akvaryum tercih etmemek yararınıza olacaktır. Akvaryumu nereye kuracağınız, içinde kaç adet ve hangi tür balıktan beslemek isteyeceğiniz gibi soruları cevapladıktan sonra gerekenleri edinebilirsiniz.

AKVARYUM İÇİN GEREKEN MALZEMELER

Akvaryum için gereken malzemeler arasında tabii ki boyutuna sizin karar vereceğiniz akvaryum birinci sırada geliyor.

Sonrasında, filtre, hava motoru, ısıtıcı, kum, kaya ya da dekoratif malzemeler, kepçe, akvaryum suyu için hazırlayıcılar, dezenfektan, vitamin, hava taşı, vanalar, hortumlar, balık yemi, bitkiler, bitki gübresi, akvaryumun büyüklüğüne uygun naylon gerekenler arasındadır.

Eğer ilk etapta canlı akvaryum bitkisi ile uğraşmak zor gelirse, suni olanlarıyla da başlayabilirsiniz, fakat canlıları çok daha güzel.

Üçgen, altıgen ve genel olarak büyük boyutlu akvaryumlar bitki ve balık besleme konusunda daha zor olacağından ilk etapta onlardan uzak durunuz.

AKVARYUM KURARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Uygun şartlar sağlanamazsa, bitki ve balıklar uzun süre yaşayamazlar, bunun bir hobi yanı sıra canlı yaşamını da ilgilendirdiğini unutmamak gerekir.

Eğer akvaryumunuz içinde şebeke suyu kullanmayı düşünüyorsanız, balıklarınızı yeni yuvalarına bırakmadan önce suyun 1-2 gün dinlendirilmesi çok önemli olacaktır.

Klorlanmış şebeke suları çeşmeden alındığı gibi kullanılmamalıdır. 1-2 gün dinlenen akvaryum suyu klordan arınır ve balıklarınız için daha sağlıklı ve güvenli hale gelir.

Akvaryumunuzu istediğiniz konseptlerde dekore edebilirsiniz. İlgili ürünler satan yerler pek çok akvaryum dekorasyonu bulabilirsiniz. Akvaryumun dibinde 5 cm civarında kalın bir kum ya da çakıl taşı tabakası oluşturun.

Akvaryum zeminin bozulmaması adına en alt zemine o büyüklükte naylon serebilirsiniz. Akvaryumunuzu güneş gören yerlerden uzak tutmanız gerekiyor, çünkü direkt akvaryuma vuran güneş ortamın daha kolay yosun tutmasına sağlayacaktır. Filtre, hava motoru gibi araçları kullanmak için daha önceden bilgi alıp, öğrenmelisiniz.

AKVARYUMUNUZA BALIK SEÇİMİ

Balık seçimi sizin zevkinize kalmış bir seçenektir ancak, balık cinslerinin birbirleriyle anlaşmaları açısından bir ekip oluşturmak önemli. Akvaryum ısıtıcısı kullanımı da balık cinslerinin soğuğu sevmesi ya da tropikal iklime ait olmasına göre değişiklik gösterecektir.

Özellikle yeni başlayanlar bakımı daha kolay balıklara yönlenmelidirler. Örnek vermemiz gerekirse; Cyprinidler (Danio, Rasbora, Barb çeşitleri), çöpçü balıkları gibi cinsleri değerlendirebilirsiniz.

Akvaryum suyunuzu ise, hastalık gibi çok önemli bir sebep olmadıkça asla tamamını değiştirmeyin. Buharlaşmalar sırasında eksilen suların yerine dinlendirilmiş su ekleyerek devam edin.

Hint Bülbülü Bakımı yazımız ve Güvercin Bakımı ve Beslenmesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın