Likopen Nedir? Likopenin Yapısı – Domates ve Likopen

Likopen nedir? Likopenin yapısı, likopen faydaları, domates ürünleri ve likopen

Likopen bakımından yüksek meyve ve sebzeler arasında domates, karpuz, pembe greyfurt, pembe guava, ve kuşburnu bulunmaktadır.

Domates bileşimindeki esas renk maddesi bir ksantofil olan likopendir. Domates içinde stabil olmasına rağmen, liposigenaz gibi bazı enzimler aracılığı ile degrade olur (yıkıma uğrayıp daha küçük organik moleküllere ayrılır).

Likopen, sindirim sistemi içerisinde emilimi en kolay ve oldukça yüksek olan bir karotenoittir. Likopenin en büyük kaynaklarından birinin domates ve domatesten elde edilen ürünler olduğu bilinmektedir.

Likopen Nedir? Likopenin Yapısı - Domates ve Likopen
Likopen ne demek, likopen nedir ne işe yarar, likopen alerjisi, prostat, antioksidan, a vitamini, analizi nasıl yapılır, ketçap, likopen cilde faydası cinselliğe etkisi, domates suyu, likopen emilimi, likopenin faydaları, günlük doz,
Likopenin Kimyasal Yapısı

Likopenin en önemli etkilerinden biri oksidatif stres sebebiyle oluşan serbest radikal bileşikleri bertaraf etmesidir. Bu özellik bakımından güçlü bir antioksidan olan likopen, hücreleri serbest radikal kaynaklı zararlardan korumaya yardımcı olup, hücresel bağları da güçlendirmektedir.

Likopen ve Antioksidan Özellikleri

Likopenin sahip olduğu antioksidan özellik sayesinde çeşitli kanser türleri ve kalp hastalıklarının önlenmesi ayrıca vücut yaşlanma etkilerinin yavaşlaması gibi faydaları da bulunmaktadır.

Domates ve domates ürünlerinden ketçap, domates sosu, salça, domates suyu gibi günlük diyetimizde bulunan ürünler başlıca likopen kaynaklarıdır.

Karotenoidler arasında antioksidan aktivitesi en yüksek olan çeşidin likopen olduğu belirtilmiştir. Domatesin içeriğindeki likopen miktarları çeşit ve olgunluğuna göre değişmektedir. Domates ve domates ürünlerinde yapılan araştırmada likopen içerikleri ve antioksidan kapasiteleri araştırılmıştır.

Domates ürünleri arasında en yüksek likopen içeriğine domates konservesinin, en yüksek antioksidan kapasitesine ise domates suyunun sahip olduğu belirlenmiştir. Gerçekleşen bu çalışmada, ısıl işlem görmüş domates ürünlerinde likopenin serbest kalması nedeniyle miktarın taze domatese göre daha fazla olduğuna yönelik benzer araştırma bulguları ile de benzerlik göstermektedir.

Domates suyu, domates sosu, salça, ketçap gibi domates ürünlerinin yapımı esnasında uygulanan ısıl işlemlere bağlı olarak likopenin kimyasal yapısı değişime uğramakta ve insan vücudunda daha kolay emilebilir forma dönüşmektedir.

Bunun sebebinin domatesin doğal hücre yapısında bulunan enzimlerin ısıl işlem dolayısı ile parçalanması olduğu düşünülmektedir. Böylece likopenin ısıl işlem uygulaması sonrasında biyoalınabilirlik düzeyinde artış olmaktadır.

Likopenin biyoalınabilirliğinin diyette alınan diğer bileşenler, yağlar ve farklı karotenoid çeşitleri ile vitaminler ve minerallerden de etkilenmekte olduğu bilinmektedir.

Likopenin kanda yüksek miktarlarda bulunması ile prostat kanseri, sindirim sistemi kanseri, pankreas kanseri, rahim kanseri ve kalp krizi riskinin azaltılması arasında bağlantı bulunmaktadır.

Domates ve Baz ÜrünleriLikopen (μg/g)
Domates Salçası54.0-1500.0
Ketçap99.0-134.0
Pizza Sosu127.1
Domates Sosu62.0
Domates Suyu50.0-116.0
Taze Domates8.8-42.0
Domates Ürünleri ve Likopen Miktarları

Domatesin Tarihçesi – Domates Dünyaya Nasıl Yayıldı?

içeriğimiz de hoşunuza gidebilir!!

Faydalanılan Kaynaklar

Djuric, Z., Powell, L.C. 2001. Antioxidant capacity of lycopene- containing foods.

Dumas, Y., Dadomo M., Lucca G., Grolier P. 2003. Effects of environmental factors and agricultural techniques on antioxidantcontent of tomatoes.

Hadley, C.W., Miller, E.C., Schwartz, S. and Clinton, S.K. 2002. Tomatoes, lycopene, and prostat cancer: progress and promise.

Saldamlı, D. 1998. Gıda Kimyası. Hacettepe Üniversitesi Yayınları

Yorum Yazın