Fiber Optik Kabloların Bükülme Yarıçapı

Fiber optik kabloların bükülme yarıçapı, fiber kablo bükülmesi, fiber optik kablo bükülme yarıçapı hesabı, fiber kablo eğrilik hesabı

Fiber optik kablo bükülmesi, fiber optik kabloların eğrilik yarıçapı konuları bu yazımızın konusu.

Fiber kablolar için bükülme yarıçapı, uygulamalarda üzerine düşünülmesi gereken gerçek bir sorun haline gelebilmektedir. Uygulama esnasında kullanılan kablonun bükülme kapasitesini (bükülme yarıçapı) bilmek ve bu sınırı aşmamak data yani veri kayıplarının önüne geçebilmek ve kabloların kalıcı zarar görmesini engellemek adına oldukça önemlidir.

Fiber optik kablolar ne sebeple olursa olsun ilettikleri ışık için kayıp yaşarlar. Fiber kabloların db/km şeklinde belirtilen kayıp oranı mevcuttur. Kabloların bükülmesi de bu kayıp oranını etkilemektedir.

Bildiğimiz üzere çoğu fiber optik kablo camdan (fiber elyafı) yapılmaktadır. İnsan saç teli kalınlığındaki bu cam iletkenler sayesinde ışık iletilmekte ve manyetik alanlardan, radyo dalgalarından, elektrik alanlardan etkilenmeden ışık hızında veri iletimi sağlanabilmektedir.

Fiber Optik Kabloda Işık (veri) İletimi, fiber optik çalışma prensibi, Fiber optik kabloların bükülme yarıçapı, fiber kablo bükülmesi, fiber optik kablo bükülme yarıçapı hesabı, fiber kablo eğrilik hesabı 
fiber optik kablolarda veri aktarımı nasıl gerçekleşir
Fiber Optik Kabloda Işık (veri) İletimi

Fiber kablolar geneli itibariyle çekirdek (core), kılıf (cladding) ve kaplama (coating) adı verilen 3 ana kısımdan oluşmaktadırlar. Işığın fiber kabloda iletimi Snellius prensibince ışığın çok yoğun ortamdan (nüve-core-çekirdek), az yoğun ortama (kılıf-cladding) geçememesiyle sağlanmaktadır.

Fiber Kablo Bükülme Yarıçapı

Fiber kabloların bükülme yarıçapı” terimi; güvenli bir şekilde kablonun, belirli bir noktasından, ne kadar keskin bir dönüşle kıvrılabileceğini, bükülebileceğini, eğilebileceğini tanımlamaktadır.

Bükülme, eğilme kayıpları, kabloların belirlenen sınırdan daha fazla büküldüğü zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

Mikro Bükülme (Mıcrobendıng)

Kablonun yapısında bulunan camın üzerine uygulanabilecek basınçtan ötürü oluşan mikroskobik büyüklükteki mikro deformasyonların sebep olduğu kayıp türüdür.

Mikro Bükülme 
fiber optik kablolarda veri aktarımı nasıl gerçekleşir 
fiber optik kablo ne işe yarar nasıl çalışır
Mikro Bükülme

Makro Bükülme (Macrobendıng)

Makro bükülme kayıpları, izin verilen yarıçaptan daha fazla gerçekleştirilen eğilme bükülme durumlarında görülen kayıplardır.

Makro Bükülme
Makro Bükülme

Fiber optik kablo bükülmesi için kablo dış çapının 15 katı kadar bir yarıçapta genel olarak izin verilmektedir.

Fiber Optik Kablo Bükülme Yarıçapı 
fiber optik kablolarda veri aktarımı nasıl gerçekleşir
Fiber Optik Kablo Bükülme Yarıçapı

Fiber kabloların aşırı bükülmesi ile oluşan veri kayıplarının yanı sıra oluşabilecek kalıcı mikro çatlaklara da sebep olmaktadır.

Bükülmeye Duyarsız Fiber Kablolar (Bend Insensıtıve)

Fiber optik kabloların bükülmesi sorun yarattığından, daha düşük yarıçapta bükülme gerektiren fiber optik kablo uygulamaları için örneğin ev ve ofis uygulamalarında, bükülmeye eğilmeye duyarsız fiber optik kablolar geliştirilmiştir.

Bükülmeye Duyarsız Fiber Kablolar 
fiber optik kablo nedir, fiber optik kablo sonlandırma, fiber optik bağlantı, fiber optik çalışma prensibi
Bükülmeye Duyarsız Fiber Kablolar

Elektrolüminesans Nedir?

Barkod Nedir? Barkod Sistemleri Nasıl Çalışır?

içeriklerimiz de ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın