Nesnelerin İnterneti Nedir – IoT ( Internet of Things )

Nesnelerin İnterneti Nedir? IoT Internet of Things uygulamaları, Internet of Things, Nesnelerin interneti makale, tarihçesi, projeler, örnekler, endüstri 4.0

Endüstri 4.0 Nedir? yazımızda bahsettiğimiz nesnelerin interneti yani IoT ( Internet of Things ) konusunu bu yazımızda irdeliyoruz.

Nesnelerin İnterneti Nedir?
Nesnelerin İnterneti Nedir?

IoT açılımı “ Internet of Things “ yani nesnelerin interneti, kimisi ise bunu “ şeylerin interneti “ olarak adlandırıyor.

Toplum içinde internet kullanımının sürekli olarak artması ve internete bağlanabilen cihazların sayısının yıllar geçtikçe ivmeli bir şekilde artması IoT teknolojisinin hayatımızda önemli bir yer tutacağının göstergesi.

IoT ( Internet of Things ) Nedir ?

Nesnelerin interneti nedir, tarihçesi nasıldır, ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Nesnelerin interneti kavramı yani IoT ( internet of things ) günümüz akıllı cihazlarının birbiriyle iletişime geçmesi olarak tanımlanabilir.

Evimizdeki küçük ev aletlerinden, akıllı şehir yapılanmasına kadar uzanan bir yapıdır. Bu yapıda karşımıza çıkan veriler ise büyük veri yani big data olarak adlandırılmaktadır.

Örnek olarak kolumuzda taktığımız bir akıllı saat ile gidilen mesafe ölçülüyor, atılan adımlar sayılıyor, yapılan aktiviteler esnasında kalp atışı takip edilebiliyor. Bu akıllı kol saati üzerindeki sensörler (algılayıcılar) ile alınan bu bilgiler bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlarla paylaşılarak sonuçlar elde edilmesine bu sonuçlar üzerinde analiz yapılıp yorumlanmasına olanak tanımaktadır.

Nesnelerin İnterneti Tarihçesi ve Ortaya Çıkışı

İlk olarak 1999 senesinde Kevin Ashton’ın sunumunu yaptığı tedarik zinciri yönetimi konulu bir sunumda başlık olarak kullanılmıştır.

Nesnelerin internetinin uygulamadaki ilk örneği ise 1991 yılında Cambridge Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin kurduğu kameralı kahve makinesi düzeneğinin gerçek zamanlı ve çevrimiçi olması sebebiyle kayıtlara geçmiştir. Kurulan bu sistem 2001 yılına kadar kullanılmış olup kahve makinesinin görüntüsünü 3 dakikada bir olacak şekilde kullanıcıların bilgisayar ekranlarına göndermekteydi.

Yayınlanan örnek bir rapora göre 2003 yılında 500 milyon cihaz internete bağlı ve kişi başına 0,08 cihaz düşmekte iken bu sayı 2010 yılında 12,5 milyar cihaza ve kişi başına 1,84 gibi bir orana yükselmiştir. Bu oranın her 5 yılda bir 2 katına çıkması öngörülmektedir.

IoT ( internet of things ) günümüz teknolojisinin yeni ilgi çeken konularından birisi olmaya devam etmektedir.

Nesnelerin interneti dünyası kısaca çevremizdeki cihazların internet ortamına çıkabildiği ve bu akıllı cihazların birbiriyle veri alışverişinde bulunabilmesidir.

Nesnelerin interneti kavramı sadece akıllı cihazların internete bağlanabilme yeteneği şeklinde düşünülmemelidir.

RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) ile çalışan algılayıcı ve tanımlayıcıların da IoT kavramı içerisinde yer alması ve bilgi üretmesi başka bir örnektir.

Benzer şekilde NFC, Bluetooth, WiFi, XBee, ZigBee gibi kablosuz iletişim teknolojileri ve bunların sensörlerle olan entegrasyonu, çevreden bilgi toplaması, ayrıca görüntüleme sistemleri, veri depolama ve veri analiz yapıları da Internet of Things kavramının içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla IoT kavramıyla nesnelerin yada “şeylerin” bir ağ üzerinde izlenmesi, kontrolünün sağlanması, analizinin yapılması mümkündür.

