Elektrolüminesans Nedir? – Elektrolüminesans Tanımı

Elektrolüminesans nedir? Elektrolüminesans tanımı, aydınlatma, yarı-iletken

Elektrolüminesans (EL), güçlü bir elektrik alanda veya elektrik akımı geçişi sebebiyle yarı-iletken gibi malzemelerin ışık yayması fenomenine verilen isimdir.

Öne çıkan kullanım alanları; otomobillerin gösterge panelleri, gece aydınlatmaları, bazı giyilebilir tekstil ürünleri, havacılık ve savunma sanayii. 

Uyarılan elektronlar foton halinde enerjilerini boşaltırlar. “Soğuk radyasyon” olarak da bilinen spontan emisyon, elektrolüminesansın arkasındaki radyatif rekombinasyon sürecidir.

Geneli itibarıyla elektrolüminesans yapı aşağıdaki görseldeki gibi dört katmandan oluşur. Bunlar biri elektron diğeri ise delik (hole) (pozitif yük) yayabilen iki organik veya inorganik elektrolüminesant malzemedir.

Elektrolüminesans Nedir? – Elektrolüminesans Tanımı
elektrolüminesans testi	
elektrolüminesans test cihazı	elektrolüminesans testi nasıl yapılır	
elektrolüminesans boya

Işığın yayılması ise, bir elektronun ve bir deliğin (hole) ışınımsal rekombinasyonu ile olur ve ortaya çıkan enerji exciton (eksiton) emisyonu ile serbest bırakılır.

Elektrotlardan en az biri transparan olmak durumundadır. Genellikle cam veya plastik üzerine sabitlenen Inidium tin oxide (ITO), yüksek iletkenlik kapasitesi ve şeffaflığı nedeniyle tercih edilir.

Elektrolüminesans olayında ortaya çıkan aydınlığın şiddeti uygulanan gerilim (voltaj) ile artar, ta ki doyuma ulaşıncaya dek.

Elektrolüminesant bir cihaz için uygulanan gerilimin değeri 100 ila 1000V dolaylarındadır.

Işık emisyonu (yayınımı) ise gözle geniş bir açıdan (birkaç dereceden 180 derecelik bir açıya kadar) görülebilecek şekildedir.

Elektrolüminesans aydınlatma homojen bir yüzey dağılımına sahip olduğundan özellikle arka-aydınlatma maksadıyla sıklıkla tercih edilmektedir. 1960’lı yıllardan itibaren otomotiv sektöründe arka-aydınlatma olarak tercih edilmektedir.

Ultraviyole (U.V.) ışığa karşı hassas olmakla beraber bu paneller oldukça hafif, esnek (esnek elektrotlar kullanıldığında) ve incedir (1mm).

Modaya uygun olarak giyilebilir tekstil sektöründe de kullanımı rağbet görmektedir.

Pratikte elektrolüminesans lambaları istenilen renkte üretilebilirler ancak en az güç tüketimi ve insan gözünün rahat görebileceği renk olması sebebiyle yeşilimsi renk yaygın olarak tercih edilmektedir.

diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir!!

5G Nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Endüstri 4.0

Yorum Yazın