Tesla Cybertruck – Elektrikli Kamyonet Özellikleri Fiyatı

Tesla şirketi CEO’su Elon Musk uzun süredir beklenen elektrikli kamyonet (pickup) Cybertruck‘ı Kaliforniya’daki tasarım ofisinde tanıttı. İzleyenlerin çoğu beklediğinden çok farklı bir tasarımla karşılaştı. Çünkü Cybertruck bir kamyonetten çok, geometrik şekilleriyle gelecekten bir sanat eserini andırıyor.

Cybertruck Elektrikli Pickup 
içi özellikleri fiyat fiyatı
Elektrikli Pickup

Belirgin bir şekilde kabin ve kasa kısmının ayrı olması yerine, gövde tek parça halinde görülmekte.

Elon Musk, aracın dışında kullanılan materyalin SpaceX roketlerinde kullanılan metalden geliştirilen yeni bir paslanmaz çelik alaşımı olduğunu belirtti. Musk ayrıca, 9mm’lik tabancalar da dâhil olarak bu yeni materyalin küçük çaplı ateşli silahlar için kurşungeçirmez olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Cybertruck, 588 santimetre uzunluğa, 202 santimetre genişliğe ve 190 santimetre yüksekliğe sahip olup 6 kişilik oturma kapasitesine sahip.

6 Kişilik Oturma Kapasitesine Sahip 
donanım özellikleri içi sürüş
6 Kişilik Oturma Kapasitesine Sahip

Tesla Cybertruck Fiyatı

Üç model olarak piyasaya sunulması beklenen araç için temel model tek motorlu arkadan çekişli, çift motorlu dört teker çekişli (AWD) ve üç motorlu yine dört teker çekişli olarak belirtiliyor.

Üretimine 2021 yılının sonlarına doğru başlanacağı elektrikli kamyonet Cybertruck, tek motor seçeneği 39,900$ fiyat ile başlayacak ve üç motorlu modeli için 69,900$’a kadar artacak.

Self-drive yani otomatik sürüş seçeneği de isteyenler için 7,000$ ilave ücret talep edilecek.

Elon Musk’ın açıkladığı verile göre 0-100km/saat hızlanmasını 3 saniye civarında tamamlayan araç 400 metreyi ise 10,8 saniyede kat ediyor. Giriş modeli için 400km’lik bir menzil söz konusu iken üst donanıma sahip model için bu menzil 800km. olarak belirtiliyor.

Diğer Elektrikli Kamyonetler

Tesla’nın tanımıyla “yaptığımız en güçlü alet” olarak lanse edilen Cybertruck haricinde, tamamı elektrikli olarak; Ford firmasının F-150 modeli ve Bolinger Motors firmasının da B2 Pickup modelleri geliştirilmekte.

Cybertruck’ın rakiplerinden daha ucuz şekilde 39,000$ fiyattan başlaması ise 3 boyutlu tasarım ve eğriliklere kaportasında yer vermemesi, yani üretim maliyetinden büyük tasarruf sağlanabilmesi.

Tesla Cybertruck Bazı Belirgin Özellikleri

6 Tondan fazla çekiş kapasitesi

Çekiş Kapasitesi
Tesla Cybertruck Çekiş Kapasitesi

1.5 tona varan taşıma kapasitesi

Ayarlanabilir havalı süspansiyon…

10cm kadar ayarlanabilir yükseklik ile araç yola yaklaştırılıp uzaklaştırılabiliyor ve aracın otoyollarda aerodinamiği arttırılabiliyor ayrıca yükleme esnasında da alçalarak yükleme işlemine kolaylık sağlıyor.

Aerodinamik Ayarlama İçin Havalı Süspansiyon özellikleri fiyat fiyatı
Cybertruck Aerodinamik Ayarlama İçin Havalı Süspansiyon

Tesla Cybertruck Ultra Güçlü Cam ile sunulacak

Her ne kadar tanıtım esnasında bekleneni veremeyip salonda gülüşmelere sebep olsa da Tesla Cybertruck, darbelere karşı dayanıklı camlar ile gelecek.

Cybertruck Sunumda Kırılan Camlar

Yorum Yazın