IoT ( Internet of Things ) Faydaları Nelerdir?

Nesnelerin interneti ile işletmelere ve kullanıcılara aşağıdaki gibi bazı faydalar sunulmaktadır;

  • İş akış ve süreçlerini izleyip denetlemek.
  • Zaman ve para tasarrufu sağlamak.
  • Daha iyi karar verilmesini sağlamak, çalışan verimliliğini sağlamak.
  • Müşterilerin ürün ile olan deneyimlerini geliştirmek.
  • Yeni iş modelleri uygulamak, gelir artışı sağlamak.

Nesnelerin İnterneti Kullanım Alanları

Hayatımızın hemen her alanında örneklerini görmeye başladığımız uygulamalar ile başlıca; sağlık, enerji yönetimi, akıllı tarım ve hayvancılık, endüstrinin pek çok kolunda, ulaşım sistemlerinde, ödeme, reklamcılık ve pazarlama faaliyetlerinde, güvenlik alanında, su yönetimi gibi alanlarda karşılaşabilmekteyiz.

Örneğin bir fabrikanın sahadaki cihazlarından toplanan verilerinin analiz edilmesi sonucu önceden önlem alınabilmesi ve oluşabilecek muhtemel arızaların önüne geçilmesi mümkündür.

2023 sonrasında mevcut dünya nüfusunun %60’tan fazlasının şehirlerde yaşayacağı öngörülmektedir. Uygulanacak akıllı şehir çalışmaları ile şehir trafiğini rahatlatma, müsait olan park yerlerini gösterme, atık yönetiminin yapılabilmesi gibi farklı konularda kontrol sağlanabilecektir.

Yaşlı bakımı gibi sağlık konularında kişilerin sağlık verilerinin toplanması, izlenmesi, hasta takibinin uzaktan gerçekleştirilmesi benzeri hizmetlerde kullanılabilmektedir.

Örneğin hasta kişinin vücuduna entegre edilebilecek çok küçük boyutlu sensörler aracılığıyla doktorlar hastalarının kas aktivitelerini, vücut ısılarını, kan basınçlarını, kalp atım sayılarını, solunumunu vb. birçok parametre içeren bilgiye ulaşarak uzaktan izleme yapabilmektedir.

IoT Sağlık Uygulamaları
IoT Sağlık Uygulamaları

Yine sağlık sektörü için geliştirilen akıllı ilaç kutuları ile hastaların, doktorun reçete ettiği ilaçları gereken zamanlarda hatırlatıp alması sağlanmaktadır.

Dünyanın en büyük ticaret şirketlerinden birisi olan Amazon’un deposunda, ürünlerin düzenlenmesi ve taşınabilmesi amacıyla birbirleriyle haberleşen akıllı robotlar kullanılmaktadır.

Akıllı tarım uygulamalarında çiftçiler tarlalarının durumunu telefon veya tabletlerinden takip edebilmektedir.

Internet Of Things (IoT) Teknolojisinin Geleceği

Gelişen ve her geçen gün sayısı artan cihazların ileride yapay zekâ ile entegre olup geleceğe yön vermesi beklenmektedir.

Sayısı artan cihazların ve uygulamaların tükettiği enerji de artacaktır, dolayısıyla bu cihaz, sensör ve sistemlerin enerji tüketimlerinin en az seviyeye indirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

IoT dâhilindeki cihazlara yönelik siber saldırılar olabilir. Yetkisiz erişimin engellenmesi ve bilgi gizliliğinin sağlanması için koruma çalışmaları yapılmalıdır.

Farklı üreticilerin ürettiği IoT cihazların birbiriyle uyum içerisinde çalışabilecek olması ve her sistem ile cihazın kendine has bir kimlik numarası (ID) olması gerekmektedir.

Endüstri 4.0 Nedir?  ve 5G Nedir? yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Arduino ve Ethernet Modülü ile Led Kontrolü içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorum Yazın