Ferrit Boncuk Nedir ? – Şarj Kablosu Üzerindeki Silindir

Ferrit boncuk nedir? Ferrit nüve, şarj kablosu üzerindeki siyah kutucuk nedir? Şarj kablosu üstündeki silindir nedir?

Şarj kablosu üzerindeki siyah kutucuk nedir ? Diye merak edenler için bu yazımızda ferrit boncuk ve ne olduğunu, ne işe yaradığını açıklıyoruz.

Diğer bilinen isimleri ise bloklayıcı (engelleyici), çekirdek, EMI filtresi, yüzük, boğucu (kısıcı) şeklindedir.

Ferrit Boncuk
Ferrit Boncuk

Ferrit Boncuk – Ferrit Boğumu Nedir ?

Ferrit boncuklar yani kabloların üzerinde gördüğümüz silindir şeklindeki elemanlar aslında elektronik devrelerdeki gürültüyü engellemek amacıyla kullanılan donanımlardır.

Laptop, monitör, fotoğraf makinası ve daha birçok elektrikli aletin şarj veya güç kablolarında görmeye alışkın olduğumuz bu silindir şeklindeki malzemeler manyetik materyallerden yapılmaktadır.

Ferrit boğumu, elektronik cihazlara aktarılan enerji veya sinyaldeki yüksek frekanslı gürültüleri baskılamak amacıyla kullanılmaktadır.

Ferrit boncukları, iki yönlü olarak; bir cihazdan yayılan ya da bir cihaza doğru yayılan EMI (Electromagnetic Interference) (Elektromanyetik Girişim)’i engellemeye yararlar.

Genelde harici olarak şarj kabloları üzerinde siyah silindir şeklinde görülen ferrit çekirdek, dahili olarak daha küçük boyutlarda devrenin bir elemanı olarak da bulunabilir.

Yüksek Frekans Filtreleme
Yüksek Frekans Filtreleme

Pasif alçak-geçiren filtre olarak görev yapmakta olan bu ferrit boğumları yüksek frekansa sahip sinyalleri kırpmaktadır.

Ferrit boğumlar var olan elektrik kablolarına uygulanabilecek en ucuz ve kolay girişim engelleme filtreleridir.

Barkod Nedir? Barkod Sistemleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın